Бій біля Фідонісі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Битва у Фідонісі)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бій біля острова Фідонісі
Російсько-турецька війна (1787—1792)
Дата: 14 липня 1788
Місце: Чорне море, біля острова Фідонісі
Результат: Перемога Російського флоту
Сторони
Flag of Russia.svg Російська імперія Османська імперія Османська імперія
Командувачі
Войнович Марко Іванович Ескі-Гасан
Військові сили
2 лінійних кораблі
10 фрегатів
21 допоміжне судно
3 брандери
15 лінійних кораблів
8 фрегатів
21 допоміжне судно
3 бомбардирські судна
Втрати
5 загиблих
2 поранених[1]
1 шебека


Бій біля острова Фідонісі — перший морський бій Російсько-турецької війни 1787—1792 років між ескадрами Чорноморського флоту Російської імперії та турецькою ескадрою.

Переумови[ред. | ред. код]

29 червня 1788 року російська чорноморська ескадра під командуванням контр-адмірала графа М. І. Войновича вийшла з Севастополя в напрямку на Очаків, аби не дати змогу турецькій ескадрі допомогти військам, оточеним у фортеці Очаків.

До складу ескадри входили:

Через сильний зустрічний вітер, російська ескадра підійшла до острова Тендра лише 10 липня 1788 року. Тут було виявлено турецьку ескадру під командою капудан-паші у складі:

Уникаючи бою, турецька ескадра стала відходити на південний захід, намагаючись відірватись від переслідування російською ескадрою.

Хід бою[ред. | ред. код]

14 липня 1788 року поблизу острова Фідонісі, що неподалік дельти Дунаю, обидві ескадри зустрілись. Загальна перевага у вогневій моці була на боці османів: 1110 турецьких гармат проти 550 російських при більшому калібрі гармат турецьких кораблів. Чисельний склад турецької ескадри становив близько 10 тисяч осіб, що в порівнянні з 4 тисячами російських моряків було вкрай несприятливим для росіян при можливлму абордажному зіткненні.

Користуючись перевагою вітру, турецька ескадра, вишикувавшись у дві кільватерні колони, пішла у наступ на російську ескадру. Перша колона, очолювана самим капудан-пашею Ескі-Гасаном, була зупинена щільним гарматним вогнем російських бомбардирів. Корабель капудан-паші невдовзі був змушений покинути лінію, отримавши значні пошкодження від залпів «Святого Павла», що прийшов на допомогу фрегатам «Берислав» і «Стріла». Обстріл російських кораблів викликав пожежу на турецькому флагмані.

В цей час російський флагманський лінійний корабель «Преображіння Господнє», з контр-адміралом М. І. Войновичем на борту, вів бій з двома турецькими лінійними кораблями, викликавши на них пожежі.

Результат і наслідки бою[ред. | ред. код]

Після 5-ти годинного бою, турецька ескадра, попри свою перевагу, була змушена відійти, втративши при цьому 1 шебеку, потоплену вогнем російського флагманського корабля. Після бою турки відійшли до румелійських берегів.

Основне своє завдання ескадра виконала повністю: турецький флот нічим не зміг допогти осадженим в Очакові турецьким військам. Це була перша перемога російського флоту, яка мала велике психологічне значення.

У російської ескадри отримали ушкодження 4 фрегати. Під час бою загинуло 5 та поранено 2 нижніх чини.

У цьому бою відзначились командири кораблів Баскаков, М. П. Кумані, М. М. Нелединський, Я. М. Саблін, Д. М. Сенявін, Ф. Ф. Ушаков. Командуючий ескадрою граф М. І. Войнович був удостоєний ордена Святого Георгія III ступеня.

На честь перемоги біля Фідонісі отримав свою назву ескадрений міноносець Чорноморського флоту «Фідонісі», спущений на воду 7 червня 1917 року.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]