Іскра-ЛОШВСМ-ЛОВУФК

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Іскра-ЛОШВСМ-ЛОВУФК» (Іскра — Луганська обласна школа вищої спортивної майстерності — Луганське обласне вище училище фізичної культури) — український жіночий волейбольний клуб із Луганська. Створений 1969 року як «Іскра». Володар Кубка СРСР 1980. Володар Кубка володарів кубків європейських країн 1977. Чемпіон України 1992, 1994, 1995, 1996, 1997 і 1999.

1999 року клуб припинив існування через брак коштів.

З 2000 року команду відновлено під назвою «Педуніверситет-Іскра-2000», згодом — «Іскра-Педуніверситет», бо головним спонсором став Луганський педагогічний університет ім. Т. Шевченка.

Історія[ред. | ред. код]

Команду «Іскра» створено 1969 р. в структурі ДСТ «Авангард». З 1982 року представляла товариство «Труд».

1973 року дебютувала у вищій лізі й відразу ж завойовала бронзові медалі чемпіонату СРСР. Наступного року — повторення цього успіху. У 1975 р. збірна УРСР, у складі якої багато гравців представляли «Іскру», завоювала звання чемпіонів Спартакіади народів СРСР.

1976 року луганчанки завойовують малі золоті медалі Всесоюзного турніру (через участю збірної СРСР в Олімпіаді-76 р. чемпіонат країни проводився серед товариств і за участю олімпійської збірної країни, а для клубів проводився Всесоюзний турнір). 1977 року кКоманда виграє Кубок володарів кубків європейських країн. У 1980 р. «Іскра» здобула Кубок СРСР. У чемпіонатах СРСР найвище досягнення — 2-ге місце в 1975 та 1978 pp.

Неодноразові чемпіони України: 1992, 1994, 1995, 1996,1997,1999 рр. Срібні призери чемпіонату України 1993 р. Бронзові призери 1998 р. Успіх команди обумовлений сучасним стилем гри, що полягає у застосуванні різних комбінацій з максимальним використанням атак по всій ширині сітки. Луганчанок відрізняє самовідданість у захисних діях, високі, морально-вольові якості й бойовий настрій. У складі збірної СРСР 70-х років, виступали наступні і представниці «Іскри»: Н.Горбенко (Єрьоміна), Л.Губка (Іванова), Є.Назаренко (Кузіиа), В. Колісник (Лобанова), Л. Мілешко. У клубній команді найбільш j відомі гравці — А. Гатіна, Н. Кочарьова, Н. Максимова, Н. Колдобенко, Н. Журба, Т. Киричок. Найбільші успіхи команди з початку її створення пов'язані із тренером В.Черновим. З командою в різні роки працювали такі відомі наставники: В. Колісник, І В. Шемена, Ф. Лащонов.

З 1991 до 1999 pp. «Іскра» була лідером у жіночому чемпіонаті країни серед команд суперліги та базовою основою для збірної України. Граючи у фіналі Кубку Європейській чемпіонів, стала одною із найкращих клубних команд Європи, посівши третє місце. У складі грали майстри спорту міжнародного класу: В.Бубенцова, Н.Боженова, Ю.Буєва, Е.Сидоренко, А.Фоміна. Усі вони в різний час навчалися в Луганськом державному педагогічному інституті (а надалі — університеті) й грали за збірну університету. Саме в Луганському державному педагогічному університеті ім. Т. Шевченка з'явилася команда, яка відродила традиції жіночого волейболу Луганщини. 1999 року через фінансово-організаційних труднощі команда «Іскра» припинила існування.

2000 року з ініціативи декана факультету фізичного виховання професора Георгія Максименка і справжніх ентузіастів й аматорів волейболу: М. М. Полякова, І. М. Курліщука та ректора ЛДПУ — В. С. Курило, була створена команда «Педуніверситет-Іскра-2000-РГЗ». У цій назві відбиті всі організації, які брали участь у створенні команди — 2000 р. У команду, що подала заявку на чемпіонат України по першій групі сезону 2000—2001 pp. були включені гравці, які тривалий час з різних причин залишили волейбол, не мали ігрової практики й практично не тренувалися. Це О. Асташова (капітан команди), К. Подлісна, В. Масляєва, О. Веретельник, Ю. Мухіна, А. Куцай, Н. Бородіна, Н. Каркачева, І. Петренко, О. Кочерова, І. Брехова. Перед головним тренером команди — А. А. Міщенко та тренером Н. В. Максимовою було поставлено завдання — вийти у вищу лігу українського волейболу. За підсумками сезону команда «Педуніверситет-Іскра 2000» завоювала право виступати у Вищій лізі українського волейболу. За цей час відбулися великі зміни. Пішов з життя М. М. Поляков і всі проблеми щодо подальшого існування команди довелося вирішувати педуніверситету. Завдяки ректору В. С. Курилу, який особисто брав участь у вирішенні багатьох проблем команду вдалося зберегти.

У сезоні 2001—2002 pp . команда грала у вищій лізі чемпіонату України. За різним причинами команду покинули гравці основного складу В. Масляєва і А. Куцай. Замість них у команду були запрошені гравці з Донецька — сестри: Тетяна й Ольга Железнякови. По ходу чемпіонату в команді відбулися зміни гравців. Були заявлені: А. Сичьова і Є. Жукова, а також були запрошені учні ЛВУФВ: А. Лащ, Г. Маяцька, О. Крисенко, Н. Галка. У фінальній частині чемпіонату команда університету, набравши однакову кількість очок, зустрілася з запорізькими волейболістками, і відстояла право грати у вищій лізі. У сезоні 2002—2003 pp. команду очолюють Б. М. Слєпцов — заслужений тренер України, майстер спорту міжнародного класу, та Н. В. Максимова — майстер спорту міжнародного класу. Команда, посилена О. Кононенко та Ю.Кузнецовою, виграє золоті медалі чемпіонату України серед команд Вищої ліги і одержує право грати перехідні ігри за вихід до Суперліги з командами Донецька та Вінниці. За підсумками чотирьох турів «Іскра-Пед університет» посіла друге місце й здобула право грати серед найсильніших команд України.

Крім того, у сезоні 2002—2003 pp. у команді особлива увага була приділена резерву. З цією метою учні ЛУФВ та його випускники одержали можливість грати в Чемпіонаті України серед команд першої ліги, що надало можливість активно задіяти цих гравців в основному складі. Повернувшись до суперліги, «Іскра-Педуніверситет» фінішувала у сезонах 2003—2005 pp . на п'ятому місці. Сезон 2005—2006 pp . команда завершила шостою. Восени 2006 року команду залишає головний тренер В. М. Слєпцов і до керівництва «Іскра-Педуніверситет» запрошено Олімпійського чемпіона Ф. С. Лащонова. Але втримати команду в Суперлізі не вдалося, і сезон 2007—2008 pp. команда розпочинає з Вищої ліги. Вона фінішує на другому місці, але в перехідних іграх за путівку до Суперліги п оступається запорізькій «Орбіті». Сезон 2008—2009 pp . «Іскра» роз починає з новим головним тренером, колишнім гравцем славетної «Іскри» Н. В. Максимовою. Команда знову посіла друге місце, але в мікроматчі із «Златогором» здобула путівку до Суперліги.

Посилання[ред. | ред. код]