Доменіко Фонтана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Доменіко Фонтана
Domenico Fontana
Доменіко Фонтана 01.jpg
Дата народження 28 липня 1543(1543-07-28)
Місце народження Меліда
Дата смерті 28 червня 1607(1607-06-28) (63 роки)
Місце смерті Неаполь
Працював у містах Рим, Неаполь
Архітектурний стиль бароко
Найважливіші споруди палац Монтальто, обеліки на площах Риму, перебудови Квірінальського палацу , Латеранського палацу
Містобудівні проекти трипроменева забудова Риму
Реставрація пам'яток Ватиканська бібліотека


Доменіко Фонтана (англ. Domenico Fontana, *28 липня 1543 - † 28 червня 1607) - відомий архітектор та інженер доби пізнього Відродження і Ранішнього бароко Риму. Один з перших, хто почав перебудову Риму на засадах регулярного містобудування, реалізував в місті трипроменеву схему головних вулиць, підхоплених пізніше різними будівничими різних країн у Франції, Росії тощо.

Біографія коротко[ред.ред. код]

Народився в місті Меліда,що на березі озера Лугано. У 1563 р. переїздить до авторитетного культурного центру Риму для опанування архітектури. Неможливість широкої практики без могутнього покровителя привела майстра до кардинала Монтальто. Той став головним замовником молодого архітектора, що побудував патрону палац Монтальто в Римі і облаштував каплицю в церкві Санта Марія Маджоре. Кардиналу Монтальто у 1585 р. вдалося стати папою римським на ім'я Сикст V ( понтифікат 1585-1590). Він і призначив Доменіко головним архітектором Риму. Фонтана гідно витримав випробування потужними можливостями, зробивши проекти перебудови Квирінальського та Латеранського палаців, перебудував і укріпив Ватиканську бібліотеку, добудував купол собору Св. Петра.

Як видатний інженер доби, Доменіко Фонтана причетний до встановлення важких і великих обелісків у Римі: на Площі Святого Петра (327 тон вагою), на П'яцца дель Пополо, пьяцца ді Санта Марія Маджоре, Пьяцца ді Сан Джованні ін Латерано. Етапи встановлення обелісків зафіксовані в мемуарах свідків і багатьох гравюрах.

Смерть покровителя у 1590 р. і вороже оточення конкурентів спонукали до вимушеного від'їзду з Риму. З 1592 р. він перебуває у Неаполі, ще одному бароковому центрі Італії. Йому належить честь розробки проекту палацу Реалє і проекту реконструкції порту міста.

Під час риття каналу від річки Сарно, він з працівниками наштовхнувся на давнью фортечну стіну.Це була стіна міста Помпеї. Розкопки цього давньоримського міста почнуться у 18 столітті.

Доменіко Фонтана помер в Неаполі, його поховали в церкві Санта Анна деі Ломбарді.Церква в Неаполі надгробок в ній зберіглися.

Джерела[ред.ред. код]

  • Всеобщая история искусств, Т 4,М,«Искусство»,1963 (рос)
  • Брунов Н. « Рим. Архитектура эпохи барокко »,М, 1937 (рос)