Радга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
 
Категорія КатегоріяПортал Портал
Мурті Радгарані в храмі Руху Харе Крішна у Вріндавані, Індія

Ра́дга (санскр. राधा) також Радгарані або Радгіка — одна з жіночих іпостасей Бога в індуїзмі.

Витоки культу Радги[ред. | ред. код]

У пуранічних текстах Радга описується як вічна подруга Крішни, що втілилась разом з ним на Землі більш ніж 5000 років тому. У ваїшнавізмі Радзі поклоняються як втіленню Лакшмі. У Ґаудія-вайшнавізмі Радгу розглядають як джерело Лакшмі і всіх інших жіночих проявів Бога. Радга також є основним об'єктом поклоніння в Німбарка-сампрадаї.

Радга й Крішна (картина близько 1770 року)

У мистецтві, іконографії та індуїстських мурті, Радгу практично завжди зображують разом з Крішною. У "Бріхад-Гаутама-тантрі" є такий вірш: "Трансцендентна богиня Шріматі Радхарані займає таке ж положення, що і Господь Щрі Крішна. Вона є головною фігурою для всіх богинь процвітання. Вона настільки приваблива, що притягує до себе навіть Всепривабливого Бога. Вона - споконвічна внутрішня енергія Господа ". Її поклоніння (ар пекло хана) полягає у виконанні бажань Господа Крішни. Тому в "Пуранах" Її називають Радхіка. Ім'я Радхіка походить від слова арадха-на, яке означає "поклоніння". Тому того, хто перевершує всіх у поклонінні Крішні можна назвати Радхіка, найбільшим слугою.

Таким чином, Радха є парамадеватою, верховною богинею, і Вона гідна загального поклоніння. Вона - захисниця всіх живих істот і матір всього світу. Радха є початковим джерелом усіх богинь процвітання. Вона у всій повноті втілює в собі шість надбань Крішни, Тому Вона є верховною енергією Господа Крішни в Її тілі знайшли втілення вся краса і пишність. Вона є джерелом краси всіх богинь процвітання.

Всі бажання Господа Крішни пов'язані з Шріма-ти Радхарані. Вона ж виконує всі Його бажання, хоча Господь Крішна полонить увесь світ, Шрі Радха полонить далі Його. Тому Вона є верховною богинею всього світу.

Шрі Радха являє собою повне могутність, а Господь Крішна - той, хто володіє повним могутністю. Ці двоє неотлічни один від одного, про що свідчать богооткровенной писання. Вони тотожні один одному, подібно до того як запах мускусу невіддільний від самого мускусу, а жар вогню не відрізняється від самого вогню. Таким чином, Радха і Крішна суть одне, але Вони взяли дві форми, щоб насолоджуватися красою. У «Бгаґавата-пурані» дається детальний опис дитинства Крішни, проведеного в товаристві Радгі та інших дівчаток-пастушок (ґопі) в селі під назвою Вріндавана. Любовні ліли Радги і Крішни докладно описані в «Брахма-вайварта-пурані», «Ґарґа-самгіті» і «Ґіта-Ґовінді».[1]

У Пуранах йдеться про те, що Радга з'явилася на світ в маленькому селищі Варшана за вісім кілометрів від Вріндавана в Індії. Її батьком був цар-пастух на імення Врішабгану, а її матір звали Кіртіда.

Радгаштамі — день явлення Радги, який пишно святкується послідовниками різних течій вайшнавізму.

Роль Радги у різних течіях індуїзму[ред. | ред. код]

У традиціях бгакті індуїзму, основаних на поклонінні Крішні, Радгу шанують як вічну кохану Крішни. У таких течіях, як Німбарка-сампрадая і Ґаудія-ваїшнавізм, Радга розглядається як первинна шакті — джерело усіх жіночих іпостасей Бога, і потенція насолоди Крішни, яка зветься «хладіні-шакті». Поклоніння Радзі в цих традиціях має більше значення, ніж поклоніння самому Крішні. Інші ґопі вважаються її експансіями — помічницями або служницями, в той час як Радга займає особливе становище найбільш коханої пастушки Крішни.

«Падма-пурана» описує 18 000 пастушок (ґопі) серед яких 108 є найголовнішими. Серед цих 108 ґопі, вісім є ще більш важливими і серед цих восьми пастушок, дві займають особливо піднесене становище — Чандравалі і Радгарані. З цих двох, Радга вважається найголовнішою.

Існує два види любовних відносин Радги та Крішни:свакія-раса (законні відносини в шлюбі) й паракія-раса (незаконні відносини наперекір релігійним і моральним устоям).

В Німбарка-сампрадаї взаємини Радгі та Крішни розглядаються на рівні свакія-раси. Послідовники Німбарки посилаються на опис весілля Радгі і Крішни у «Брахма-вайварта-пурані» і «Ґарґа-самгіті».

У Ґаудія-вайшнавізмі найпіднесенішою формою любові вважається паракія-раса — любов що складається з замужньої за іншим Радги до пастушка Крішни, причому ця любов Радги постійно посилюється через страх розлуки зі своїм коханим. Любов інших пастушок до Крішни описується в такому ж богословському контексті і проголошується найпіднесенішим рівнем спонтанної любові до Бога, родом любові, яка не має ні найменшого відношення до світських сексуальних відносин.

Радга особливо є шанованою у Вріндавані, де поклоніння їй вважається більш важливим, ніж поклоніння самому Крішні.

Чайтан'я як спільна аватара Радги та Крішни[ред. | ред. код]

В Ґаудія-вайшнавізмі, також відомому як крішнаїзм, засновник традиції Чайтан'я Махапрабгу розглядається як спільне втілення Радги і Крішни в одній особі.

У його біографіях стверджується, що в ряді випадків він проявляв свою божественну форму найближчому колу своїх послідовників:

Ліві лапки Господь Шрі Крішна є джерелом всіх насолод і Шріматі Радгарані є втіленням екстатичної любові до Бога. Ці дві форми злилися в одну в Шрі Чайтан'ї Махапрабгу. Господь Шрі Чайтан'я Махапрабгу показав Свою справжню форму Рамананді Рою. [2] Праві лапки

Також в біографії Чайтан'ї під назвою «Чайтан'я-чарітамріта» існує багато тверджень про те, що Чайтан'я був самим Крішною в настроі Радгарані:

Ліві лапки Шрі Радга - це повна енергія, а Господь Крішна - власник цієї повної енергії. Вони невідмінні одне від одного, що підтверджується богооткровенними писаннями. А тепер, Радга та Крішна суть одне, хоча і беруть два різних тіла, щоб їсти солодощі Своїх ігор. Беручи настрій і колір тіла Радгарані, Крішна є в образі Шрі Крішна Чайтан'ї. Чайтан'я Ґосані не хто інший, як Сам Крішна, син Нанди Махараджі, втілення всіх рас і уособлення пристрасного кохання. [3] Праві лапки

Імена Радги[ред. | ред. код]

Prema Mandir 5 (cropped).jpg

У Радхі є багато імен, що описують її якості:

 • Ґовінда-нандіні — Та, хто приносить насолоду Ґовінді
 • Ґовінда-мохіні — Та, хто може привабити Ґовінду
 • Ґовінда-сарвасва — Та, хто значить все для Ґовінди
 • Шіромані Сарваканта — Головний скарб серед супутниць Крішни
 • Крішнамайі — Та, хто бачить Крішну як всередині так і поза
 • Радгіка — Та, чиє служіння Крішні полягає у виконанні Його бажань
 • Мадана-Мохана-Мохіні — В Ґаудія-ваїшнавізмі Крішна (як Верховний Господь) вважається всеприваблюючим для всіх живих істот, включаючи Купідона, або як його називають на санскриті Камадеву — бога любові. Але оскільки Радга зачаровує навіть самого Крішну, тому її називають Мадана-Мохана-Мохіні: Та, хто зачаровує Того хто зачарував Купідона.
 • Сарва-лакшмі — Первісне джерело всіх богинь процвітання
 • Врішабгану Нандіні — дочка царя Врішабгану
 • Лаліта-Сакгі — Подружка пастушки Лаліти
 • Ґокула-Таруні — Та, кому поклоняються всі представниці прекрасної половини людства Ґокули
 • Дамодара Раті — Та, хто красиво одягається, щоб доставити задоволення Дамодарі

Одне з її імен — Хара (воно згадується у «Нарада-панчаратрі» 5.5.59), в кличному відмінкуХарі, є частиною мантри «Харе Крішна», — однією з найпопулярніших ведичних мантр, в особливості серед крішнаїтів. Практика оспівування і повторення імен Радгі і Крішни грає в крішнаїзмі провідну роль.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Деякі дослідники стверджують, що як і багато які інші індоєвропейські слова, рада є нащадком давнішого слова, яке збереглося в слов'янських мовах: українські «Радитися», «рада» (Верховна Рада). Одним з похідних імен, збережених до наших днів в російській мові від праіндоєвропейських мов, є жіноче ім'я — Рада. [4] Радга in detail-Radhavallabh.com

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. H.Wilson, Brahmavaivarta Purana with English Translation, Motilal Banarsidas Publishers, 1990 reprint.
 2. Шрі Чайтан'я-чарітамріта, Мадг'я-ліла 8.282
 3. Чайтан'я-чарітамріта, Аді-ліла, 4.96, 98, 99, 100, 222
 4. В. В. Данилов, "Арійська Імперія. Загибель і відродження. "Москва, Воля Росії, 2000 г. ISBN 5-7873-0012-2