Ізабела Любомирська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ізабела Любомирська
Izabela Lubomirska
Krafft Izabela Lubomirska.jpg
Народилася 21 травня 1736(1736-05-21)[1]
Варшава, Річ Посполита[1]
Померла 25 листопада 1816(1816-11-25)[1] (80 років)
Відень, Австрійська імперія[1]
Громадянство (підданство) Chorągiew królewska króla Zygmunta III Wazy.svg Річ Посполита
Батько Август Олександр Чарторийський
Мати Марія Софія Сенявська
Рід Чарторийські
Брати, сестри  • Адам Казимир Чорторийський
У шлюбі з Станіслав Любомирський
Діти Julia Lubomirska[d]
Konstancja Małgorzata Lubomirska[d]
Олександра Потоцька
Elżbieta Lubomirska[d][2]

Ізабе́ла Любоми́рська з Чартори́йських (уроджена Ельжбета Гелена Анна Чарторийська; * 21 травня 1733, за іншими даними 1736, Варшава — † 25 листопада 1816, Відень, Австрія) — меценат і колекціонер творів мистецтва епохи рококо. Одна із найвідоміших жінок в Речі Посполитій XVIII ст.

Біографія[ред.ред. код]

Дочка князя, руського воєводи Олександра-Августа Чорторийського та його дружини Марії-Софії з Сенявських (другий шлюб матері). Дружина Станіслава Любомирського (від 9 червня 1753 року), великого коронного маршалка, прабабця Альфреда Потоцького — намісника Галичини.

У власності Любомирської перебували варшавські палаци у Вілянуві, Урсинуві та «Мон Кото» на Мокотові. Вона поклала наріжний камінь під будівництво Народного Театру у Варшаві. Була ініціаторкою перебудови замку в Ланьцуті у стилі рококо на зламі XVIII та XIX століть.

Брала активну участь у політичних іграх свого часу. Спочатку була прихильною до короля Станіслава Августа Понятовського, а згодом боролася з ним. З огляду на невдачі своєї політичної боротьби перенеслася спочатку до Парижа, а після вибуху Великої французької революції, багато часу перебувала у Відні. Крім політичної діяльності вирізнялася як особлива опікунка селян.

Володіла 14 містами і 366 селами, які, зокрема, успадкувала від батьків. Значна частина маєтків розташовувались на українських землях (серед них Бережани, Сатанів із навколишніми селами). Не любила проживати у Бережанському замку, надавала перевагу палацу в селі Рай біля міста.[3] Для діяльності Бережанської гімназії надала 5 зал у міській ратуші в 1805 році.[4]

Мала чотири доньки — Ельжбету (1755–1783), Юлію (1764–1794), Александру (1760–1836) та Констанцію Малгожату (1761–1840).

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Бережанська Земля. Історично-Мемуарний Збірник. — Ню Йорк — Лондон — Сидней — Торонто, 1970. — Т. 1.

Посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.