Архієпархія Ліона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Cathedrale-saint-jean.jpg
Кафедральний собор архієпархії – Собор Іоанна Хрестителя
Обряд Латинський
Головне місто Ліон
Країна Франція Франція
Дата заснування 150
Ієрарх Кардинал Філіп Барбарен
Площа єпархії 5 087 км²
Населення єпархії 1 735 000 осіб
Офіційний сайт http://catholique-lyon.cef.fr/

Архієпархія Ліона — (лат. Archidioecesis Lugdunensis, фр. Archidiocèse de Lyon) — одна з 23 архієпархій Католицької церкви у Франції. Центр єпархії розміщується в третьому за величиною місті країни Ліоне. Єпархія Ліона — найстаріша з єпархій Франції, заснована у II столітті. Її глава має почесний титул примаса Галлії. З 1876 року дотепер всі ліонські архієпископи були кардиналами.

Історія[ред. | ред. код]

Християнська традиція відносить заснування єпархії в Ліоні до середини II століття. Ліон (Лугдунум) був у той період головним містом римської Галлії. Першим єпископом Ліона був святий Потін, відряджений до Галлії для проповіді християнства Полікарпом Смірнським. 177 року під час гонінь на християн у Ліоні було замучено безліч вірян, серед них єпископ Потін і свята Бландіна. Наступником Потіна на посту ліонського єпископа став Іриней, богослов та один з перших Батьків Церкви, також учень Полікарпа. Два перших архієпископа Ліона шануються як його святі покровителі. Близько 300 року єпархія Ліона отримала статус архієпархії.

В Ліоні відбулись два Вселенських собори Католицької церкви: Перший Ліонський собор (13 Вселенський) 1245 року та Другий Ліонський собор (14 Вселенський) 1274 року. З IX до XIX століття в Ліонській архієпархії під час богослужіння використовувався особливий ліонський обряд, близький до римського, але все ж відмінний від нього. 1822 року до Ліонської архієпархії була приєднана стародавня архієпархія В'єнна, після чого архідіоцез отримав подвійне найменування: Ліона-В'єнна. 2006 року єпархія знову почала називатись Ліонською.

В адміністративному сенсі архієпархії Ліона підпорядковуються 7 єпархій: Ансі, Белле-Арс, Шамбері, Гренобль, Сент-Етьєна, Валанс, Вів'єр. Нині архієпархію очолює кардинал Філіп Барбарен, якого було призначено на цей пост 16 червня 2002 року.

Відповідно до статистики 2004 року в Ліонській архієпархії 160 парафій, 570 священиків, 214 ченців (в тому числі 100 ієромонахів), 2090 черниць і 51 постійний диякон. Число католиков — 1 200 000 чоловік (близько 70% від загального населення епархии)[1].

Кафедральний собор архієпархії — Собор Іоанна Хрестителя. Ще два храми архієпархії мають почесний статус «малих базилік», обидва розміщуються також у Ліоні — Нотр-Дам-де-Фурв'єр (Notre-Dame de Fourvière) і Сан-Мартен-д-Ене (Saint-Martin d'Ainay).

Відомі персони[ред. | ред. код]

Низка видатних осіб у різні часи займали пост ліонського єпископа (архієпископа). Серед них:

Архієпископи Ліона з 1301 року[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]