Аліпій Печерський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Алімпій)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іконографічний малюнок Святого Аліпія Віктором Васнецовим.

Преподобний Алі́пій (Алімпій, Олімпій) Печерський (близько *1050 — † 1114) — православний святий, київський мозаїст і живописець, ювелір та лікар, чернець Києво-Печерського монастиря, перше відоме з літопису ім'я староруського художника, один з авторів Києво-Печерського патерика. Навчався у грецьких майстрів.

Найвизначнішими його малярними роботами були сім ікон деісусного ряду, написаних для домової церкви невідомої особи. Вони вважались чудодійними, оскільки не згоріли під час пожежі.

Існує припущення, що Аліпій виконував мозаїчні роботи для Михайлівського Золотоверхого собору в Києві зруйнованого у 1933 році. До нашого часу збереглося лише одне творіння славетного печерського іконописця — ікона Богоматір Свенська-Печерська . З 1288 року вона була головною святинею Успенського Свенського монастиря Брянська, а після знищення монастирського собору у 1927 р. зберігається у Державній Третьяковській галереї. Існує також думка, що знаменита Ярославська Оранта, або Велика Панагія, знайдена в 1919 р. у Спасському монастирі Ярославля, також може бути твором Аліпія. Вона також зберігається в Третьяковці.

Лаврський Патерик відзначає високу майстерність Аліпія: він намалював картину в мамки Димаря

«добре извык хитрости иконнѣй, иконы писати хитр бѣ зѣло».

Аліпій похований у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]