Павло III

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Павло III
(Paulus PP. III)
Tizian 083b.jpg
C o a Paulo III.svg
Папа Римський
13 жовтня 1534 — 10 листопада 1549
Попередник: Климент VII
Наступник: Юлій III
Народження: 29 лютого 1468
Челле-Лігуре
Каніно, Папська держава
Смерть: 10 листопада 1549[1] (81 рік)
Рим, Папська держава
Віросповідання: Римо-католицька церква
Інтронізація 1 листопада 1534


У миру Alessandro Farnese
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Павло́ ІІІ (Алесса́ндро Фарнезе́) — 220-й папа римський. Народився 29 лютого 1468 року в містечку Каніно, яке розташоване на відстані 106 км на північний схід від Риму. Помер 10 листопада 1549 року у Римі. Його понтифікат тривав з 13 жовтня 1534 року по 10 листопада 1549 року.

Походження та кар'єра[ред.ред. код]

Алессандро Фарнезе походив з аристократичного роду Фарнезе. Він мав двох братів та двох сестер. Одній з сестер — Юлії Фарнезе, яка мала стосунки з Олександром VI він завдячує своїй церковній кар'єрі. Здобув освіту в Римі та Флоренції.

В 25 років, не маючи духовного сану, отримав ряд єпархій.

Мав трьох дітей, визнаних Римською Курією законними[2]. За часів Інокентія VIII апостольський протонотар у Римі. У 1493 Олександр VI під впливом свого зв'язку з його сестрою призначив Алессандро Фарнезе кардиналдияконом та скарбничим римської церкви. У 1509 папа Юлій II призначив його єпископом Парми. В 45 років тобто у 1519 році, кардинал Фарнезе отримав сан священика й зайнявся політикою. При папі Клементі VII став єпископом Остії.

Останній Папа епохи Відродження[ред.ред. код]

Конклав, який вибрав його папою оцінив його дипломатичні здібності. Кардинали розраховували, що досвідчений в дипломатичних справах Фарнезе зможе вміло поладнати справи з Францією та Габсбургами. Початок його понтифікату не вказував на те, що він буде проводити реформи. Непотизм процвітав. Павло ІІІ призначив трьох своїх онуків кардиналами (двоє з них були неповнолітніми), а сину П'єтро Луїджі довірив посаду хорунжого католицької церкви. У 1545 році з областей герцогства Мілан створив Герцогство Парма, що залишалося в руках сім'ї Фарнезе до 1731 року.

Павло ІІІ докладав багато зусиль до відбудови Рима та укладання мирних договорів із Францією.

Церковна політика та Тридентський собор[ред.ред. код]

Папа Павло III та його онуки Александро та Оттавіо Фарнезе

Павло ІІІ намагався притримуватися політики нейтралітету, однак у 1537 уклав союз з Венецією проти турків. До цього альянсу приєдналися пізніше Карл V і Фердинанд Австрійський.

29 травня 1537 року вийшла булла Sublimus Dei в якій заборонялося поневолення та рабство людей.

27 вересня 1540 року підтвердив у своїй буллі «Regimini militantis ecclesiae» статут Товариства Ісуса заснованого Ігнатієм Лойолою. 21 липня 1542 року заснував Верховну Священну Конгрегацію Римської і Вселенської Інквізиції (Licet ab initio die Congregatio Romanae et universalis Inquisitionis), що проіснувала до 1908 року.

Павло ІІІ продовжив будівництво Собору Святого Петра і залучив для цього Мікеланджело Буонарроті.

У 1548 відновив розпущену раніше за умов Барселонського миру Швейцарську гвардію.

У 1545 році відкрився Тридентський собор, який мав виробити відповідь на реформацію Мартіна Лютера. При певній напрузі у стосунках з імператором Карлом V собор був перенесений у Болонью і діяв частково та з перервами.

Примітки[ред.ред. код]

  1. RKDartists
  2. Roberto Zapperi: Die Vier Frauen des Papstes. Das Leben Pauls III. zwischen Legende und Zensur, C.H. Beck Verlag, München (1997) (нім.)

Див. також[ред.ред. код]


Ключі св. Петра Це незавершена стаття про Папу Римського.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.