Амазилія юкатанська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амазилія юкатанська

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Серпокрильцеподібні (Apodiformes)
Родина: Колібрієві (Trochilidae)
Підродина: Колібрині (Trochilinae)
Триба: Trochilini
Рід: Амазилія (Amazilia)
Вид: Амазилія юкатанська
Amazilia yucatanensis
(Cabot, S, 1845)
Ареал виду      Проживання впродовж року     Зимування
Ареал виду      Проживання впродовж року     Зимування
Підвиди

(Див. текст)

Синоніми
Trochilus yucatanensis
Посилання
Вікісховище: Amazilia yucatanensis
Віківиди: Amazilia yucatanensis
ITIS: 178060
МСОП: 22687606
NCBI: 372284

Амази́лія юкатанська[2] (Amazilia yucatanensis) — вид серпокрильцеподібних птахів родини колібрієвих (Trochilidae). Мешкає в Північній Америці.

Опис[ред. | ред. код]

Юкатанські амазилії

Довжина птаха становить 10-11 см, вага 2,9-4,7 г. У самців верхня частина тіла металево-бронзово-зелена, тім'я більш тьмяне, надхвістя поцятковане рудувато-коричневими плямками. Стернові пера біля основи каштанові, на кінці бронзові. Підборіддя, горло і груди жовтувато-смарагдово-зелена з металевим відблисклм, гузка і нижні покривні пера хвоста темно-рудувато-коричневі. Дзьоб довгий, рожевувато-червоний, на кінці білих темний.

У самиць верхня частина дзьоба чорна, спина і горло у них менш блискучі. Центральні стернові пера переважно бронзово-зелені, крайні стернові пера каштанові з зеленувато-бронзовими кінчиками і краями. У прдставників підвиду A. y. chalconota верхня частина тіла має бронзовий відблиск, а гузка і нижні покривні пера у них світло-коричнювато-охристі, поцятковані бронзовими або бронзово-зеленими плямками. Представники підвиду A. y. cerviniventris схожі на представників підвиду A. y. chalconota, однак верхня частина тіла у них менш бронзова.

Підвиди[ред. | ред. код]

Виділяють три підвиди:[3]

Поширення і екологія[ред. | ред. код]

Юкатанські амазилії гніздяться в США, Мексиці, Гватемалі і Белізі. Під час негніздового періоду деякі північні популяції мігрують на північий схід, на узбережжя Мексиканської затоки, регулярно досягаючи західної Флориди, іноді досягаючи Північної Кароліни. Юкатанські амазилії живуть в сухих і напівсухих субтропічних і тропічних лісах, на галявинах, в сухих чагарникових заростях, парках і садах. Зустрічаються на висоті до 1250 м над рівнем моря.

Юкатанські амазилії живляться нектаром різноманітних квітучих трав'янистих рослин, чагарників і дерева, а також комахами, яких ловлять в польоті або збирають з рослинності. Активно захищають кормові території. При живленні нектаром зависають в повітрі над квітками. Гніздування на Юкатані починається в січні і триває до кінця квітня, на сході Мексики триває з квітня по липень, на півдні Техасу триває з кінця травня до початку серпня. Гніздо чашоподібне, робиться з рослинних вологих, пуху, павутиння та іншого матеріалу, зовні покривається лишайниками і корою, розміщується в розвилці між гілками дерева або чагарника, на висоті від 1 до 3 м над землею, іноді вище.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Amazilia yucatanensis: інформація на сайті МСОП (версія 2022.1) (англ.) 05 грудня 2022
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David (ред.). Hummingbirds. World Bird List Version 12.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 05 грудня 2022.