Балійський тигр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Балійський тигр
Балійський тигр, застрелений угорським бароном Оскаром Войнічем 3 листопада 1911
Балійський тигр, застрелений угорським бароном Оскаром Войнічем 3 листопада 1911
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Кішкоподібні (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Рід: Пантера (Panthera)
Вид: Тигр (Panthera tigris)
Підвид: Балійський тигр
Триноміальна назва
Panthera tigris balica
(Schwarz, 1912)
Range map
Range map
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Panthera tigris balica
EOL logo.svg EOL: 1271385
ITIS logo.svg ITIS: 726474
IUCN logo.svg МСОП: 41682

Балійський тигр або тигр Балі (Panthera tigris balica) — harimau Bali на індонезійській мові, або samong на балійській мові. Вимерлий підвид тигра, знайдений лише на маленькому острові Балі (Індонезія). Він один з трьох тигрів, які живуть на Індонезійському архіпелазі, це Яванський тигр (вимерлий) та Суматранський тигр (під загрозою зникнення).

Зовнішність та спосіб життя[ред. | ред. код]

Вага[ред. | ред. код]

Цей підрізновид один з найменших, його порівнюють з африканським леопардом або північноамериканською пумою (в розмірі). Вага самців 90-100 кг. Вага самиць 65-80 кг.

Довжина[ред. | ред. код]

Довжина самців від голови до хвоста коливається між 213 см і 123 см. Довжина самок від голови до хвоста коливається між 183 см і 93 см.

Зовнішність[ред. | ред. код]

Хутро Балійських тигрів було дуже коротке і мало апельсинове забарвлення. Вони мали найменшу кількість смуг з усіх інших видів тигрів. Іноді між смугами були маленькі цяточки темного кольору. Форма голови тигрів Балі нагадували брусок.

Термін життя[ред. | ред. код]

Зафіксовано, що в середньому тигри жили 8-10 років.

Здобич/Вороги[ред. | ред. код]

Тигри Балі полювали на все, що жило на острові. Єдиним ворогом для нього були люди і, на жаль, вони перемогли його.

Розмноження[ред. | ред. код]

У самок термін вагітності тривав, в середньому, 103 дні. За раз народжувалось 2-3 тигреняти. Вони народжувались сліпими і важили від 0,9 кг до 1,3 кг. Дитинчата ставали повністю незалежними в півтора роки. Іноді дитинчата залишалися з мамою протягом ще одного року.

Ставлення жителів Балі до тигра[ред. | ред. код]

У культурі населення, що живе на острові Балі, тигр мав спеціальне місце в народних розповідях і мистецтві, як картини Камасан в королівства Клунгкунг. Деякі жителі ставились до тигра негативно і вважали його руйнівною силою. Під час повного вимирання тигра, люди почали палити різні витвори мистецтва і документи пов’язані з тигром. Проте, деякі документи все ж таки збереглись. Найповніша реєстрація була зроблена угорським бароном Оскаром Войнічем (Oszkar Vojnich), який заманив в пастку тигра Балі і навіть сфотографував його.

Деякі кістки були збережені. Британський музей в Лондоні має найбільші збори: дві шкіри і три черепа. До сих пір Балійський тигр відіграє важливу роль в балінезійській версії індуїзму.

Полювання на тигрів Балі[ред. | ред. код]

3 листопада 1911 Оскар Войніч (Oszkar Vojnich) застрелив дорослого тигра в північно-західній області, між Гунунг Гондолою і річкою Бануюпох. Барон задокументував той випадок в його власній книзі "В Східному індійському Архіпелазі", Будапешт 1913. Згідно з тією ж книгою, люди зацікавились тигром і почали масове полювання. По книзі угорського барона, вони ставили велику, важку, сталеву пастку, з приманкою (козлом або іншою не великою твариною) і потім, коли тигр помітить приманку, стріляли по тварині вогнепальною зброєю.

Протягом голландського колоніального періоду, європейський спортсмен вбив більш ніж 20 тигрів цього виду.

Останне існування[ред. | ред. код]

Підрізновид був оголошений вимерлим 27 вересня 1937 після того, як останнього (доросла самка) застрелили в західній Балі (Сумбар Кама). Враховуючи невеликий розмір острова, обмежений простір лісу і дике населення, навряд чи, хоча б один тигр зміг вижити.

Поява тигра Балі[ред. | ред. код]

Є дві загальні теорії про появу тигра Балі. Перша ідея пропонує, що Яванський і Балійський тигри були одним видом. Під час Льодовикового періоду, тигр міг стати ізольованим на двох різних островах протокою Балі. Від так на острові Балі сформувався Балійський тигр, а на острові Ява - Яванський.

Друга теорія каже, що тигр такого ж виду (пращур Балійського і Яванського) вирішив переплити протоку Балі (тигр переплив 2,4 кілометри, а це означає, що він дуже гарний плавець), для колонізації інших земель. Вийдячи на острів він так і залишився там.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Jackson, P. & Nowell, K. (2008). Panthera tigris ssp. balica. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 6 January 2009.