Адвокатська етика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Адвока́тська е́тика (етика адвоката) — приписувана корпоративними правилами належна поведінка адвоката у тих випадках, коли правові норми не встановлюють для нього конкретних правил поведінки[1].

Адвокатська етика — складова частина юридичної етики.

Адвокат при здійсненні своєї професійної діяльності виступає носієм обов'язків, іноді суперечливих, по відношенню до:

клієнтів;

судів та інших державних органів;

адвокатури в цілому та окремих адвокатів;

суспільства в цілому.

Надзвичайна важливість функціонального навантаження адвокатури вимагає від адвокатів слідування високим етичним стандартам поведінки; водночас специфіка обов'язків, що лежать на адвокатурі, обумовлюють необхідність збалансування служіння адвоката інтересам окремого клієнта з інтересами суспільства в цілому, дотриманням принципів законності і верховенства права.

Вироблення адвокатурою і дотримання адвокатами особливих деонтологічних вимог і правил — необхідна наріжна передумова повноцінного функціонування адвокатури, виконання нею її важливої соціальної ролі в демократичному суспільстві[2].

Джерела адвокатської етики

[ред. | ред. код]

В Україні єдиним корпоративним актом, що містить етичні норми діяльності адвокатів, є Правила адвокатської етики. Перші правила були прийняті Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури при Кабінеті Міністрів України 1 жовтня 1999 року[3]. Наступні були затверджені Установчим з'їздом адвокатів України 17.11.2012 року[4], наступні Звітно-виборним з'їздом адвокатів України 9 червня 2017 року[5]. Після цього наступна редакція була затверджена 9 червня 2017 року[6], зміни до якої були внесені у 2019 році[7].

Ґрунтовне знання цього документу необхідне для успішної здачі адвокатського іспиту. Правила були вироблені з метою уніфікованого закріплення традицій і досвіду української адвокатури в сфері тлумачення норм адвокатської етики, а також загальновизнаних деонтологічних норм і правил, прийнятих у міжнародному адвокатському співтоваристві. Вони покликані слугувати системою орієнтирів для адвокатів України відповідно до статусу, основних завдань адвокатури та принципів її діяльності.

Основні принципи адвокатської етики

[ред. | ред. код]
Незалежність

Свобода від будь-якого зовнішнього впливу, тиску чи втручання в діяльність адвоката, зокрема з боку державних органів, а також від впливу своїх особистих інтересів.

Дотримання законності

У своїй професійній діяльності адвокат зобов'язаний дотримуватися законодавства України, сприяти утвердженню та практичній реалізації принципів верховенства права та законності. Адвокат не може давати клієнту поради, свідомо спрямовані на полегшення скоєння правопорушень. У своєму приватному житті адвокат також зобов'язаний дотримуватися закону.

Домінантність (примат) інтересів клієнтів

Адвокат зобов'язаний у своїй професійній діяльності виходити з переваги інтересів клієнтів перед своїми власними інтересами, інтересами колег, партнерів, співробітників, інтересами законних представників клієнтів та інших осіб, а також будь-якими іншими міркуваннями.

Неприпустимість представництва клієнтів з суперечливими інтересами (уникнення конфлікту інтересів)

Адвокат не може представляти одночасно двох або більше клієнтів, інтереси котрих є взаємно суперечливими, або з високим ступенем імовірності можуть стати суперечливими.

Конфіденційність

Розголошення відомостей, що складають адвокатську таємницю, заборонено за будь-яких обставин, включаючи незаконні спроби органів дізнання, попереднього слідства і суду допитати адвоката про обставини, що складають адвокатську таємницю.

Компетентність та добросовісність

Адвокат зобов'язаний надавати правову допомогу клієнтам компетентно і добросовісно, що передбачає знання відповідних норм права, наявність необхідного досвіду їх застосування, доскональність в урахуванні всіх обставин, що стосуються доручення клієнта і можливих правових наслідків його виконання, ретельну підготовку до належного виконання доручення.

Чесність і порядність

Адвокат повинен як у своїй професійній діяльності, так і в приватному житті бути чесним і порядним; не вдаватися до омани, погроз, шантажування, підкупу, використання тяжких матеріальних чи особистих обставин інших осіб або інших протизаконних засобів для досягнення своїх професійних чи особистих цілей; поважати права, законні інтереси, честь, гідність, репутацію та почуття осіб, з якими він спілкується в різних відносинах.

Повага до адвокатської професії

Всією своєю діяльністю адвокат повинен стверджувати повагу до адвокатської професії, її сутності і громадського призначення, сприяти зберіганню та підвищенню її престижу.

Культура поведінки

Адвокат повинен як у своїй професійній діяльності, так і в приватному житті, забезпечувати високий рівень культури поведінки, поводити себе гідно, стримано, тактовно, по можливості зберігати самоконтроль і витримку, при здійсненні своєї професійної діяльності мати пристойний зовнішній вигляд.

Обмежене рекламування діяльності адвокатів

Рекламні об'яви адвоката не можуть містити: оціночних характеристик адвоката; відгуків інших осіб про роботу адвоката; порівнянь з іншими адвокатами і їх критики; заяв про імовірність успішного виконання доручень та інших заяв, що можуть викликати безпідставні надії у клієнтів; вказівок, які можуть скласти уявлення, що діяльність саме цього адвоката характеризується рисами і показниками, притаманними, в дійсності, адвокатурі як такій[8].

Окремі аспекти адвокатської етики

[ред. | ред. код]

Аспекти адвокатської етики, врегульовані Правилами, складають:

 • Відносини адвоката з клієнтами;
 • Відносини адвоката з судом;
 • Відносини адвоката з іншими учасниками судового процесу;
 • Відносини адвоката при здійсненні професійної діяльності з органами дізнання, попереднього слідства та адміністративної юрисдикції;
 • Відносини адвоката при здійсненні професійної діяльності з іншими державними органами;
 • Відносини з будь-якими особами, з якими адвокат взаємодіє в процесі виконання доручення клієнта;
 • Відносини між адвокатами;
 • Ствердження поваги до адвокатської професії в суспільстві в усіх сферах діяльності: професійній, громадській, публіцистичній та інших.

Відповідальність за порушення Правил адвокатської етики

[ред. | ред. код]

Порушення правил адвокатської етики є дисциплінарним проступком.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Смоленский М.Б. Адвокатская деятельность и адвокатура в Российской Федерации. — Ростов-на-Дону : Феникс, 2003. — С. 71. — ISBN 5-222-02585-3.
 2. Правила адвокатської етики, Преамбула. Архів оригіналу за 3 квітня 2013. Процитовано 3 листопада 2012.
 3. Правила адвокатської етики 1999 р. Архів оригіналу за 3 квітня 2013. Процитовано 3 листопада 2012.
 4. (PDF) https://web.archive.org/web/20160328005753/http://kmkdka.com/sites/default/files/files/pravila_advokatskoyi_etiki.pdf. Архів оригіналу (PDF) за 28 березня 2016. {{cite web}}: Пропущений або порожній |title= (довідка)
 5. Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 1 грудня 2017. Процитовано 26 листопада 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 6. (PDF) https://web.archive.org/web/20200724122507/https://unba.org.ua/assets/uploads/legislation/pravila/2017-06-09-pravila-2017_596f00dda53cd.pdf. Архів оригіналу (PDF) за 24 липня 2020. {{cite web}}: Пропущений або порожній |title= (довідка)
 7. https://web.archive.org/web/20210227031208/https://unba.org.ua/akts-naau/downloads/477-pravila-advokats-koi-etiki-zatverdzheni-zvitno-vibornim-z-izdom-advokativ-ukraini-2017-roku-zi-zminami-zatverdzhenimi-z-izdom-advokativ-ukraini-2019-roku.html?version=2. Архів оригіналу за 27 лютого 2021. {{cite web}}: Пропущений або порожній |title= (довідка)
 8. Правила адвокатської етики, Розділ ІІ. Архів оригіналу за 3 квітня 2013. Процитовано 3 листопада 2012.

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
 • Білоус К. Сутність адвокатської етики як необхідної умови здійснення адвокатом своєї діяльності // Юридичний журнал. — 2010. — № 7.
 • Барщевский М. Ю. Адвокатская этика. — Самара: Изд. дом «Федоров», 1999.
 • Бойков А. Д. Этика профессиональной защиты по уголовным делам. — М.: Юрид. лит., 1978
 • Зашляпин Л. А. Основы теории эффективной адвокатской деятельности. Прелиминарный аспект. — Екатеринбург, 2006.
 • Загальний кодекс правил для адвокатів країн Європейського Співтовариства: ЄЕС, Євратом; Кодекс, Міжнародний документ від 01.10.1988 [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]
 • Магута П. Адвокатская тайна только для адвокатов // Новая адвокатская газета. — 2007. — № 10 (013).
 • Молло М. Правила адвокатской профессии во Франции. Традиции адвокатской этики. — СПб: Юридический Центр Пресс, 2004.
 • Мюллера Р. Независимость — основной принцип юридической этики // Адвокат. — 1996. — № 11.
 • Профессия адвоката. — М.: Статут, 2006.