Бертьє-Делагард Олександр Львович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олександр Бертьє-Делагард
Bertier de la Garde2.jpg
Народився 26 жовтня (7 листопада) 1842(1842-11-07)
Севастополь, Російська імперія
Помер 14 лютого 1920(1920-02-14) (77 років)
Ялта
Поховання Севастополь
Підданство Flag of Russia.svg Російська імперія
Національність француз
Діяльність інженер
Alma mater Nicholas Academy of Engineering[d]
Військове звання Imperial Russian Army MajGen 1917 h.png Генерал-майор
Автограф Підпис Бертьє-Делагарда.gif

Олекса́ндр Льво́вич Бертьє́-Делага́рд (нар. 1842, Севастополь, Російська імперія — пом. 27 лютого 1920, Ялта) — російський історик Криму, археолог, нумізмат і громадський діяч, інженер-будівельник, краєзнавець, генерал-майор.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 7 листопада (26 жовтня) 1842 року в Севастополі в родині військовика. Після закінчення кадетського корпусу і Військово-інженерної академії він успішно працював військовим інженером у багатьох місцях Причорномор'я, будуючи мости, фортеці, портові споруди. Ним споруджені, зокрема, порти Одеси, Феодосії, Ялти, Ростова-на-Дону, алуштинський і ялтинський водогони, залізниця до Феодосії, лікарня у Херсоні тощо. У 1877—1878 роках брав участь в роботах по зміцненню Севастополя. Під його керівництвом були розібрані руїни будинків, вулиць, бастіонів, що залишились після Кримської війни. На місці найбільшої батареї — Миколаївської — Бертьє-Делагард спроектував Приморський бульвар. Ним же споруджено суднобудівне адміралтейство, прокладено водопровід, зведені багато інших споруд. Потім завідував ґрунтовими дорогами і мостами через Дунай в тилу російської армії.

У 1887 році виходить у відставку в чині генерал-майора і з цього часу цілком віддається науковій роботі в області стародавньої та середньовічної історії, археології та нумізматики Причорномор'я. Він брав безпосередню участь в археологічних розкопках і обстеженнях, керуючи ними (дослідження некрополя у Феодосії, античного святилища поблизу Ялти та інше) або фінансуючи їх з власних коштів. З 1899 року — віце-президент Одеського товариства історії та старожитностей і його фактичний керівник. Брав діяльну участь в роботі Московського археологічного товариства, Таврійської ученої архівної комісії та інших наукових товариств.

Як пристрасний збирач, створив багаті, а в деяких розділах і унікальні колекції кримських старожитностей, які він поступово передавав до музеїв, найчастіше в Одеський археологічний музей. Серед зібрань були колекції монет грецьких міст Північного Причорномор'я і античних ювелірних виробів, у тому числі старожитностей поліхромного стилю, які вважалися тоді «готськими». У великому числі надходили в музеї від О. Л. Бертьє-Делагарда і придбані ним античні теракоти, розписні вази, скляні посудини та інше. Зібрав багату колекцію татарського зброї, мідних виробів, шитих тканин тощо. Ним була створена бібліотека з питань стародавньої та середньовічної історії Півдня України, а також винятково повне зібрання географічних карт і видів Криму.

Помер 14 лютого 1920 року в Ялті[1]. Похований в Севастополі.

Твори[ред. | ред. код]

  • (рос.) «Раскопки Херсонеса», у збірнику: «Материалы по археологии России», № 12, СПб., 1893;
  • «О Херсонесе», у збірнику: «Известия археологической комиссии», в. 21, СПб., 1907;
  • (рос.) «Относительная стоимость монетных металлов на Боспоре и Борисфене в половине IV в. дон. э.», в книзі: «Нумизматический сборник», т. 1, М., 1911;
  • (рос.) «Материалы для весовых исследований монетных систем древне-греческих городов и царей Сарматии и Тавриды», в книзі: «Нумизматический сборник», т. 2, М., 1913;
  • (рос.) «Исследования некоторых недоуменных вопросов средневековья в Тавриде», «Известия Таврической ученой архивной комиссии», 1920, № 57 та інші.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Метрическая книга Аутской Успенской церкви г. Ялты.

Література та джерела[ред. | ред. код]

  • Чикин А. М. Севастополь. Историко-литературный справочник. «Вебер». — Севастополь, 2008. — С.59—60. — ISBN 978-966-335-102-5. (рос.)
  • Андросов С. А. Жизнь и деятельность А. Л. Бертье-Делагарда в документах Государственного архива Автономной Республики Крым // Культура народов Причерноморья. — Сімферополь, 2001. — № 25. (рос.)