Агафокл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агафокл
Agathokles Musei Vaticani.jpg
Народився 361 до н. е.
Гімера, Терміні-Імерезе, Провінція Палермо, Сицилія, Італія
Помер 289 до н. е.
Сиракуза, Сицилія, Італія
Діяльність політик, військовослужбовець
Посада монарх і Стратег
Брати, сестри  • Antanderd
У шлюбі з Theoxena of Syracused
Діти Archagathus of Libyad, Theoxena of Egyptd, Heracleidesd і Ланасса

Агафокл (дав.-гр. Αγαθοκλης) (361 до н. е. або 360 до н. е. — 289 до н. е.) — тиран міста Сиракузи на острові Сицилії з 316 року до н. е.

Син гончара, здібний воєначальник. Агафокл, спираючись на найманців та розорених громадян яким пообіцяв перерозподіл майна та списання боргів, скинув олігархію в Сиракузах. Створив на острові Сицилія міцну державу, яка загрожувала Карфагенові — Агафокл зі перемінним успіхом воював з пунійцями за панування в Сицилії, вів бойові дії в тому числі й на території Карфагену. Близько 305 року до н. е. прийняв титул «царя сицилійців».

У 299 до н. е. завоював острів Керкіру (Корфу). Втім, за чотири роки віддав його як придане своєї доньки Ланасси, яку видав за епірського царя Пірра.

Помер під час походу до Південної Італії. Після смерті Агафокла його держава розпалась. Правління Агафокла було часом політичної могутності та культурного розквіту Сиракуз.

Література[ред. | ред. код]

  1. Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
  2. (рос.) Советская историческая энциклопедия, Москва, 1961.