Луганський автобус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Луганський автобус — автобусна мережа Луганська, що включає в себе як автобуси, які працюють в режимі рейсового автобуса, так і ті, що працюють в режимі маршрутного таксі.

Історія[ред. | ред. код]

Автобусний рух у місті розпочався в 1931 році. Активний розвиток автобусної мережі міста розпочався у 1970-ті роки.

У 1968 році, на вулиці міста вийшли перші автобуси угорського виробництва Ikarus 180. Автобуси Ikarus 556 у місто не постачались, оскільки на міських маршрутах експлуатувались одиночні автобуси моделей ЛіАЗ-677 та ЛАЗ-695. Останні автобуси Ікарус 180 зникли з вулиць в 1977 році.

У 1973 році, місто отримало перші автобуси Ikarus 260, а у 1975 році — Ikarus 280. Автобуси ЛАЗ-695 до кінця 70-х зникли з міських маршрутів, їх поставки проводились лише на приміське АТП-12121 та на автобазу «Турист». Автобуси ЛіАЗ-677 продовжили працювати разом з угорськими «Ікарусами» в міському АТП-12125 до кінця 1990-х. Останні поставки автобусів «Ікарус» були весною 1991 року. Останні 4 автобуси ЛіАЗ-677 отримані в січні 1994 року.

З 1973 по 1991 рік міське АТП отримало понад 500 автобусів «Ікарус» 2хх-го модельного ряду. Починаючи з 1990 року ці автобуси масово виводились з експлуатації, а на міських маршрутах знову почали працювати автобуси ЛАЗ-695. Останні автобуси Ікарус і ЛіАЗ-677 зникли з вулиць на початку 2000-х.

У 1995—1996-х на вулицях міста почали курсувати автобуси ЛАЗ-52523, Volvo та Scania, але на початку 2000-х вони також зникли з вулиць Луганська.

З 2004 по 4 грудня 2009 року автобусні маршрути Луганська обслуговували автобуси підприємства Валерія Букаєва ТОВ «Луганськінтерресурс», але після конфлікту з міською владою вони теж зникли з вулиць Луганська.

Автобуси ЛАЗ-695 останній раз виходили на міські маршрути у 2007 році. Після їх випуск на лінію був заборонений міською адміністрацією.

Пізніше, у 2009 році міська влада придбала три автобуси Богдан А092, які почали курсувати за маршрутами №№ 101, 110, 113, але після закриття «Інтерресурсу» один із цих автобусів почав курсувати маршрутом № 112.

У 2010 році відновили маршрут № 114, але у режимі маршрутного таксі, на ньому почали курсувати 6 автобусів «Богдан-А092». У 2011 році ці автобусі також почали курсувати за маршрутами № 155, 150. Також підприємство «Транспорт-Профі» придбало б/в автобуси, які почали курсувати за маршрутом № 150, а також один черкаського виробництва, який курсує по маршруту № 134. З червня у місті з'являються автобуси міського транспортного підприємства «Гортранс», що обслуговують маршрути №№ 155, 167, 197, 170, 101, 110, 112, 107, 115, 113. У жовтні у Луганську з'явилися автобуси великої місткості, які почали курсувати за маршрутом № 197. Також один автобус підприємства «Гортранс» почав курсувати маршрутом № 118. Також за маршрутом № 133 почав курсувати автобус «Богдан А067», перший представник цієї моделі в Луганську. Також у кінці жовтня автобуси підприємства «Гортранс» почали курсувати за маршрутами № 122 та 140. Придбані у 2009 році три «Богдана А092» з 2011 року почали курсувати маршрутами №№ 112, 115, 135-к.

Один автобус Богдан А092 почав курсувати за маршрутом 117 у режимі маршрутного таксі, один автобус «БАЗ А079 (Еталон)» почав курсувати маршрутом 132, автобус I-VAN курсує маршрутом 101. Також з'явилися автобуси «Гортранса» на маршруті 133. Також один автобус DAF почав курсувати по маршруту 169. Автобус «Богдан А067» з листопада курсує по маршруту 110. Також автобуси «Гортранса» почали курсувати по маршрутах 111-А, 111-Б та 129.

У грудні 2011 року був закритий маршрут № 114, який працював у режимі маршрутного таксі. Найближчим часом у місті з'являться два нових маршрути 165-А та 165-Б. Також з'явилися два автобуси DAF, які почали курсувати по маршруту 169. Також автобуси «Гортрансу» почали курсувати по маршрутах 136 та 187, а також у зв'язку з відкриттям у місті другого гіпермаркету «Епіцентр», почали курсувати три автобуси «Богдан А092» з безкоштовним підвезенням до гіпермаркету. З 23 січня почали курсувати два нових автобуси «Богдан А092» з пандусом для перевезення інвалідів. Автобуси «Богдан А092» з'явилися й на маршрутах 122 та 147. Автобуси «Гортрансу» почали курсувати по маршрутах 104 та 125. Було скасовано маршрут 169 через свою збитковість. На маршруті 117 з'явився перший у місті автобус «Богдан А093» у режимі маршрутного таксі. З'явився автобус «Богдан А092» на маршруті 153. З грудня 2012 року припинили курсувати на маршруті 197 автобуси DAF. А з квітня 2013 року після проведення конкурсу на перевезення автобуси міського підприємства Гортранс почали курсувати по маршрутах 101, 103, 104, 110, 112, 113, 115, 118, 125, 133, 139, 140, 153, 155, 157, 167, 170, 187,197.

З'явився маршрут 103, який курсує як 107, але через лікарню № 7 та вул. Даля, а маршрут 135-к перенумерували на 139. Незабаром у місті введуть в дію нову маршрутну мережу по якій, у Луганську курсуватимуть автобуси середньої й великої місткості. Також з 16 червня на 117 маршрут вийшли автобуси нового перевізника ООО «Луганський міський автобусний парк». Усі вони зеленого кольору, оскільки він став фірмовим кольором міського транспорту. Найближчим часом з'являться автобуси «БАЗ А081» (Волошка).

25 липня пройшов конкурс перевізників переможцем якого стало підприємство «ЛГАП», яке виставило на конкурс 23 «Еталона» та 15 «Богданів», які почнуть курсувати маршрутами 110, 111, 117, 119, 122, 134, 137, 167, 170, 197. У листопаді 2013 року 133 маршрут поділили на два: 133-а (який курсує як звичайний 133) та 133-б (який від 39 школи курсує до селища Велика Вергунка), на ці маршрути вийшло два автобуси підприємства ЛГАП. На початку березня 2014 року було знову відновлено маршрут 114 у режимі маршрутного таксі

Рухомий склад[ред. | ред. код]

Після 2014 року автобуси марки "Богдан" стало значно меньше, вони стали замінятися різними моделями автобусів "Газєль".

Раніше в місті працювали автобуси (деякі можуть і по сьогодні працювати):

  • Богдан А069 — 1 одиниця
  • Богдан А092 — 50 одиниць
  • Богдан А201 — 38 одиниць
  • Богдан А093 — 12 одиниць
  • БАЗ-А081 «Волошка» — 22 одиниці
  • БАЗ-А079.45 «Еталон» — 1 одиниця
  • БАЗ-А079 «Еталон» — 2 одиниці
  • Богдан А091 — 1 одиниця
  • I-Van — 1 одиниця
  • ЛІАЗ-677 — з 1971 по 2003 роки, приблизно 300 одиниць.
  • ЛАЗ-695 — з 1960-х по 1970-ті роки, потім з 1991 по 2007 роки
  • Ikarus 180 — з 1968 по 1977 роки, приблизно 40-50 одиниць
  • Ikarus 260 — з 1973 по 2004 роки
  • Ikarus 280 — з 1975 по 2004 роки
  • ЛАЗ 52523 — з 1995 по 2001 роки, 30 одиниць
  • Автобуси Volvo Van Hool, Volvo Wiima, Aabreanna, Scania CR12 — з 1995 по 2003 роки. Приблизно 20—30 одиниць.
  • Karossa 734 — з початку 2000-х по 2007 роки. Приблизно 50—60 одиниць.

Також працювали автобуси моделей — РАФ, КАвЗ-685, ПАЗ-672, ПАЗ-3205 та інші, в стані маршрутних таксі.

Маршрути[ред. | ред. код]

Маршрути міського громадського транспорту з 1965 року переведені у нумерацію європейського зразка[джерело?]: трамвайні маршрути отримали номерний розбіг[уточнити] з 1 по 50, тролейбусні — з 51 по 100, автобусні — з 101 по 150, маршрутного таксі — з 151 по 200, а приміські — з 201. З середини 90-х років нумерації маршрутів автобусів і маршрутних таксі були змішані у єдину номерну категорію з 101 до 200.

Автобусні маршрути, які існували з 90-х років XX століття
Маршрут Початкова зупинка Кінечна зупинка Період роботи Графік роботи (за часом відправлення)

Вихідний або недільний графік

6 Машколедж Обласна лікарня з осені 2017, замість недійсного трамвая 6 6:00-17:20 кожні 6 хв.
101 вул. Комінтерна Автовокзал до 2014
102 с. Ювілейне Машколедж до 2007
103 Парк Горького кв. 50 річчя Жовтня до 1992
104 «Зелена Роща» кв. Якіра до 2013
105 вул. Моісеенко кв. Комарова до сер. 2000-х
106 с. Ювілейне с. Александрівськ до 2007
107 пл. Леніна кв. Якіра 5:30-18:00 кожні 6 хв.
108 кв. Південний ВУНУ до 2007
109 кв. Південний кв. Волкова до сер. 2000-х
110 А/Б (кільцевий) пл. Леніна вул. Котєльнікова 5:30-19:20 кожні 6 хв.
111 А/Б (кільцевий) З/Д вокзал Автовокзал 5:30-18:55 кожні 60 хв.
112 3й кілометр с. Тельмана до 1990-х
113 пл. Леніна Автовокзал до 2014
114 кв. Мирний кв. 50 річчя Жовтня до 2013
115 с. Весёлєнькоє Машколедж приблизно з 5:30 до 17:00 приблизно кожні 90 хв.
116 кільце ВАТ ХК "Луганськтепловоз" кв. Комарова ??? (існував станом на 2006)
117 пл. Леніна кв. Дзержинського 5:30-19:30 кожні 3,5 хв.
118 кв. Мирний Мала Вергунка 5:30-17:00 кожні 30 хв.
119 кв. Мирний пл. Леніна 5:30-18:00 кожні 15 хв.
120 З/Д Вокзал кв. 50 річчя Жовтня до 1992
121 Обласна лікарня кв. Якіра до 2007
122 с. Фабричне кв. Комарова 5:30-19:06 кожні 6 хв.
124 А/Б (кільцевий) кв. Мирний с. Розкішне 5:30-17:00 кожні 30-40 хв.
125 Машколедж с. Зелена Роща ??? (існував станом на 2006)
126 вул. Грабовського кв. Якіра до 2014
127 З/Д Вокзал с. Зелена Роща ??? (існував на 01.04.2003)
128 кв. Мирний Обл. лікарня до 2002, з 24 серпня 2020 р. 5:30-17:00 приблизно кожні 15 хв.
129 З/Д Вокзал Бар "Чорний Кіт" 5:30-17:30 кожні 5 хв.
130 Аграрний університет кв. Комарова до 2009, дубль 54 тролейбусу
132 А/Б (кільцевий) с. Ювілейне кв. Якіра 5:30-16:30 кожні 60 хв.
133 кв. Мирний вул. 2-а Біломорська 5:30-19:30 кожні 4 хв.
134 кв. Мирний кв. 50 річчя Жовтня 5:30-19:20 кожні 4 хв.
135 Зелена Роща Автовокзал 5:30-17:20 кожні 12 хв.
136 вул. Яніса Лациса З/Д Вокзал 5:30-17:10 приблизно кожні 80 хв.
137 А/Б (кільцевий) кв. Мирний Ц. Ринок 5:30-19:10 кожні 5 хв.
138 Обласна лікарня кв. Дзержинського 5:30-18:00 кожні 6 хв.
140 с. Тепличне кв. 50 річчя Жовтня 5:30-17:00 кожні 60 хв.
141 с. Ювілейне кв. Мирний 5:30-18:00 кожні 7 хв.
144 кв. Мирний кв. Якіра 5:30-18:00 кожні 8 хв.
147 А/Б (кільцевий) кв. Мирний 3-й километр 5:30-18:30 кожні 5 хв.
150 З/Д Вокзал кв. Комарова 5:30-18:30 кожні 4 хв.
151 пл. Леніна Обласна лікарня 5:30-17:45 кожні 7 хв.
152 Парк Горького Обласна лікарня 5:30-17:00 (дуже нестабільний)

кожні 5 хв.

153 кв. Мирний Обласна лікарня до 2014
154 с. Ювілейне пл. Леніна до 2013
155 кв. Мирний Ринок "Околиця" 5:30-22:00 кожні 2,5 хв.
156 З/Д Вокзал кв. 50 річчя Жовтня до 2012
157 З/Д Вокзал Велика Вергунка до 2014
158 А/Б (кільцевий) кв. Південний Автовокзал до сер. 2000-х
159 с. Тельмана с. Ювілейне ??? (м.б. до 2007)
165 З/Д Вокзал Обласна лікарня до 2007
166 А/Б З/Д Вокзал кв. Якіра до 2017
167 кв. Південний кв. Якіра 5:30-19:50 кожні 3 хв.
168 кв. Мирний кв. Якіра до сер. 1990-х
169 кв. Південний кв. 50 річчя Жовтня до 2012
170 Обласна лікарня кв. 50 річчя жовтня 5:30-19:00 кожні 4-5 хв.
171 с. Червоний Яр Машколедж приблизно з 5:30 до 17:00

приблизно кожні 120 хв.

173 Обласна лікарня кв. Дзержинського до сер. 1990-х
181 с. Ювілейне Ц. Ринок до 2004, дубль 57 тролейбусу
183 с. Ювілейне кв. Дзержинського 5:30-18:00 кожні 6 хв.
185 Автовокзал кв. Комарова до сер. 1990-х, дубль 55 тролейбусу
186 Автовокзал кв. 50 річчя Жовтня до 2004, дубль 53 тролейбусу
187 кв. Південний Обл. лікарня до 2014
188 с. Тельмана Мала Вергунка до 2013
197 с. Ювілейне Обласна лікарня 5:30-20:30 кожні 3 хв.
231 м. Олександрівськ кв. 50-річчя Жовтня 5:30-17:00 (з кв. 50-річчя Жовтня)

приблизно кожні 140 хв.

238 с. Макарово Обласна лікарня ??? (існував на 01.04.2003)
250 м. Олександрівськ с. Видне 5:30-17:00 (дуже нестабільний)

Інтервал невідомий,

можливо, маршрут вже

не функціюнує

251 с. Металіст Обласна лікарня 5:30-17:45 (з Обл. лікарні)

15 хв.

6:30-14:30 (з Обл. лікарні)

60 хв.

259 с. Розкішне Машколедж 5:30-18:05

приблизно 20 хв.

265 м. Олександрівськ с. Переможное ??? (існував на 01.04.2003)
292 м. Олександрівськ Ц. Ринок до 2002
438 А/Б (кільцевий) м. Олександривськ ТЦ "Кристал" з 25 листопада 2020 438-А: 6:00-17:43 (з ТЦ "Кристал")

438-Б: 6:30-18:21 (з ТЦ "Кристал") 60 хв.