Заратуштра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Заратуштра
Заратуштра Спітама

Zaraθuštra

Raffael 071.jpg
Заратуштра тримає зоряний глобус на картині Рафаеля «Афінська школа»
Інші імена Заратустра
Народився не раніше 10 століття до н. е. і не пізніше 6 століття до н. е.
Rey, Iran[d][1]
Помер не раніше 10 століття до н. е. і не пізніше 6 століття до н. е.
невідомо[1]
Громадянство Іран
Діяльність пророк і founder of religions[d]
Батько Порушаспа Спітама (традиційно)
Матір Дугдова (традиційно)
Дружина Хвові (традиційно)
Діти Френі, Порукіста, Тріті;
Ісат-вастра, Уруват-нара, Хваре-чітра (традиційно)

q: Висловлювання у Вікіцитатах

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Заратустра, (Заратуштра Зороастр), (перською زرتشت) (грец. Ζωροάστρης) — пророк і реформатор давньоіранської віри. Жив у східному Ірані приблизно між ХІІ і першою половиною VI ст до н. е. Засновник зороастризму. Склав найдавнішу частину Авести — Гати. Зороастрійці вважають його найбільшим пророком своєї віри.

Аль-Біруні, ґрунтуючись на середньовічній хронологічній традиції, зазначив дату життя Зороастра — за 258 років до Олександра Македонського. Виходячи з цих даних, ряд учених вважає, що Заратуштра жив у VII–VI ст. до н. е. Інші дослідники, орієнтуючись на лінгвістичний аналіз «Гат» — найбільш священної частини «Авести», передбачають більш ранню дату життя — від Х до ХІІ століть до н. е.

Одне з найбільш ранніх зі збережених зображень пророка Заратуштри. Ймовірно, воно було зроблене в третьому столітті нашої ери в сирійському місті Дура-Европос

За переказами, коли Заратуштрі виповнилося 30 років, йому відкрилася істинна віра. Його одкровення і склали «Авесту».

Пророк жив у смутний час. Набіги і війни приносили людям незліченні страждання. Заратуштра бачив селища, розорені ворогуючими племенами. Вожді та воїни, відправляючись в походи, грабували і поневолювали більш слабких і беззахисних людей. Насильство панувало, знищуючи і принижуючи людину.

Його покровителем став Бактрійський цар Віштаспа, що сприяв поширенню зороастризму. В умовах міжусобиць і безперервних воєн («Злидні і розорення несуть вони в оселі і в села, і області, і країни») Заратуштра закликав до єднання, до створення сильної централізованої держави з сильним і справедливим правителем. «Добрий правитель поставить світ для радісних селищ. Хто ж буде цим правителем? Хто прославить своє ім'я? Це Каві Віштаспа».

За твором «Датістан-і-Дінік» пророк під час читання молитви був по-зрадницькому заколотий в спину кинджалом Тур-і-Братарвахшем, одним з ворогів, які переслідували його все життя.

Згідно з ученням Заратуштри, Ахура Мазда (Господь мудрості) був верховним божеством, єдиним нествореним творцем всього доброго і благого, премудрим і всезнаючим, праведним, перед яким усі рівні. Ахура Мазда (Ахурамазда) вчинив акт творіння за два кроки. Спочатку все створене ним було вільним від тлінної оболонки, а потім Ахурамазда надав усьому сущому матеріальний вид. Цей етап називається «Створенням основи». Але матеріальний світ виявився вразливим для сил зла. Цим скористався Анхра-Майнью (Ахріман), який увірвався в світ і вигублював творіння Ахурамазди, несучи смерть і руйнування. Помічникам і союзникам Ахурамазди — Безсмертним Святим — вдалося призупинити злодіяння Ахрімана і повернути їх на користь миру. Вторгнення Ахрімана знаменує другий етап — «Змішання». У цей час абсолютне добро, яке світ являв на початку, змішалося зі злом. Щоб протистояти злу, люди повинні шанувати Ахурамазда та його помічників, спільно викоренити зло і відновити мир у колишньому вигляді. Після того, як це станеться, почнеться третя ера — «Поділ», добро знову очиститься від зла. У світі запанують спокій і злагода. Перемога Ахурамазди трактувалася як перемога світла над темрявою. Джерело світла — сонце і вогонь — його частина. Зороастризм наказує поклонятися вогню, який розглядається як «очищаюча сила».

Головним у проповідях Заратуштри було вчення про залежність світопорядку і торжества справедливості від вільного вибору людини, його активної участі в боротьбі на боці добра. Проповідуючи мораль, основою якої була тріада — добрі думки, благі слова і благі справи — Заратуштра ідеалізував і «праведну» господарську діяльність, яку він протиставляв неправедному кочівницькими способу життя. Пророк вважався посередником між Богом і людьми.

Послідовникам Ахурамазди Заратуштра обіцяв посмертне блаженство, а посібникам зла погрожував муками і засудженням на страшному суді, який буде вершити Ахурамазда в кінці світу.

Згідно з переказами зороастрійців, настане час, коли бог вогню Атар розплавить в горах залізо і направить палаючу лаву на землю. І кожна людина повинна буде перейти через цю вогненну річку. Для праведників лава здасться парним молоком, а грішники згорять у вогні. Вогненний потік провалиться крізь землю, знищить пекло, Ахрімана і всі злі сили. На землі настане рай, восторжествує добро і справедливість, людина не буде знати хвороб, вона стане безсмертною.

Заратуштра одним з перших розробив учення про справедливий суд після смерті людини, душа якого при переході через міст Чінват, який починається на вершині найвищої гори світу Хара і спрямований в небо, потрапляла в рай чи в пекло. Але він вважав, що кожен добропорядний громадянин під час життя на землі повинен думати не про продовження існування в далекому і невідомому раю. Рай повинен запанувати в нашому світі, де всім слід стати праведниками і неухильно дотримуватися правових та моральних норм.

Богом договору і захисником порядку «Авеста» називає Мітру, який карає людей за брехню і злочини. Суворого покарання заслуговували люди, які завдали кому-небудь побоїв чи каліцтва, а за вбивство людини злочинець мав каратися смертною карою. Жорстко переслідувалися такі злочини, як крадіжка майна та худоби, неповернення боргів, що прирівнювалося до крадіжки. За діяння, спрямовані проти особи і злочини економічного характеру наказувалося побиття батогами. Особливо регулювалися громадські та сімейні відносини. Порушення договору між членами сім'ї вважалося клятвопорушенням. Як свідчить «Авеста», «п’ятдесятикратний договір між чоловіком і дружиною; восьмидесятикратний між зятем і тестем; дев’яностократний між двома братами, стократний договір між батьком і сином». Непослух старшим заслуговував осуду, а іноді і покарання. Наприклад, якщо син піднімав руку на батька, це вважалося досить серйозним злочином, який карався тілесними покараннями.

Тимчасовий розділ (для полегшення редагування)[ред.ред. код]

Особливо шанобливо ставилися послідовники «Авести» до праці: людина зобов'язана працювати, займатися ремеслом, будівництвом, землеробством і скотарством: «Хто, засіваючи, обробляє землю, той обробляє праведність …»

Зороастрійці відчували відповідальність за поведінку членів громади в повсякденному житті. Загальні проблеми і цілі об'єднували їх у важкі часи і давали надію на краще майбутнє. Людям слід завжди приходити на допомогу один одному, а заможні обов'язково повинні допомагати — бідним.

Ранній зороастризм не знав ні храмів, ні зображень богів. Люди молилися під відкритим небом, на березі річки, біля підніжжя гір. Тут же вони запалювали священні багаття з чистого сухого дерева.

Одним з найшанованіших свят був Навруз. У день народження нового року і добрих сил природи вулиці і будинки вичищали і прикрашали. На чотирьох кутах дахів запалювався вогонь, в керамічні посудини з чистою прозорою водою кидали перші зелені листя. Люди співали гімни з «Авести», читали молитви. Вони закликали бога добра і світла знищити все зло й дати нове життя вогню, воді, полям і садам. А в цей час відступав холод, танули сніги і розквітали проліски.

Скарбниця історії

У пантеоні зороастрійців було кілька богів і дві богині. Хумо в образі гарної птиці приносила щастя, успіх і багатство. Тіло, крила і голова її, за переказами, були із золота, срібла та дорогоцінних каменів. Люди вірили, що птицю цю не можливо побачити, але якщо на когось впаде її тінь, людина стане щасливою і багатою.

Анахита дарувала благоденство, втілювала життєдайні сили природи. Однією з її функцій була турбота про продовження людського роду. Вона завжди зображувалася одягненою в довгу сукню з драпірованим покривалом. У руках тримала символи родючості: квіти, плоди та злаки.

Безліч теракотових статуеток богині Анахіти було знайдено в Хорезмі (Кой-Крилган-калу), у Бухарі, Самарканді. Цікаво, що в Самарканді богиня завжди зображувалася молодою, а в Бухарі — у зрілішому віці. Теракотові фігурки Анахіти були знайдені в 1941 році Самаркандської археологічною експедицією Ювілейного комітету Навої — в шурф біля мавзолею Бібі-ханим під підлогою склепу в шарах перших століть нової ери. Найбільш ранні з них позначені впливом елліністичного мистецтва, а пізніші виконані з урахуванням місцевих особливостей. А ось жіночі фігурки з Афрасіаб мають особливі, характерні лише для цього району деталі вбрання, головних уборів, атрибутики, рис обличчя. У руках у богині — тюльпан або плід граната, іноді біля ніг її — немовля.

Кожне божество звичайно супроводжувалося тваринами. Птахом, присвяченим Анахові, був голуб. У перших століттях нової ери в Хорезмі виготовляли оссуарії (судини, куди поміщалися очищені кістки покійного), на кришках яких зображався цей літаючий птах.

Дослідники «Авести» пояснюють ім'я Заратуштри, як того, хто володіє золотистими верблюдами. У розписах палацу в Варахші (Бухарська область) крилатий верблюд, що підтримує царствений трон, служив окрасою престолу. Зображення образу верблюда є й на багатьох монетах Бухари IV–VIII століть.

За відомостями історика Наршахі (Х ст.), на базарі Мах в Бухарі знаходився храм ідолопоклонників, де згодом продавалися фігурки священних двогорбих верблюдів.

У Самаркандському музеї і Ермітажі зберігаються теракотові плитки з Афрасіаб, які зображують юнака у вінку під аркою і тримає в лівій руці птаха. Частково схожу плитку було знайдено і на городищі Челек під Самаркандом. Вчені вважають, що тут знаходився храм, присвячений божеству яскравої зірки Тиштрия (Сіріусу). У Согдійському календарі йому був присвячений тринадцятий день місяця. Боротьба Тиштрія з демоном Апоша уособлює дві сили в природі: благо дощу і зло посухи.

На одному з фрагментів оссуарія, що зберігається в Музеї історії Узбекистану, зображений Рашн з терезами, які «не ухиляються ні на волосинку на догоду якій-небудь людині». До Рашна прямує інша фігура з кадилом у руках, що веде за собою вже відмолену душу.

У V–VIII століттях зороастризм залишався основною релігією в Согде, Хорезмі, Фергані. Збережений настінний живопис, виявлений археологічними розкопками, передає різні міфологічні сюжети. Всесвітню популярність отримали розписи, відкриті під час археологічного вивчення городища Варахша під керівництвом чл.-кор. АН Узбекистану В. А. Шишкіна. Розписи прикрашали стіни парадних залів монументального палацу місцевих правителів. Тут були знайдені живописні композиції батальних і мисливських сцен, тварин. Багато з них мають ритуальне, релігійне значення. Така сцена боротьби вершників, що сидять на слонах, з фантастичними тваринами. Передбачається, що вона теж навіяна панівними уявленнями про боротьбу доброго начала і злого.

У кожному селі і місті обов'язково були особливі місця, де зберігався священний вогонь. Йому присвячувались і величезні храми. Унікальний «Будинок вогню» був виявлений археологами Узбекистану на городищі Джаркутан при розкопках пам'яток Джанбаскала у Хорезмі, Саритепа в районі Чімкурганского водосховища, городища Канка в Аккурганском районі Ташкентської області, городища Ер-Курган на півдні республіки … Однією з найвидатніших пям`яток архітектури зороастризму є монументальний храм Кой-Крилган-калу (неподалік від села Турткуль, Каракалпакія) з вісьмома приміщеннями нижнього поверху, призначеними для культових цілей, з вежами і подвійним кільцем фортечних стін. Вчені встановили, що тут не тільки відбувалися ритуальні дійства, а й велися спостереження за сонцем та іншими світилами.


  1. а б Encyclopædia Britannica