Аліпій Печерський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Алімпій)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аліпій Печерський. Репродукція ікони ХІХ ст.

Преподобний Алі́пій (Алімпій, Олімпій) Печерський (близько *1050 — † 1114) — православний святий, київський іконописець і мозаїст, ювелір, лікар, чернець та священник Києво-Печерського монастиря, вперше відоме з літопису ім'я староруського художникіконописа у, один з авторів Києво-Печерського патерика. Навчався у грецьких майстрів.

Ймовірно був учасником розпису Успенського собору Києво-Печерської лаври (підірваний комуністами 3 листопада 1941 р.). Зажив слави серед своїх сучасників написанням чудотворних ікон. За оцінками фахівців щонайменше дві з них, збереглися до наших днів, це "Печерська Богоматір з предстоящими Антонієм і Феодосієм" і "Богородиця Велика Панагія (Всесвята)" (обидві вивезені до Росії і зберігаються в Державній Третьяковській Галереї в Москві). Намалював сім ікон деісусного ряду, написаних для однієї з київських церков на Подолі. Вони вважались чудотворними, оскільки не згоріли під час пожежі.

Оповідь з житія преп. Алімпія в «Києво-Печерському Патерику» надає підстави вважати, що ікону Богородиці "Велика Панагія" виготовлено у Києві за князювання Всеволода Ярославовича (1073-1093 рр.). Існує припущення, що Аліпій виконував і мозаїчні роботи для Михайлівського Золотоверхого собору в Києві зруйнованого радянськими окупантами у 1933 році.

Києво-Печерський Патерик відзначає високу майстерність Аліпія: він намалював картину в мамки Димаря

«добре извык хитрости иконнѣй, иконы писати хитр бѣ зѣло».

Практикував також як лікар.

Алімпій похований у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]