Каплиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Каплиця Покрови Пресвятої Богородиці Святого Тарасія.

Каплиця (рос. часовня) — невелика молитовна будівля або церква без вівтаря. На кладовищах, над входом до склепів, слугувала надгробним пам'ятником.

У католицтві це релігійне місце братства, молитва і богослужіння найчастіше асоціюються з християнськими, і рідше з єврейськими службами. Вона може бути частиною більшої структури чи комплексу, такої як церква, синагога, коледжу, лікарні, палацу, тюрми чи погребальної контори, розташованих на борту військового чи приватного корабля, або це може бути просто будівля, інколи з власною землею. У багатьох військових споруджень є каплиці для використання військовими особами, як правило, на чолі з військовим священиком. До протестантської реформації, каплиця означала місце богослужіння, котра мала другорядне значення, яка була не головною турботою місцевого парафіяльного священика або яка належала людини або установі. Більші церкви мали один чи більше другорядних вівтарів, котрі якщо займали місце, завжди називалися каплицями. Хоча каплиці і належали частіше до християнських місць богослужіння, вони були також у єврейських синагогах і необов'язково мали особливу цінність. Каплиці невеликого значення часто вважалися частиною нерелігійної установи, такої як лікарня, аеропорт, університет, тюрма чи військова частина. В Англії, де церква затверджена законом, поза-церковні та міжрелігійні каплиці у таких установах все ж можуть бути освячені Англіканським єпископом. Поки використання слова «каплиця» не повністю обмежене у християнській термінології, то його частіше знаходять у тому змісті. При цьому світове значення слова може змінюватися конфесією чи над-конфесійною каплицею (іноді називають «кімнати богопізнання»), можна знайти у багатьох лікарнях, аеропортах і навіть ООН.

PIC_0302.jpg - каплиця на честь Івана Хрестителя. Збудована жителем села Рихтичі Ткачем Богданом спільно з братами Домін в пам'ять про жертв трагедії операції «ВІСЛА» в селі Рихтичі Дрогобицького району Львівської області.

Відомі каплиці у світі[ред.ред. код]

Сикстинська каплиця[ред.ред. код]

Дах Сикстинської каплиці

Одна з найвідоміших каплиць світу знаходиться в Ватикані. Це Сикстинська каплиця. Побудована як домова церква римських пап на замовлення папи римського Сикста Четвертого у 1473–1481 роках архітектором Джорджі де Дольчі. Прямокутне приміщення без внутрішніх стовпів-опор слугує нині для проведення Конклавів, нарад з виборів нового папи.

В другій половині 15 століття на замовлення пап здійснено розпис стін каплиці художниками Доменіко Гірляндайо, Сандро Боттічеллі, П'єтро Перуджино, Пінтуріккьо.

Сикстинська каплиця, галерея[ред.ред. код]

В Україні[ред.ред. код]

Каплиця на спомин жертв сталінських репресій в Україні і пам'ятник зруйнованим храмам, місто Черкаси.

Джерела[ред.ред. код]