День Незалежності Польщі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Святкування Дня Незалежності у Варшаві (2006)
Квіти біля меморіалу Юзефа Пілсудського в День Незалежності
Діти, які беруть участь в урочистостях з нагоди Дня Незалежності (Гданськ, 2010)

День незалежності Польщі (пол. Narodowe Święto Niepodległości) — національне свято Польщі, відзначається щорічно 11 листопада на честь проголошення незалежності держави від панування Російської імперії, Королівства Прусії та Австрійської імперії в 1918 році.

Свято припадає на день завершення Першої світової війни (11 листопада 1918 року), в результаті чого, після 125 років поділу Польщі між Пруссією, Росією і Австрією, відродилась країна.

11 листопада 1918 року головою держави став маршал Польщі Юзеф Пілсудський та було сформовано перший демократичний уряд Польщі.

У вересні 1939 року, на початку Другої світової війни, Польща знову зазнала поділу між нацистською Німеччиною (початок окупації — 1 вересня) та СРСР (початок окупації — 17 вересня). Після закінчення війни День незалежності офіційно не відзначався до 1989 року, коли у Польщі відбулися перші демократичні вибори.

День незалежності — загальнодержавний вихідний день, який супроводжується підняттям прапорів, виступом президента країни, військовим парадом в центрі Варшави.

Марші[ред.ред. код]

Починаючи з 2008 року, щороку 11 листопада у Варшаві відбудвається «Марш незалежності» з ініціативи націоналістичних асоціацій, таких як «Національно-радикальний табір» і «Польська молодь». У 2010 році на марші налічувалося близько 3000 чоловік, в 2011 році — більше 20,000 (згідно зі статистикою поліції). У 2013 організатори стверджували, що кількість учасників досягла 100,000[1] Серед учасників маршу — ветерани війни, політики, професійні спортсмени, вчені, академіки і навіть католицьке духовенство.[2] Під час маршів трапляються сутички з поліцією, в результаті яких є постраждалі, а також затримані учасники маршу[3].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]