Банка (склотара)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скляні банки: 250 мл, 1 л, 2 л, 3 л.

Ба́нка або сло́їк[1] (від пол. słoik, що сходить до прасл. *sъlojь)[2] — скляна посудина з широкою шийкою, яка використовується в основному для зберігання продуктів домашнього і промислового консервування.

Мейсон-банка

Опис[ред. | ред. код]

Закривається металевою кришкою типу «Omnia» або гвинтовою кришкою типу «Твіст», пластиковою кришкою. Металеві кришки мають м'яке кільце або покриття спеціальним лаком, що дозволяє жорсткі закриття та створення вакууму кип'ятінням або автоклавуванням.

Одним з видів банок є Мейсон-банка, запатентована 30 листопада 1858 року в Філадельфії Джоном Лендіс Мейсоном[3]. Мейсон-банка дуже поширена в США.

У лабораторіях часто використовують банки з притертою скляною кришкою.

Як правило, банки циліндричної форми. Від пляшки банка відрізняється набагато більшим отвором. Найпоширенішими є безбарвні скляні банки з натрієво-кальцієво-силікатного скла, але іноді бувають з непрозорого чи кольорового скла або керамічні.

Історія[ред. | ред. код]

Античні банки[ред. | ред. код]

Античні скляні банки наполегливо шукають колекціонери. Такі банки купуються і продаються не тільки в антикварних магазинах, а й на аукціонах, таких як eBay.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Банка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — С. 374.
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 липень 2007. Процитовано 7 лютий 2012. 

Посилання[ред. | ред. код]