Флай (пиріг)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Флай
Фруктові флаї, відомі як laddervlaai, rastervlaai або linzenvlaai
Тип пиріг
Походження Нідерланди Нідерланди
Бельгія Бельгія
Німеччина Німеччина
Час появи XIV століття
Необхідні компоненти дріжджове тісто
Зазвичай використовувані компоненти фрукти, креми, вершки, ревінь, рис, сир, манна крупа
Схожі страви тарт
пиріг

Флай (нід. vlaai, МФА[flaɪ̯] ( прослухати)) — традиційний лімбурзький пиріг, що складається з дріжджового тіста й начинки. Поширений у Нідерландах, Бельгії та в Північному Рейні-Вестфалії (Німеччина).

Флаї послуговуються значною популярністю в Нідерландах, про що свідчить успішна діяльність національної компанії MultiVlaai, що спеціалізується на виробництві таких пирогів. Компанія має 116 філіалів по всій країні[1].

Історія[ред. | ред. код]

Флай можна вважати однією з найдавніших страв нідерландської кухні. Перші згадки про флаї та пекарів (vladbecker), які спеціалізувалися на виготовленні їх, відносять до хронік 1338 року. Спочатку ці пироги використовували як святкове частування до церковних свят, двічі на рік[2]. Сьогодні флаї також часто їдять на днях народження та на похороні. Історичні корні флая знаходяться у Німеччині[3], звідки флаї згодом поширилися на Валсерберг — місце, де перетинаються кордони Нідерландів, Бельгії та Німеччини. Стандартний нідерландський флай був винайдений у містечку Верт, тому відомий також як weertervlaai.

Опис[ред. | ред. код]

Флай округлий, зазвичай 27—30 см у діаметрі. Особливістю приготування є ґратчасте декорування флая полосками тіста, що накладуються одна на одну, причому краї завертаються всередину. Можна також накривати начинку суцільним шаром тіста.

Флай з фруктовою начинкою називають лімбурзьким флаєм. Існують різноманітні версії флаїв із різними фруктовими начинками, наприклад вишнева, абрикосова, полунична й сливова[4]. Можливо додавати також джемову масу. Інші рецепти флаїв використовують начинку з подрібненого масла й цукру (kruimelvlaai) або з суміші вареного рису й заварного крему (rijstevlaai). Деякі варіанти містять сири й корінь ревеню, гриби[5].

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Елліна (11 вересня 2012). Що їдять у Нідерландах на десерт?. Кухня Нідерландів. elligo.ru. (рос.)
  2. Ольга Бакланова (26/12/14). Лімбурзький пиріг. Випічка. Вся Соль.RU. (рос.)
  3. «De lekkerste Vlaaien uit Limburg» --Weekend Knack magazine, 02 вересня 2011 [Архівовано 2 травня 2014 у Wayback Machine.] (нід.)
  4. Hoogendoorn, H. and B. Kristel. Dutch[недоступне посилання] (2004). trans. by S. Brouwer. Boeken & Gidsen. Ст. 88. ISBN 90-18-01786-8. Google Books. Retrieved on April 18, 2011.
  5. Ken Albala. Food Cultures of the World Encyclopedia. Volume 1. — Greenwood, 2011. — ISBN 978-0-313-37627-6.