Архієрейський палац (Могильов)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палац
Архієрейський палац
Г. Магілёў - Былы архірэйскі палац PICT1838.jpg
53°53′43″ пн. ш. 30°20′04″ у. д.HGЯO
Країна Білорусь
Місто Могильов
Архітектурний стиль пізнє бароко
Автор проекту Й. К. Глаубіц
Архітектор Й. К. Глаубіц
Засновник Г. Кониський
Дата заснавання 1785
Будівництво 17721785 
Статус Ахоўная шыльда гісторыка-культурнай каштоўнасці Рэспублікі Беларусь. Історико-культурна цінність Білорусі, шифр 511Г000025шифр 511Г000025

Архірэйскі палац (Магілёў)

Архірэйскі палац
Архієрейський палац

Архієрейський палац — пам'ятка архітектури пізнього бароко в Могильові. Збудований у 17721785 гг. для архієпископа Г. Кониського архітектором І. К. Глаубіцом. Історико-культурна пам'ятка міжнародного значення[1].

Історія[ред. | ред. код]

Георгій Кониський

Архієрейський палац входив у ансамбль Спасівського монастиря, разом з яким і будинком духовної семінарії складав єдиний містобудівний комплекс[2]. Побудований у 17721785 роках у глибині квартала на високому березі Дніпра за проектом віленського архітектора Й. К. Глаубіца на замовлення архієпископа Г. Кониського. Був резиденцією останнього17 851795 ггрр з 1797 р.р— А. Братановського. У 1918 р. будівлю займала Могилевська губернська надзвичайна комісія[1].

Архітектура[ред. | ред. код]

Архієрейський палац

Палац являє собою кам'яний триповерховий будинок, прямокутна в плані з симетричними двоповерховими ризалітами. Головний і дворовий фасади мають криволінійні переходи до ризалітів. Стіни оздоблені з глибоким горизонтальним рустом і рустованими пілястрами на кутах, прямокутними віконними прорізами з лиштвами, фільонковими нішами, тонкопрофільованими карнизами. Третій пверх атикави в центральній частині[1]. Головний вхід виділяється арочним порталами з козирком на металевих колонах[2].

Центральне місце в інтер'єрі палацу займав вестибюль з тримаршовимисходами. На першому поверсі знаходилася парадний зал для прийомів і службові кімнати, на другому - особисті покої ахієпископа: спальня, кабінет, бібліотека, на третьому - господарські приміщення[2]. У XX ст. внутрішнє планування було змінено[1].

Огорожа[ред. | ред. код]

Брама палацу

Після 1853 р. на території архієрейського двору на головній осі палацу як головний в'їзд побудована кам'яна брама[1]. Ворота становлять собою два масивні пілони, прикрашені двома колонами доричного ордеру і завершені фронтонами, накритими двосхилим дахом. Приєднані до неї півколом стовпи з'єднані металевим парканом[2].

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Знак «Історико-культурна цінність» Об'єкт Державного списку історико-культурних цінностей Республіки Білорусь, № 511Г000025
  • Архірэйскі палац (Магілёў) на сайце Radzima.org

Примітки[ред. | ред. код]