Станіслав Август Понятовський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Станіслав II Август Понятовський
Dei Gratia Rex Fidei Defensor Poloniae, Magnus Dux Lithuaniae, Russiae, Prussiae, Masoviae, Samogitiae, Kijoviae, Volhyniae, Podoliae, Podlachiae, Livoniae, Smolensciae, Severiae et Czerniechoviae
Stanisław II August Poniatowski in coronation clothes.PNG
Король Польщі
Великий князь Литовський
Великий князь Руський
Правління 1764-1795
Коронація 25 листопада 1764
Попередник Август III Фрідріх
Біографічні дані
Імена Станіслав Антоній Понятовський
Релігія католицтво
Народження 17 січня 1732(1732-01-17)
Волчин
Смерть 12 лютого 1798(1798-02-12) (66 років)
Санкт-Петербург
інсульт
Поховання Кафедральний собор Івана Хрестителя, Варшава, Польща
У шлюбі з Катерина II
Діти Анна, Станіслав
Династія Понятовські
Батько Станіслав Понятовський
Мати Констанція Чорторийська
Нагороди
орден Андрія Первозванного орден Святого Олександра Невського Орден Святого Олександра Невського орден Білого Орла орден Чорного орла орден святого Станіслава Virtuti Militari (Великий Хрест (з зіркою)
Coat of Arms of Stanislaus Augustus as king of Poland.svg
Signature of Stanisław August Poniatowski.PNG
Медіафайли у Вікісховищі?

Станіслав II Август Понятовський (пол. Stanisław August Poniatowski, 17 січня 1732, село Волчин, тепер Кам'янецького району Берестейської області — 12 лютого 1798, Санкт-Петербург) — останній король Речі Посполитої (17641795), з походження магнат.

Біографія[ред. | ред. код]

Повний титул: польською — Z Bożej łaski i woli narodu król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski etc. etc.

Українською: Божою Ласкою і волею народу король Польщі, Великий князь Литовський, Руський, Пруський, Мазовецький, Жмудський, Київський, Волинський, Подільський, Підляський, Інфлянтський, Смоленський, Сіверський, Чернігівський та ін.

Син краківського каштеляна Станіслава і Констанції (уродженої княжни Чарторийської) Понятовських (?-1759, Мальчиці[1]), яка була похована в костелі у Янові.[2]

Отримав гарну освіту; багато подорожував Західною Європою. Довгий час провів в Англії, детально вивчив парламентський устрій.

1752 року, у 20-річному віці, звернув на себе увагу в Сеймі Речі Посполитої своїми ораторськими здібностями (посол до Сейму від Берестейського воєводства).

Станіслав Август Понятовський

У 17571762 роках — польсько-саксонський посол у Росії[3].

У 1764 році обраний королем за підтримки російської імператриці Катерини II та пруського короля Фрідріха II[3]. На перші роки його правління припали Барська конфедерація і Коліївщина (1768), що спричинило перший поділ Польщі 1772 року.

Станіслав II Август Понятовський підтримував культурне й економічне відродження Польщі[джерело?]. У політиці орієнтувався на Росію, що зумовило, зокрема, після другого поділу Польщі (1793 р.), цілковиту втрату його авторитету. Після третього поділу Польщі був змушений 25 листопада 1795 року зректися престолу[3]. Останні роки життя провів у Гродно і Петербурзі.

Помер в Санкт-Петербурзі. Був похований у Храмі святої Катерини Олександрійської[4]. Прах перепоховали у Варшаві[5].

Після смерті[ред. | ред. код]

1938 року останки короля були передані Сталіним польському уряду. 30 липня 1938 pоку прах короля був вивезений до Польщі. Останки зберігалися в Троїцькому костелі селища Волчин на річці Пулве в 35 км від Бреста, де раніше знаходилося родове помістя Станіслава II Августа Понятовського. Після початку другої світової війни Волчин потрапив у число територій, приєднаних до Білоруської РСР. У середині 50-х років XX століття костел був виключений з державного реєстру історико-архітектурних пам'яток, використовувався як склад. Поховання Станіслава II Августа Понятовського було розграбовано.

Жовтень 1988 р. — польський уряд звернувся до М. С. Горбачова з проханням дати можливість перепоховати прах Станіслава II Августа у Варшаві. Радянська археологічна експедиція на місці поховання виявила фрагменти одягу, взуття короля, частини коронаційного плаща. Про те, що стало з забальзамованим тілом, бронзовою короною з позолотою відомо лише з чуток. Грудень 1988 р. все, що збереглося, було повернуто польській стороні. Прах короля покоїться у храмі св. Івана (Яна) у Варшаві[6].

Королівська бібліотека[ред. | ред. код]

Велику бібліотеку Станіслава II Августа Понятовського передали Вищій Волинській гімназії у Крем'янці у 1805 р.[5]. Після Листопадового повстання ліцей був закритий, і став матеріальною базою для новозаснованого Університету Св. Володимира. Після Революції фонди із університетської бібліотеки були передані в Національну бібліотеку ім. Вернадського де вона зберігається дотепер.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mieczysław Orłowicz. Ilustrowany przewodnik po Lwowie ze 102 ilustracjami i planem miasta. — Lwów-Warszawa, 1925. — 276 s. — S. 247. (пол.)
  2. Там само. — С. 248.
  3. а б в Понятовський Станіслав Август // © 2013 «VseslovA»
  4. Станіслав II Август Понятовський: біографія
  5. а б П.Гуцал, І.Дем'янова. Понятовський Станіслав Август… — С. 117.
  6. [1]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]


Попередник
Август III Фрідріх
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg Король Польщі
Великий князь Литовський
Великий князь Руський

1764-1795
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg Наступник
Поділ держави між Пруссією, Австрією та Росією