Авоська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search


Авоська з овочами

Авоська,сітка — плетена сумка (торбина) з натуральних або штучних ниток. Мала широкий вжиток за часів постійного товарного дефіциту у СРСР.

Винахід і радянська назва[ред.ред. код]

Чеська плетена торбинка.

Плетена торбина була віднайдена у Чехії у 1920-і роки. Мешканець міста Ждяр-на-Сазаві Вавржин Крчил заробляв на життя плетеними сітками для укладання волосся у зачіску. Бізнес Крчила не мав широкого попиту і майстер підлаштував до сітки дві ручки. Так з'явилась плетена торбина для переносу дрібних речей або харчів.

Торбина отримала надзвичайне поширення у республіках колишнього СРСР через непередбачуваність товарного постачання та постійний товарний дефіцит. Поширену назву «авоська» ведуть від російського слова «авось», тобто «про всяк випадок».

Авоська мала поширення на хвилі моди також і у країнах Західної Європи у 1970-і рр.

Якості авоськи[ред.ред. код]

У плетеної торбини авоськи виявились помітні переваги. Вона була м'яка, зручна у використанні і добре складалася у жменю, не займала багато місця в кишені. Авоська приймала будь який вантаж і була пристосована до будь якої його форми — пласкої (декілька книг), овальної (кавуни, дині), циліндричної ( консервні банки ), видовженої (пляшки) тощо. Якщо авоська бруднилася, її було легко прати, а сохла вона досить швидко. Якшо дешева авоська рвалась, її заміняли на нову. Недоліком авоськи вважли те, що вона абсолютно не була здатна приховати свій вантаж.

Була вироблена навіть стандартна форма авоськи. Зазвичай вона мала 14 дірчастих рядків та дві ручки. Виробництво плетених торбин-авосьок у СРСР передали у майстерні Всесоюзного товариства сліпих (ВТС).

Побутове використання[ред.ред. код]

Чим більшим був вантаж, тим важче було користуватись авоською. Бо її тонкі ручки дуже різали долоні. Аби зменшити навантаження на долоні, ручки збільшували за рахунок поліетиленових трубок. Тим не менше у плетеній торбині можна було переносити вантаж до 50-70 кілограмів.

У регіонах із холодним кліматом плетені торбини-авоськи використовували як м'які контейнери для зберігання заморожених м'яса та риби у підвішеному стані. В коморі вона годилася для зберігання овочів ( цибулі, буряків, динь ).

Авоська у мистецтві[ред.ред. код]

Авоська як характерна деталь незграбного радянського побуту потрапила у статті, в концертні номери на естраді, у радянське кіно.


Джерела[ред.ред. код]

  • [1] стаття «Авоськи повертаються...»

Посилання[ред.ред. код]


Див. також[ред.ред. код]