Зуєв Василь Федорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Докладніше: [[|]]
Васи́ль Фе́дорович Зу́єв (*12 січня 1754, Санкт-Петербург — †18 січня 1794, там же) — російський вчений-біолог, мандрівник. Академік Санкт-Петербурзької Академії наук (1787).

Біографія[ред.ред. код]

Народився в сім'ї солдата. Учився в академічній гімназії і університеті, в 1774 відряджений за кордон. В Лейдені і Страсбурзі вивчав природничу історію, фізику, хімію, метафізику та ін. науки. Повернувшись з-за кордону написав дисератцію «Idea metamorphoseos insectorum ad caetera animalia applicata» і був призначений ад'юнктом Академії; в 1787 вивищений до академіка.

Як студент Академічного університету Зуєв брав участь у відомій експедиції Палласа, відвідав Урал, Об, Індерські гори та ін.

Багато сторінок у записках Палласа зробив Зуєв. У 1781 академія доручила Зуєву дослідження території між Бугом і Дніпром, дельту Дніпра.

Праці[ред.ред. код]

У своїх «Путешественных записках от Санкт-Петербурга до Херсона в 1781 и 1782 г.» (СПб. 1787, нім. переклад, Дрезден, 1789), Зуєв описує все що було цікавого на його шляху у цій подорожі. Зокрема, описує населення, його склад і звичаї, описує Чортомлицький курган.

Зуєв пише про наявність у районі злиття рік Інгулець і Саксагань залізної руди, яку він називає «залізним шифером». Це перша у науковій літературі згадка про поклади криворізьких залізних руд.

Мемуари Зуєва, надруковані в Академії стосуються головним чином зоології. Деякі вперше виявлені ним види рослин отримали його ім'я (Muraena alba Zuiew, Muraena fusca Zuiew).

Його перу належить також праця «Начертание естественной истории» (СПб., 1786; 5 вид. 1814), яка, за відгуком Палласа, перевершувала інші аналоги на Заході. Він був редактором щомісячного видання «Растущий Виноград» в 17851787. Брав участь у перекладі «Естественной Истории» Бюффона (10 ч. СПб., 17891803); переклав «Описание растений Российского государства» Палласа (ч. I, СПб., 1788), а разом з Ф. Томанським — головну працю Палласа — «Путешествие по разным провинциям Российского государства» (5 т. СПб., 17731778).помер у 1794 році.

Література[ред.ред. код]

  • Райков Б. А. Академик Василий Зуев, его жизнь и труды. - М.: АН СССР, 1955.
  • Гайко Г.І., Білецький В.С. Історія гірництва: Підручник. - Київ-Алчевськ: Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", видавництво "ЛАДО" ДонДТУ, 2013. - 542 с.


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.