Закон Мура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Збільшення кількості транзисторів у часі. Кількість подвоюється кожні 2 роки.

Закон Мура — емпіричне спостереження, зроблене в 1965 році (через шість років після винаходу інтегральної схеми), у процесі підготовки виступу Гордоном Муром (одним із засновників компанії Intel). Він висловив припущення, що кількість транзисторів на кристалі мікросхеми буде подвоюватися кожні 24 місяці. Створивши графік зростання продуктивності запам'ятовуючих мікросхем, він виявив закономірність: нові моделі мікросхем розроблялися через більш-менш однакові періоди (18-24 міс.) після появи їхніх попередників. При цьому їхня місткість зростала щоразу приблизно вдвічі. Якщо така тенденція продовжиться, уклав Мур, то потужність обчислювальних пристроїв експоненціально зросте протягом відносно короткого проміжку часу.

Це спостереження отримало назву «закон Мура». Існує безліч подібних тверджень, які характеризують процеси експоненційного зростання, також іменованих «законами Мура». Наприклад, менш відомий «другий закон Мура», введений в 1998 році Юджином Мейераном, який стверджує, що вартість фабрик з виробництва мікросхем експонентно зростає з ускладненням вироблених мікросхем. Так, вартість фабрики, на якій корпорація Intel виробляла мікросхеми динамічної пам'яті ємністю 1 Кбіт, становила 4 млн. $, а устаткування з виробництва мікропроцесора Pentium по 0,6-мікронних технології з 5,5 млн транзисторів обійшлося в 2 млрд. $. Вартість Fab32 заводу з виробництва процесорів на базі 45-нм техпроцесу склала 3 млрд. $ [1].

У книзі «Мистецтво схемотехніки» Хілла і Хоровіца (1980 роки) наводиться образне порівняння — якщо б розробка Боїнг 747 прогресувала з такою ж швидкістю, з якою прогресує твердотільна електроніка, то він вміщувався б в сірниковій коробці і облітав без дозаправки земну кулю 40 разів. З моменту формулювання закону Мура пройшло понад 40 років. Незважаючи на деякі коливання в періоді подвоєння, закон Мура продовжує працювати. У 2007 році Мур заявив — очевидно, що його закон незабаром перестане діяти через атомарну природу речовини і обмеження швидкості світла [2].

Вважається, що експонентний розвиток обчислювальної техніки в майбутньому може призвести до технологічної сингулярності.

Примітки[ред.ред. код]