Агура Мазда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агура Мазда
Ahura mazda representación.gif
Божество в Зороастризм і маздаїзм[d]

CMNS: Агура Мазда на Вікісховищі
Барельєф із зображенням Мітри, сасанідського царя Шапура II і Агура Мазди

Агура Мазда, Аурамазда, Ахурамазда, Ормазд — давньоіранське божество, бог зороастризму та ряду інших споріднених вірувань. Ахура — «бог», прямо пов'язане з «асура» Рігведи де цей термін використовується щодо багатьох божеств. Мазда — думка, мудрість. Найдавніше згадка імені божества «Мазда» дійшла до нас у ассирійському написі 8 сторіччя до нашої ери, однак нема певності чи це дійсно Агура Мазда чи інше давньоіранське божество. Буквальне значення Ахура Мазда (авестійське Ahurô mazdâo) — «мудрий бог», «бог помислів». Існує думка, що первісно подібна описова назва була лише замінником табуйованого справжнього імені божества. В Авесті обидві частини нерідко використовуються окремо як взаємозамінні. Вже в ахеменідський період (6-5 сторіччя до нашої ери) ім'я писалося разом давньоперською мовою як Аурамазда (Aûramazdâ), тобто сприймалося як самостійне цілісне слово. В сасанідський період у середньоперській мові ім'я набуло форми Аугарамазді (Aûharmazdî). Давнім грекам Ахара Мазда був відомий як Oromazes чи Oromasdes. У новоперській ім’я перетворилося на Ормазд (Hôrmazd, Ormazd) і саме в такій формі потрапило до європейських мов. Зараз внаслідок лінгвістичних та історичних досліджень як серед широкого загалу так і серед віруючих зороастрійців знову входить у вжиток архаїчна авестійська форма Ахура Мазда.

У зороастризмі, який у власній традиції називається маздаясною (вірою Мазди), Ахара Мазда первісне божество, всеблагий творець світу, мудрий та добрий бог. Він створив світ за 6 етапів за допомогою 6 Амеша Спента (безсмертних святих, у яких Агура Мазда втілив абстрактні сутності) та Спента Майнью (святого духа – творча сутність та блага сила Агура Мазди). Антагоністом Агура Мазди є Ангро Майнью (злий дух). Він також вічний, не створений, і оточений створеними ним злими духами та демонами. Однак в ортодоксальному зороастризмі Ангро Майнью ніколи не рівний Агура Мазді, а завжди значно слабший, недалекий і навіть тупуватий, він завжди програє Агура Мазді. Тобто Агура Мазда та Ангро Майнью, хоча і є незалежними началами світу, але не є рівнозначними.

У зурванізмі, що виник наприкінці 5 сторіччя до нашої ери, Агура Мазда виступає вже не правічним богом-творцем, а поруч з Ангра Майнью одним з двох синів близнюків Зурвана (нескінченного часу).

Образ Агура Мазди в Авесті різко відрізняється від воїна-громовержця – звичного голови індоєвропейських пантеонів. Агура Мазда аж до часів Ахеменідів описувався як ідеальний прототип жерця і лише за часів Перської імперії набув деяких ознак царя-самодержця. Агура Мазда божество духовне – він творить світ своїми думками і потребує винятково духовних пожертв у вигляді молитов перед вогнем. Криваві жертвоприношення однозначно засуджувалися, а єдиним матеріальним пошануванням допускалося узливання хаомою з молоком.

Автомобільна марка[ред. | ред. код]

Цікаво, що всесвітньовідома японська автомобільна марка «Мазда» зовсім не випадково має таку назву. На сайті компанії прямо вказано:

The company's name, «Mazda», derives from Ahura Mazda, a god of the earliest civilizations in West Asia. We have interpreted Ahura Mazda, the god of wisdom, intelligence and harmony, as the symbol of the origin of both Eastern and Western civilizations, and also as a symbol of automobile culture.

переклад:

Назва компанії «Мазда» походить від Агура Мазда, бога найдавніших цивілізацій Західної Азії. Ми сприймаємо Агура Мазду бога мудрості, розуму та гармонії як символ походження одразу східної та західної цивілізації та символ автомобільної культури.

Окрім того слово Мазда схоже на прізвище засновника компанії. Слід відзначити, що сам Мацуда був послідовником синкретичного релігійно-оздоровчого вчення маздазнан. Це вчення створив наприкінці XIX сторіччя Отто Ханіш (Оттоман Зардушт Ханіш) і воно було дуже популярним в США та Німеччині у першій половині XX століття.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]