Ікона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Волинська Богородиця Одигітрія, злам XIII–XIV ст.

Іко́на́[1] (грец. εἰκόνα — малюнок, образ, зображення) — живописне, мозаїчне або рельєфне зображення Ісуса Христа, Богородиці, святих і подій Святого Письма.

Історія[ред. | ред. код]

За переданням, першу ікону написав євангеліст Лука. Після гострих суспільних суперечок стосовно ікон у Римській імперії (іконоборство), дозвіл на використання ікон у церковному і суспільному житті був офіційно прийнятий у 787 році на VII Вселенському соборі в Нікеї. Ікони малювали спеціальною технікою за традиційними приписами: липову, дубову або кипарисову дошку скріплювали тонким полотном і покривали кількома шарами левкасу (алебастр з клеєм), шліфували і за певним порядком виконували малюнок, золочення, розпис яєчною темперою, а в кінці покривали покостом (оліфою).

Богословське значення ікони[ред. | ред. код]

Перш за все, ікона теологічна. Священник Павло Флоренський каже що ікона це «нагадування про вишній Першообраз». Ікона нагадує нам про Бога як про Той Першообраз, за образом і подобою Якого створено кожна людина. Богословська значимість ікони обумовлена тим, що вона говорить про ті догматичні істини, які відкриті людям в Святому Письмі і церковному Переданні.

Святі отці називали ікону Євангелієм для неграмотних. «Зображення використовуються в храмах, щоб ті, хто не знає грамоти, хоча б, дивлячись на стіни, читали те, що не в силах прочитати в книгах», — писав святитель Григорій Великий, папа Римський. За словами преподобного Івана Дамаскина, «зображення є нагадування: і чим є книга для тих, які пам'ятають читання і письмо, тим же для неписьменних служить зображення; і що для слуху — слово, це ж для зору — зображення; за допомогою розуму ми вступаємо в єднання з ним». Преподобний Теодор Студит підкреслює: «Що в Євангелії зображено за допомогою паперу і чорнила, то на іконі зображено за допомогою різних фарб або будь-якого іншого матеріалу». 6-е правило Сьомого Вселенського собору (787) говорить: «Що слово повідомляє через слух, то живопис показує мовчки через зображення».

Ікони в православному храмі грають місіонерську роль. «Якщо до тебе прийде один з язичників, кажучи: покажи мені твою віру … ти відведеш його до церкви і поставиш перед різними видами святих зображень», — говорить преподобний Іван Дамаскин. У той же час ікону не можна сприймати як просту ілюстрацію до Євангелія або до подій з життя церкви. «Ікона нічого не зображує, вона являє», — говорить архімандрит Зінон. Перш за все, вона являє людям Бога Невидимого, — Бога, Якого, за словами євангеліста, не бачив ніхто ніколи, але Який явив людству в особі Боголюдини Ісуса Христа (див .: Ін. 1:18).

Образ Христа — Бога, який став Людиною, — володіє особливою значущістю для православного християнина.[джерело?] Іконографічний вигляд Христа остаточно формується в період іконоборчих суперечок. Паралельно формулюється богословське обґрунтування іконографії Ісуса Христа, з високою ясністю виражене в кондаку свята Торжества Православ'я[2].

Цей текст, належить перу святителя Феофана, митрополита Нікейського, одного із захисників іконошанування в IX столітті, говорить про Бога Слово, Який через втілення став «описуваним»; прийнявши на Себе занепале людське єство, Він відновив в людині той образ Божий, за яким людина була створена. Божественна краса (церкслов'ян. «Доброта»), змішавшись з людською скверною, врятувала єство людини. Цей порятунок і зображується на іконах («ділом») і в священних текстах («словом»).

Візантійська ікона являє не просто Людину Ісуса Христа, але саме Бога воплоченого. У цьому вся відмінність ікони від живопису Ренесансу, що репрезентує Христа «олюдненим», гуманізованим. Коментуючи дану відмінність, Л. Успенський пише:Церква має «очі, щоб бачити», так само як «вуха, щоб чути». Тому і в Євангелії, написаному людським словом, вона чує слово Боже. Також і Христа вона завжди бачить очима непохитної віри в Його Божество. Тому вона і показує Його на іконі не як звичайну людину, а як Боголюдину в славі Його, навіть в момент Його крайнього знемагання… Саме тому Православна Церква в своїх іконах ніколи не показує Христа простою людиною, яка страждає фізично і психічно, подібно до того як це робиться в західному релігійному живописі.

У післяіконоборчу епоху іконописний образ Спасителя набуває ті риси, з якими він прийде на Русь. Христос як і раніше зображується з бородою та довгим волоссям, в коричневому хітоні і синій гіматії, проте Його лик набуває більш «іконної» особливості — в них менше реалізму, більше витонченості й більше симетрії.

Власне іконою Бога, єдиним допустимим з точки зору православного Передання зображенням Бога є ікона Христа — Бога, який став Людиною. Недозволено зображувати Бога Отця, згідно з вченням преподобного Іоанна Дамаскіна: «Якби ми робили зображення невидимого Бога, то дійсно грішили би, тому що неможливо, щоб було зображено безтілесне і невидиме, і невимовне, і те що не має форми». Недозволено з церковної точки зору також зображення Святого Духа, за винятком того випадку, коли Дух представлений у вигляді голуба в контексті однієї конкретної історичної події — Хрещення Господа Ісуса Христа.

Канонічно неприпустимою є ікона «Новозавітньої Трійці», на якій Бог Отець зображений у вигляді сивочолого старця, Син у вигляді Дитини у колі, а Святий Дух — «у вигляді голубинім». Незважаючи на категоричну заборону Стоглавого собору, «Новозавітна Трійця» як і раніше фігурує на іконах і фресках в багатьох православних храмах — як старих, так і заново збудованих. Нерідко зустрічається і зображення голуба в трикутнику (або без трикутника), що символізує Святого Духа. Богословська неприпустимість подібних композицій обумовлена, на думку отців Стоглавого Собору, неможливістю описати невимовне і зобразити невидиме: таке зображення буде не чим іншим, як плодом людської фантазії.

Дані іконописні зображення не тільки не відповідають церковним каноном: вони таять в собі духовну небезпеку. Ці образи можуть створити у людини враження, ніби Бог Отець насправді «виглядає» як сивочолий старець, а Святий Дух як голуб. В даному випадку повністю втрачається катехитичний сенс ікони: вона вселяє помилкове, хибне уявлення про Бога, що не відповідає церковному Переданню. Образ «Новозавітньої Трійці» є спробою зобразити те що неможливо зобразити за допомогою плодів людської фантазії, тим самим перетворюючи Бога в ідола, а богослужіння в ідолопоклонство.

Ікона нерозривно пов'язана з догматом і немислима поза догматичним контекстом. В іконі за допомогою художніх засобів передаються основні догмати християнства — про Святу Трійцю, про Боговтілення, про спасіння й обоження людини.

Багато подій євангельських історій трактуються в іконописі перш за все в догматичному контексті. Наприклад, на канонічних православних іконах ніколи не зображується воскресіння Христове, а зображується вихід Христа з пекла і виведення Ним звідти старозавітних праведників. Образ Христа, що виходить з гробу, нерідко з прапором в руках, — вельми пізнього походження і генетично пов'язаний з західним релігійним живописом. Православне Передання знає лише образ виходу Христа з пекла, що відповідає літургійним спогадам воскресінню Христовому і богослужбових текстів Октоїха і Тріоді квітної, що розкриває цю подію з догматичної точки зору[3].

Класифікація ікон[ред. | ред. код]

За місцем призначення — церковні (іконостасні, заамвонні, виносні — для хресної ходи тощо), дорожні, домашні (сімейна — передається у спадок з покоління в покоління;, мірна — замовленої після народження в родині немовляти на честь його патронального святого на дошці, рівної за розміром росту дитини при народженні; вінчальна — бере участь в обряді вінчання, іменна — із зображенням тезоіменного її власнику святого; обітнична — написана за особливої обітниці і т. д.).

За розміром. Одним із поширених розмірів ікон в Україні є «локтівка»: 300×400 мм.

За технікою виконання виділяють:

 • живописні ікони, (темперні, олійні, енкавстичні) і т. д.;
 • мозаїчні ікони;
 • вишиті ікони — виконані в тій чи іншій техніці шиття;
 • литі ікони;
 • різьблені ікони;
 • друковані або типографські ікони (ікони Жако);
 • ікони на рибі;
 • склепінчастий вівтар — складна ікона з декількох шарнірно скріплених дощок, покритих мальовничим зображенням з обох сторін.

За сюжетами ікони можна розділити на:

 • ікони Святої Трійці — символічні і «по пророчим видінням» зображення троїчного догмату;
 • ікони Христа, та пов'язаних з ним подій, серед яких виділяються безпосередньо ікони Спасителя і зображення євангельських подій за участю Христа. Серед останніх окрему групу становлять «страсні» ікони (ікони страсного циклу), що розповідають про страждання і розп'яття Христа;
 • Богородичні ікони, серед яких умовно виділяють безпосередньо ікони Марії та ікони богородичних свят;
 • ікони святих і сил безтілесних;
 • ікони свят і подій священної історії;
 • символічні і алегоричні композиції.

За кількістю зображуваних персонажів називають одно-, дво-, і т. д., а також багатофігурні композиції.

За кількістю самостійних композицій виділяють одно-, дво- і т. д. -композиційні ікони. Крім того, існують ікони з клеймами, в яких основна центральна композиція (середник) оточена одним або кількома рядами другорядних композицій (клейм). Додаткові ілюстрації зазвичай оповідають про історію зображених в середникові особи або події, або ілюструють інший, пов'язаний з ними текст. Серед подібних ікон називають житійні ікони (ікони з житієм), ікони з діяннями, ікони зі сказанням, ікони з акафістом і т. д. У болгарському іконопису в XIX столітті були поширені Єрусалимії — складні багатосюжетні композиції, присвячені святим місцям Єрусалима.

За масштабам зображуваних фігур виділяються ростові (зображують персонажів в повний зріст), тронні (повне зображення фігур, що сидять на престолі), поясні (зображення фігур у межах лінії пояса або трохи нижче), огрудні (зображення фігур у межах лінії пупа), оплечні (зображення фігур у межах лінії грудей), лик (зображення тільки лику або лику і плечей в межах лінії ключиць) ікони.

За стилістичними особливостями ікони відносять до тієї чи іншої «школі» іконопису: галицької, почаївської, новгородської, київської, волинської, московської, строганівської і т. д. Також в ході мистецтвознавчої атрибуції ікона може бути віднесена до «школи», «оточення» або «майстерні» конкретного іконописця, наприклад: іконописці Києво-Могилянської академії, «ікона оточення Андрія Рубльова» або «ікона майстерні Діонісія».

Серед ікон виділяють чудотворні — відмічені незвичайними явищами, за типом чудотворення ікони можуть називатися за явленим чудом, що супроводжувало ікону; мироточиві (виділяючі миро); зцілюючі і т. д. В іконах можуть розміщувати у спеціальних мощевиках мощі святих.

Ікона в Україні[ред. | ред. код]

Л. Боровиковський, ікона

Перші ікони в Україні були візантійського походження, і найстарші ікони, які збереглися до нашого часу, датуються XI століття-XII століттями. Це були ікони писані на дереві, а також викарбувані на камені (стеатит, шиферний камінь тощо).

Образ святого Миколая Чудотворця (між XVIII і XX ст.).[джерело?] Барельєф, шиферний камінь. З колекції Музею української домашньої ікони в «Замку Радомисль»

Серед давньоруських іконописців найбільше славився Аліпій Печерський. Деякі ікони були в Україні особливо шановані, славилися як чудотворні і часто ставали предметом воєнної здобичі або дарування. Найвідоміші з них: Вишгородська («Володимирська», ХІ ст.), Ігоревська (ХІ ст.), Чернігівська (ХІІ ст.). Печерська (XIV ст.), Холмська, Зарваницька, Самбірська, Волинська Богородиця, Марії Повч, Покрови з Січової церкви на Запоріжжі тощо.

Українці завжди мали у своїй хаті образи. Помешкань, де б не було святих зображень, у давнину, мабуть, не існувало.[джерело?] Ікони розміщувалися у покутті, на божниці. Ікони були прикрашені найгарнішими рушниками, що свідчить про особливо шанобливе ставлення до них господарів. Адже українці завжди були богомільними, тим більше, що з Київської Русі поширювалося хрещення східного світу.[джерело?]

Велику роль іконам український народ відводив невипадково. У період формування християнського мистецтва у Візантії цим словом позначалось будь-яке зображення Спасителя, Богоматері, святого, ангела чи події у священній історії, незалежно від того, було це зображення скульптурним, живописним, мозаїчним чи якою технікою виконано. Люди це робили для того, щоб було краще молитися.

В Україні зібрано кілька колекцій ікон. Велика колекція домашніх ікон є основою приватного Музею Якубовських у Києві. На Житомирщині в місті Радомишлі існує приватний Музей української домашньої ікони, котрий є частиною історико-культурного комплексу «Замок Радомисль». В експозиції і фондах музею нараховується до 5 тисяч ікон. Це найбільша на сьогодні колекція українського сакрального мистецтва в Європі. Засновник музею — заслужений лікар України, доктор Ольга Богомолець.

Унікальна колекція волинського іконопису представлена в Музеї Волинської ікони в Луцьку, безцінною перлиною збірки якого є Холмська Чудотворна ікона Божої Матері, унікальна пам'ятка візантійського мистецтва ХІ–ХІІ ст., одна з найшанованіших християнських святинь.

Бучинська Ікона Божої Матері

Дослідники української ікони[ред. | ред. код]

«Українська графіка XVI–XVIII століть: Еволюція образної системи» (Київ, 1982 р.),, «Українське мистецтво першої половини XIX століття» (Київ, 1982 р.), «Храм і духовність» (Рим, 1990 р.), «Скарби України» (1991 р.), «Києво-Печерська Лавра» (Київ, 1993 р.), Історія української ікони 10-20 століть. Київ, Либідь, 2004., «Українська ікона. Іконотворчий досвід діаспори» (Київ, 2003 р.),

Українське мистецтво другої пол. XVI першої половини XVII століття. — Київ: Наукова думка, 1985. — 182 с. Майстри українського бароко. — К., 1991. — 400 с. Збереження українських ікон — нагальна справа сучасності. — Старожитності, 1991 р., № 2-3, с. 4 — 5. Малярі перехідної доби: роздуми над творчістю художників львівського Ренесансу Федька Сеньковича та Миколи Петрахновича. — ЗНТШ, 1994 р., т. 227, с. 88 — 108. Українське малярство X—XVIII ст.: Пробл. кольору. — Львів, 1996. Оповідь про Ікону / В. Овсійчук, Д. Крвавич. — Львів: Ін-т народознавства НАН України, 2000. — 397 с. Класицизм і романтизм в українському мистецтві.- К.: Дніпро, 2001 Проблеми духовності у мистецтві Київської Русі-України Українська ікона Х–ХІІІ ст.: Духовний і художній феномен Крвавич Д. П., Овсійчук В. А., Черепанова С. О. Українське мистецтво. — Львів: Світ, 2003. — Т.1. — 256 с.: 16 вкл. іл.; 24,5 см. — ISBN 966-603-202-3 (в м. опр.). — ISBN 966-603-203-1

«Христос і Богородиця у дереворізах кириличних книг Галичини XVII ст.»

«Народна течія в українському живопису XVII–XVIII ст.»

«Богословія та духовність Ікони» «Історія української ікони»

• Людмила Семенівна Міляєва

• Олександра Андріївна Шевлюга

Ікони домонгольської доби[ред. | ред. код]

Давньоруських ікон домонгольського часу збереглося небагато. Найвідоміші серед них:

 • «Святі Борис та Гліб», ХІІ ст., Київ.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Ікона // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Неописанное Слово Отчее из Тебе, Богородице, описася воплощаемь, и оскверншийся образ в древнее вообразив, божественною добротою смеси. Но исповедающе спасение, делом и словом сие воображаем.
 3. Православие. Том 2, Глава 1 - читать, скачать - митрополит Иларион (Алфеев). azbyka.ru (рос.). Архів оригіналу за 22 грудня 2017. Процитовано 21 грудня 2017.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

[Архівовано 20 травня 2013 у Wayback Machine.]