Аліменти
Алімéнти (лат. alimentum — харчі, продовольство) — обов'язок утримання у визначених законом випадках одним членом сім'ї інших, які потребують цього. Проводяться або за згодою, або в судовому порядку. При розлученнях кошти виплачуються на утримання дітей, а в деяких західних країнах відповідно до шлюбного договору на утримування одного колишнього партнера іншим. Найпоширенішим є утримання батьками неповнолітніх і непрацездатних повнолітніх дітей, які потребують матеріальної допомоги, а також утримання дітьми непрацездатних батьків. Діти можуть бути звільнені від сплати аліментів для утримання своїх батьків, якщо буде встановлено, що батьки ухилялися від виконання батьківських обов'язків.
Україна[ред. | ред. код]
В Україні аліменти на дітей, у разі стягнення їх у судовому порядку, визначаються в розмірі однієї четвертої заробітку на одну дитину, однієї третини заробітку — на двох дітей, половини заробітку — на трьох та більше дітей, але в усіх випадках розмір аліментів не може бути меншим 30 % прожиткового мінімуму на кожну дитину.
Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні в Україні є кримінально караним.
Перелік осіб, які мають право на аліменти, визначений положеннями Сімейного кодексу[ред. | ред. код]
У нього включені : — Вагітна дружина — аліменти сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду на основі 84 СК незалежно від матеріального становища чоловіка; — Дружина / чоловік, з якою / яким проживає дитина — до досягнення дитиною 3 років, а якщо дитина має вади фізичного або психологічного розвитку, то до досягнення нею 6 років, незалежно від матеріального становища другого з батьків; — Один з подружжя, в тому числі працездатний, проживає і піклується про дитину-інваліда, яка не може обходитися без постійного нагляду — за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання надається на весь час проживання з дитиною — інвалідом і опіки над ним незалежно від матеріального становища того з батьків, з яким проживає така дитина. Розмір аліментів у цьому випадку встановлюється судом; — Жінка / чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою, у разі проживання з нею / ним спільну дитину; — Повнолітні діти віком до 23 років, які продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги — до закінчення навчання; — Діти та непрацездатні повнолітні діти мають право на аліменти від інших членів сім'ї та родичів у разі, якщо у них немає батьків.
Виплата сум аліментів може здійснюватися такими способами[ред. | ред. код]
1. Через касу підприємства отримувачу аліментів при пред'явленні паспорта або іншій особі на підставі довіреності, підтвердженням чого буде служити видатковий касовий ордер.
2. Шляхом здійснення безготівкового грошового переказу на рахунок одержувача, а за рішенням суду — на особистий рахунок дитини, який відкритий у відділенні Ощадбанку (це пряма вимога п. 3 ст. 193 Сімейного кодексу). У цьому випадку підтверджувальним документом перерахування грошей одержувачу буде платіжне доручення і виписка банку.
3. Поштовим переказом коштом платника аліментів, підтвердженням чого буде поштова квитанція.
Фінансова допомога батькам[ред. | ред. код]
Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків передбачений Конституцією України, а відповідний механізм встановлений Сімейним кодексом, який чітко вказує, що аліменти можливі виключно на підставі рішення суду.
Порядок стягнення аліментів[ред. | ред. код]
Якщо боржник ніде не працює або працює неофіційно, приховуючи свій дохід. З метою встановити платоспроможність боржника, судовий пристав-виконавець надсилає запити в різні органи, що, банківські та кредитні організації. При виявленні майна, на нього звертається стягнення у рахунок погашення заборгованості.[1]
Джерела[ред. | ред. код]
![]() |
Вікіцитати містять висловлювання на тему: Аліменти |
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- Аліменти після 18 років [Архівовано 14 вересня 2016 у Wayback Machine.].
- Довідник юридичних термінів
- Аліменти. Про порядок призначення, вид та розмір аліментів на дитину [Архівовано 18 серпня 2013 у Wayback Machine.]
- Про порядок призначення, вид та розмір аліментів на дитину [Архівовано 18 серпня 2013 у Wayback Machine.]
- Кримінальний кодекс України [Архівовано 25 листопада 2009 у Wayback Machine.], ст. 164
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Порядок стягнення аліментів. Архів оригіналу за 27 вересня 2020.
Посилання[ред. | ред. код]
- Аліменти [Архівовано 27 вересня 2020 у Wayback Machine.] // ВУЕ
- Аліменти [Архівовано 22 листопада 2016 у Wayback Machine.] // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 1 : А — Г. — 672 с. — ISBN 966-7492-00-X.
- Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей або від сплати коштів на утримання непрацездатних батьків [Архівовано 31 жовтня 2020 у Wayback Machine.] // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2004. — Т. 6 : Т — Я. — 768 с. — ISBN 966-7492-06-0.
- Як отримати аліменти на дитину в Україні? [Архівовано 6 липня 2020 у Wayback Machine.]
- Аліменти на дитину-інваліда в Україні [Архівовано 20 липня 2020 у Wayback Machine.]