Георг Зіммель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Георг Зіммель
Західна філософія
Філософія XX століття
Simmel 01.JPG
Ім'я при народженні Георг Зіммель
Народився 1 березня 1858(1858-03-01)
Берлін
Помер 28 вересня 1918(1918-09-28) (60 років)
Страсбур
Школа/Традиція філософія життя
Основні інтереси філософія культури, соціологія
Значні ідеї конфліктологія

Георг Зіммель (нім. Georg Simmel; *1 березня 1858, Берлін — †28 вересня 1918, Страсбур)  — німецький філософ і соціолог єврейського походження, один із головних представників пізньої «філософії життя». Розробляв переважно проблеми філософії, культури та соціології.

Біографія[ред.ред. код]

Закінчив Берлінський університет, 1901 — його екстраординарний професор. З 1914 — професор Страсбурзького університуту. На різних етапах своєї творчості відчув вплив ідей раннього позитивізму і натуралізму (Спенсер, Фехнер), філософії життя Шопенгауера і Ніцше, Бергсона, Ділипея, Гегеля, Маркса.

Прийнято розрізняти три етапи духовної еволюції 3іммеля. Перший — натуралістичний — пов'язаний з впливом на 3іммеля прагматизму, соціал-дарвінізму і спенсерівского еволюціонізму з характерним для останнього принципом диференціації, що застосовується в якості універсального знаряддя при аналізі розвитку в будь-якій сфері природи, виробництва і культури. Другий — неокантіанский. У центрі уваги 3іммеля на цьому етапі — цінності і культура, зараховують до сфери, що лежить по той бік природного каузальності; діяльність гуманітаріїв розуміється як «трансцендентальна формотворчість». Джерело творчості — особистість з її апріорно заданим способом бачення. Парадоксальний зміст так званого «особистісного» апріорі пізніше виражається 3іммелем у понятті «індивідуального закону». Відповідно до форм бачення виникають різноманітні «світи» культури: релігія, філософія, наука, мистецтво та ін — кожен зі своєрідною внутрішньою організацією, приватно унікальною «логікою». Для філософії, наприклад, характерне осягнення світу в його цілісності; цю цілісність філософ вбачає через кожну конкретну річ, причому цей спосіб бачення не може бути ні підтвердженим, ні спростованим наукою. 3іммель говорить у цьому зв'язку про різні «дистанції пізнання»; відмінність дистанцій визначає відмінність образів світу. Індивід завжди живе в кількох світах, і в цьому — джерело його внутрішніх конфліктів, що мають глибинні підстави в «життя»

Література[ред.ред. код]

  • Ионин Л. Г. Социология Георга Зиммеля // История буржуазной социологии XIX — начала XX века / Под ред. И. С. Кона. Утверждено к печати Институтом социологических исследований АН СССР — М.: Наука, 1979. — С. 180–203. — 6400 экз.


Сократ Це незавершена стаття про філософа.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.