Агура Мазда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агура Мазда
давньоперс. آهورا مزدا
Божество в зороастризм і маздаїзм
Батько Зурванd
Брати/сестри Анхра-Майнью
Діти Мітра
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Барельєф із зображенням Мітри, сасанідського царя Шапура II і Агура Мазди

Агура Мазда (авест. ahura.mazdāh, давньоперс. Ahuramazdā-, грец. Ὠρομάζης) — єдина абстрактна божественна сутність вчення давньоіранського жерця Заратуштри Спітами, єдиний спокон- та довічний, незмінний у бутті та мудрості, творець та першопричина Всесвіту та будь-яких проявів життя.

Перша наразі відома згадка Агура Мазди — новоассирійський ритуальний текст, імовірно часів Шаррукіна Пізнього, у якому, окрім безпосередньо богів еламітів, згадано теонім (чи теоніми) невідомі як власне еламітам, так і ассирійціям, а саме:

Das-sa-ra Dma-za-áš
(Assara Mazaš)
[1]

що хоча й досить впевнено інтерпретується як Агура Мазда,[2] але залишається певною мірою контроверсійною.[3]

Згадки наступного історичного періоду — у написах Ахеменідів (з кінця VI ст. до н. е.)[4] — є беззаперечним підтвердженням поширення культу Агура Мазди всією імперією, та, навіть за факту абсолютної лояльності іранської еліти до будь-яких культів та релігій, домінування зороастризму у Перській імперії. Окремої уваги заслуговує той факт, що у написах Дараявагуша та Хшаярши згадується виключно Агура Мазда, але вже у написах Артахшачі разом з Агура Маздою згадано й інших іранських богів — Мітру та Ардвісуру Анагіту, що свідчить про поступову трансформацію монотеїзму Заратуштри до політеїзму та дуалізму зороастрійської моделі світу наступних часів.[5]

Етимологія[ред. | ред. код]

 • авест. ahura- < праір. *ahura- < праар. *asura- < пр.і-є. *ansu-, *ṇsu- — Господь, Повелитель, Володар, далі, за часів індоіранської спільноти, — група божеств.

Окремо слід зазначити, що у найдавніших Гатах, авторство яких приписують Заратуштрі, як правило, Агура Мазда згадувався поокремо — або Агура, або Мазда.

Агура Мазда у Старій Авесті[ред. | ред. код]

У найдавнішій частині Авести — Гатах, певна група яких за найпоширенішою наразі думкою належить власне Заратуштрі, є тільки один істинний (не брехня) бог — Господь Мудрий — не бог чогось, не персоніфіковане щось, а абсолютний єдиний бог — абстрактна сутність, з наступними персоніфікованими власними чеснотами — Амеша Спента (авест. aməša.spənta):

 • Вогу-Мана (авест. vohu.manah) — Добрий/а Задум/Думка (ширше — помисли, наміри);
 • Арта-Вагішта (авест. arta.vahištā) — Правда Найкраща;[8]
 • Хшатра-Варья (авест. xšaθra.vairya) — Влада Жадана. Уособлення влади єдиного Господа Мудрого;
 • Спента-Армаїті (авест. spənta.ārmaiti) — Святий/ -та Лад/ Злагода (в першу чергу на рівні ментальному — буквальний переклад «святе правильномислення»);
 • Гаурватат (авест. haurvatāt) — буквально Цілісність, тобто здоров'я, добробут;
 • Амертат (авест. amaratatāt) — Безсмертя.

Власне образ Агура Мазди та вся запропонована Заратуштрою модель світу докорінно змінювала уявлення та сталі міфологічні конструкції тогочасних іранців.

«Перед усім дивує неймовірна абстрактність гат. Важко повірити, що у ті давні часи, коли вони створювалися, люди досягли такого абстрактного мислення. У жодній з відомих нам св'ященних книг немає таких абстрактних схем та визначень…»[9]

У 7 строфі 31 Ясни, яку інколи називають «Другою Гатою Вибору», викладено космогонічний міф-доктрина Заратуштри, у якому описано початок створення Агура Маздою Всесвіту, те, що ми згодом побачимо й у семітських релігіях («Нехай буде світло!»):

І хто задумав вперше: «Най світлом наповняться блага!»[10]
Творіння волей Правду й Найкращі Задуми тримає,
Твій, Маздо, дух незмінний й розквіт несе, Агуро, завжди.

Творіння Господа Мудрого не стало досконалим тому, що всьому доброму (правді) протистоїть зло (брехня), яке очолює Анґра Манью (авест. angra.mainyu) — Дух Зла, антипод Агура Мазди, який розвинувся зі спільного індо-іранського Манью — бога/духа нищення, руйнації, гніву, ярості, який відомий і в індійських Ведах, тобто існувавшого ще за часів індо-іранської спільноти.

Щодо походження образу Анґра Манью наразі відомий лише один уривок (30 Ясна) з доволі різними інтерпретаціями:

Строфа 3

Так ці два духи вперше, як близнюки, зі сновидіння
почутими постали думками, словами, діями.
В усім один добродій, є інший в усьому злодійним.

Строфа 4

Й коли ці духи разом зійшлися спочатку, то дали
І життя всім, і смерть всім, і післябуття ще наступне,
Що брехунам найгіршим й щирим найкращим задумане.

Таке неоднозначне формулювання в подальшому започаткувало широке коло інтерпретацій, від маріння/сновидіння Агура Мазди постали обидві сутності-антиподи (власне уособлення всього щирого та доброго Спента Манью та уособлення брехні/зла Анґра Манью), до від маріння/сновидіння споконвічного Зурвана постали як Агура Мазда, так і його антипод Анґра Манью. Але в Гатах ми не побачимо нічого про боротьбу Агура Мазди та Анґра Манью. Усю так звану географічну частину (Вендідат) побудовано за схемою:

 1. створив Господь Мудрий (певну землю/край);
 2. наділив Господь Мудрий (цю землю певними благами);
 3. спаплюжив Анґра Манью (цю землю певним лихом).

Тобто Анґра Манью не створює, а лише паплюжить створене. Агура Мазда не протидіє Анґра Манью. Останньому протидіять «добрі» сутності та прихильники Агура Мазди зі світу людей (в першу чергу його жерці — атравани). Можна констатувати, що принаймні за часів Заратуштри Агура Мазда та Анґра Манью співвідносились не які рівні антиподи, а радше як Бог та Диявол у авраамічних релігіях.

Агура Мазда у Новій Авесті та зурванізмі[ред. | ред. код]

Агунаваір'я[ред. | ред. код]

Агунаваір'я (Ясна 27, Строфа 13) — головна молитва зороастрійців, їхній символ віри, з великою ймовірністю належить власне Заратуштрі.

Як Господар найліпший,
так й Очильник істиний,
щиро даючий Задуми
вседійства буття, о Мудрий,
владарюючий Господе,
нам, злиденним, пастиром даний.[11]

Агура Мазда у сучасній культурі[ред. | ред. код]

Автомобільна марка. Цікаво, що всесвітньовідома японська автомобільна марка «Мазда» пов'язана з Агура Маздою, що й зазначено на офіційному сайті компанії:

«Mazda» походить від Агура Мазди, бога гармонії, інтелекту та мудрості найдавнішої цивілізації Західної Азії.[12]

Окрім того слово Мазда схоже на прізвище засновника компанії — Мацуда, який, до речі, був послідовником синкретичного релігійно-оздоровчого вчення маздазнан. Це вчення створив наприкінці XIX сторіччя Отто Ханіш (Оттоман Зардушт Ханіш) і воно було дуже популярним в США та Німеччині у першій половині XX століття.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. (англ.)SAA 20 040, r iii 23' [Архівовано 6 січня 2011 у Wayback Machine.]
 2. (англ.) «A Neo-Assirian ritual text (III R 66 = K. 252 …) and possibly dating from the time of Sargon II (who ruled 721—705 BC) mentions, beside Elamite gods, divine name or two not otherwise known in the Assirian and Babylonian pantheon, namely Das-sa-ra Dma-za-áš /Assara Mazaš/ interpreted as rendering Ahura Mazdā.» Asko Parpola. From the Dialects of Old Indo-Aryan to Proto-Indo-Aryan and Proto-Iranian. Indo-Iranian languages and peoples. The British Academy. Oxford University Press. 2002.
 3. Encyclopædia Iranica. Ahura Mazdā. Архів оригіналу за 17 травня 2020. Процитовано 11 травня 2020.
 4. (англ.) Lessons 7-10, Old Iranian Online. Linguistics Research Center. The University of Texas at Austin. [Архівовано 19 квітня 2020 у Wayback Machine.]
 5. (рос.) М. А. Дандамаев. Иран при первых Ахеменидах (VI в. до н. э.). М., Изд-во восточной литературы, 1963.
 6. (англ.) Old Iranian Online. Linguistics Research Center. The University of Texas at Austin. [Архівовано 19 квітня 2020 у Wayback Machine.]
 7. (рос.) Расторгуева В. С., Эдельман Д. И.  Этимологический словарь иранских языков. Т. 1 (a—ā). М. «Восточная литература», 2000.
 8. Про важливість саме «правди» як однієї з основ релігії Заратуштри говорить як й назва «поганого» створіння — «друдж» (брехня), так й відома фраза Геродота (I, 136 [Архівовано 4 лютого 2012 у Wayback Machine.]): «Своїх синів від п'яти і до двадцяти років вони навчають трьох речей — аби вони вміли їздити верхи, стріляти з луків і казати правду.», й, судячи з усього, «правда» та зороастризм у цьому випадку синоніми.
 9. (рос.) Бертольдс Е. Э. Избранные труды. История персидско-таджикской литературы. — М.: , 1960.
 10. Блага — тут новостворений всесвіт, як і будь-яке творіння Господа Мудрого.
 11. (англ.) Avesta.org
 12. англ. “Mazda” comes from Ahura Mazda, the god of harmony, intelligence and wisdom from the earliest civilization in West Asia. A Story Behind the Name of «Mazda»

Джерела[ред. | ред. код]