Англо-іспанська війна (1654—1660)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Англо-іспанська війна 1654-1660
Jamaica1671ogilby.jpg Основним предметом спору була Ямайка (на карті XVII століття).
Дата 1654 - 1660
Місце Карибське море
Результат {{{результат}}}
Територіальні
зміни
Ямайка переходить від Іспанії до Великобританії
Противники
Шаблон:Прапор Великобританії (1658-1660) Протекторат Кромвеля (до 1659)
Велика Британія Англійська республіка1659)

Flag of Edward England.svg Пірати1657)
Франція Королівство Франція1657)
Нідерланди Республіка Сполучених провінцій1658)

Іспанія Іспанська імперія

Англо-іспанська війна — збройний конфлікт між Англією епохи Протекторату та Іспанією за торгове панування в Вест- Індії, і в першу чергу, за володіння островами Ямайка та Еспаньйола. Тривав з 1654 по 1660.

Відносини Англії та Іспанії залишалися напруженими з часів Великої Армади. Лорд-протектор Олівер Кромвель вважав необхідним розширення колоніального присутності англійців в Карибському морі. Економічний підйом Англії у поєднанні з застоєм на Піренейському півострові робили чергове зіткнення держав неминучим.

У 1654 році знаменитий англійський адмірал Роберт Блейк блокував головний іспанський порт — Кадіс. Під час блокади був перехоплений галеон, що перевозив золото з американських колоній, і потоплена частина Вест-Індського флоту. Загальний збиток, нанесений іспанськіій скарбниці, оцінювався в 2 млн фунтів.

У травні 1655 року англійці висадилися на Ямайці і в короткий час оволоділи іспанським островом. У 1657-58 рр.. іспанці робили спроби відвоювати острів, проте англійці, згадавши часи Френсіса Дрейка, нейтралізували загрозу шляхом залучення на свою сторону буканірів. За сприяння англійців Порт-Ройял був перетворений в плацдарм для піратських нападів на іспанські судна.

У квітні 1657 Блейк потопив ворожий флот з 16 галеонів в бухті Санта-Крус-де-Тенерифе. У тому ж році до бойових дій проти іспанців приєднався французький король Людовик XIV. Під другий битві при Дюнкерку (14 червня 1658) об'єднані сили французів, голландців і англійців завдали нищівної поразки іспанцям.

За підсумками війни англійці зберегли за собою Ямайку — цінний плацдарм у Вест-Індії, звідки місцеві губернатори (такі, як Генрі Морган) продовжували терзати Іспанську колоніальну імперію протягом усіх наступних десятиліть. Офіційно Ямайка була оголошена англійською колонією тільки в 1670 році.

Джерело[ред.ред. код]