Баріатрія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Баріатрі́я (від грец. Βάρος «вага, тяжкість» + ἰατρεία «лікування»), або баріатри́чна хірургі́я, або — розділ хірургії, що займається лікуванням ожиріння. Хоча в цілому термін «баріатрія» можна правомірно використовувати щодо будь-яких способів зниження зайвої ваги (наприклад дієтології, медикаментозним способом лікування) проте традиційно під баріатричними методиками мають на увазі хірургію зайвої ваги[1].

Показання до баріатричних операцій[ред. | ред. код]

Хірургічне лікування ожиріння застосовується за показаннями, виробленими Міжнародною асоціацією баріатричних хірургів і ендокринологів (IFSO).

 1. Індекс маси тіла > 35 кг/м2.
 2. Наявність і прогресування супутніх захворювань на тлі ожиріння.
 3. Рефрактерність до терапевтичних методів лікування

Протипоказання до операцій[ред. | ред. код]

Основні протипоказання до операцій:

Види операцій[ред. | ред. код]

До баріатричних операцій належать:

Баріатричні операції, що допомагають позбавитися від зайвої ваги, можна розділити на три групи:

 • рестриктивні операції, які створюють звуження в області верхнього відділу шлунково-кишкового тракту і тим самим знижують кількість їжі, що з'їдається (внутрішньошлунковий балон, бандажування шлунка);
 • мальабсорбтивні операції, які знижують всмоктування поживних речовин в шлунково-кишковому тракті (наприклад, біліопанкреатичне шунтування);
 • комбіновані операції, що поєднують обидва принципи (наприклад, шлункове шунтування).

Варто звернути увагу, що такі операції, як ліпосакція й абдомінопластика, не є баріатричні операціями і для цілей зниження ваги не застосовуються.

Найчастіше трапляються різновиди баріатричних операцій, що сприяють зниженню ваги, — бандажування шлунка, гастропластика і шлункове шунтування.

Сьогодні у світі застосовується кілька стандартних баріатричних операцій:

 • бандажування шлунка (gastric banding)
 • рукавна гастропластика (sleeve gastrectomy)
 • шлункове шунтування (gastric bypass)
 • біліопанкреатичне шунтування (biliopancreatic bypass)

При бандажуванні на верхню частину шлунка накладається кільце (як правило, силіконове). Бандажування шлунка — найбільш безпечне та атравматичне оперативне втручання для пацієнта серед баріатричних операцій. Разом з тим воно ж є найскладнішим і важким в плані організації післяопераційного періоду. Бандажування дозволяє домогтися зниження ваги на 50—60 % від надлишкової маси тіла. Такий шлунок вміщує зовсім мало їжі, і крім цього, тонкий рукав цьому перешкоджає для вільного проходження їжі.

При рукавній гастропластиці велика частина шлунка видаляється, а з решти формується тонка трубка (рукав) діаметром 1 см.

При шлунковому шунтуванні шлунок прошивається титановими скріпками, тим самим він розділяється на два відділи: маленький, обсягом 50 мл, і великий (решта шлунку). До маленького шлунку підшивається тонка кишка коротким шляхом. Таким чином, людина після цієї операції може з'їсти зовсім мало, щобільше, значна частина з'їденої їжі проходить по короткому шляху, тим самим знижується всмоктування поживних речовин. Ця операція дає 80 % зниження надлишкової маси тіла.

При біліопанкреатичному шунтування шлунок також прошивається скріпками та до отриманого малому шлунку підшивається тонка кишка.

Відмінності від шлункового шунтування полягають в тому, що обсяг малого шлунка становить не 50, а 200 мл, але найголовніше, що тонка кишка підшивається по зовсім короткому шляху — так, що для всмоктування жирів залишається всього близько 50 см тонкої кишки. Тому провідним механізмом зниження ваги при цій операції є дуже істотне зниження всмоктування поживних речовин. Операція дає 90 % зниження надлишкової маси тіла.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Курганов, И. А.; Матвеев, Н. Л. (2014). Лапароскопическая бариатрическая хирургия как метод лечения сахарного диабета 2-го типа у пациентов с ожирением и метаболическим синдромом. Эндоскопическая Хирургия (рос.) 20 (3). ISSN 1025-7209. Архів оригіналу за 13 січня 2021. Процитовано 12 січня 2021.