Бебешко Марія Іванівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бебешко Марія Іванівна
Народилася 20 січня 1921(1921-01-20) (100 років)
Линовиця, Линовицька волость, Пирятинський повіт, Полтавська губернія, Українська СРР
Громадянство Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність актриса
Нагороди та премії
Заслужений артист УРСР

Марія Іванівна Бебешко (нар. 20 січня 1921, село Линовиця, нині селище міського типу Прилуцького району Чернігівської області) — українська актриса. Заслужена артистка Української РСР (1966). Працювала в українських драматичних і музично-драматичних театрах: у 1938—1940 роках — у Кам'янці-Подільському, у 1943—1948 роках — у Прилуках, у 1948—1969 роках — у Чернігові.

Біографія[ред. | ред. код]

Марія народилася в сім'ї Івана Яковича Бебешка, який був гарним господарем, тримав пасіку. Крім Марії, у сім'ї було ще четверо дітей — Віра, Володимир, Петро і Григорій. З дитинства Марія захоплювалася українською піснею, народними танцями. Грала у драматичному гуртку Линовицької школи.

У жовтні 1938 року 17-річну Марію Бебешко запросили до професійної трупи Орининського пересувного музично-драматичного театру Кам'янець-Подільської області (нині село Оринин Кам'янець-Подільського району Хмельницької області). Спочатку грала в масовках, далі епізодичні ролі, а згодом Наталку в «Наталці-Полтавці» Івана Котляревського, Уляну у «Сватанні на Гончарівці» Григорія Квітки-Основ'яненка, Галю в «Майській ночі» Миколи Гоголя та ін. Працювала в театрі (вже у Кам'янці-Подільському) до 1940 року. Вийшовши заміж, покинула театр.

1941 року чоловік Володимир пішов на фронт, того ж року загинув. Марія, яка чекала дитину, повернулася в рідне село до батьків. Згодом народила доньку Лідію (Лідія Володимирівна здобула музичну освіту, викладає музику в Чернігівському музичному училищі).

Наприкінці 1942 року Марія Іванівна стала працювати в Прилуцькому музично-драматичному театрі. Грала Наталку-Полтавку, Аду в «Циганці Азі» Михайла Старицького, Софію в «Безталанній» Івана Карпенка-Карого, Хотину в «Сорочинському ярмарку» Старицького та ін. Наприкінці 1948 року, після реорганізації Прилуцького театру, Марію Бебешко запросили до Чернігівського обласного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка. 8 березня 1966 року Марія Іванівна Бебешко стала заслуженою артисткою Української РСР.

У 1960-х роках Марія Бебешко приїхала в рідну Линовицю з виставою «Вовчиха» Ольги Кобилянської, в якій зіграла роль Зої Жмут.

Творчість Бебешко вирізнялася емоційною силою та психологічною глибиною. Особливу увагу приділяла культурі сценічної мови.

Ролі[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Малісов Н. Актриса від Бога: До 85-річчя від дня народження заслуженої артистки України Марії Бебешко // Деснянська правда (Чернігів). — 2006. — 21 січня.
  • Пшин О. М. Бебешко Марія Іванівна // Енциклопедія сучасної України : у 30 т / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Коорд. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. — К. : Поліграфкнига, 2003. — Т. 2 : Б — Біо. — С. 359. — 10 000 прим. — ISBN 966-02-2681-0.
  • Силіна К. О. Бебешко Марія Іванівна // Мистецтво України: Енциклопедія в п'яти томах. — Т. 1: А—В. — К. : Видавництво «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана, 1995. — С. 171.

Посилання[ред. | ред. код]