Альмабтріб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Альмабтріб у Куфштайні (Австрія)

Альмабтріб (нім. Almabtrieb (баварський діалект); у Швейцарії: нім. Alpabfahrt (алеманський діалект), нім. Alpabzug, у франкомовній Швейцарії: фр. Désalpes; з німецької буквально: «згін з пасовища») — урочиста хода корів восени, щорічна подія в альпійському регіоні, пов'язана з відгоном корів із гірських пасовищ на зимові стійла.

Святковий вінок (Обермайзельштайн, 2005)

У літню пору в усьому альпійському регіоні череди корів випасаються на альпійських луках («альмен» або, як їх називають у Швейцарії, «альпен»). Ця практика відома як відгінне тваринництво. У цифрах це становить близько 500 000 корів в Австрії, 380 000 — у Швейцарії і 50 000 — в Німеччині (переважно Баварія).

Корова з церемоніальним пастушим дзвоником.

Протягом літа корови, звісно, переходять із пасовища на пасовище, але восени відбувається одне загальне переміщення корів з метою перевести їх на зимівлю в долини. Як правило, це діється наприкінці вересня або на початку жовтня. У багатьох місцевостях, за умови, що за літо на пасовищах не трапилося жодного нещасного випадку, корів святково прикрашають, а коров'яча валка супроводжується музикою і танцювальними заходами у містах і селах. Спустившись у долину, об'єднана череда розділяється на череди окремих господарів у ході ритуалу, відомого як «Вішайд» (нім. Viehscheid «розділ худоби»), і таким чином кожна корова повертається до своєї домівки.

У багатьох місцях цей альпійський звичай нині переріс у значну туристичну подію з народним гулянням і встановленими вздовж процесії ятками для продажу сільськогосподарських, а також ремісничих виробів, укупі з алкогольними напоями.

У Польщі подібний звичай поширений здебільшого у Підгаллі, стосується перш за все овець і називається «редик осінній» (пол. redyk jesienny).[1]

У США схоже щорічне народне свято і процесія називаються «Трейлінг оф зе шіп» (англ. Trailing of the Sheep «вервечка овець»). Ці урочистості, які теж стосуються овець, побутують у штаті Айдахо (Сан-Валлі, Кетчум і Гейлі) та відбуваються у жовтні.[2]

У Швейцарії святкується і весняна зворотна «коров'яча процесія» з місць зимівлі на високогірні пасовища, хоча вона й менш відома. Цей обряд називається відповідно: «Альпауфцуг», «Альпфарт» або «Альпауффарт» (нім. Alpaufzug, Alpfahrt, Alpauffahrt), а у кантоні Фрібур — «Поя» (фр. Poya). Однак у Німеччині та Австрії це не відзначають.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Mieczysław Szymczak: Słownik języka polskiego. T. III. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981.  (пол.)
  2. Trailing of the Sheep Festival Organization [Архівовано 13 травня 2017 у Wayback Machine.] (англ.)

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Gerald Unterberger: Die mit den Rindern gehen. Die herbstliche Prozession des Almabtriebes und ein besonderer Schmucktyp des Leitrindes. Die „Stierfurkel“ - ein kosmologisches Symbol mit westafrikanischen Parallelen? In: Mitteilungen der Anthropologischen Gesellschaft in Wien, Band 142, Wien 2012. (нім.)