Ясський мирний договір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ясський мирний договір
Russo-Turkish war, 1787-1792.svg

Територіальні зміни, закріплені договором
Тип договору Мирний договір
Підписаний
- місце
9 січня 1792
Ясси, Молдовське князівство
Сторони Flag of Russia.svg Російська імперія
Османська імперія Османська імперія
Мова Російська мова,
Османська мова

Ясський мирний договір — мирний договір, укладений між Російською і Османською імперіями 29 грудня 1791 (9 січня 1792) року у м. Ясси після завершення Російсько-турецької війни 17871791.

За Російську імперію договір підписали Самойлов, де Рібас і Лашкарьов, за Османську імперію — Абдула-ефенді, Ібрагім Ісмет-бей і Мехмед-ефенді. Договір підтвердив Кючук-Кайнарджійський мирний договір 1774 року, за яким Росія захопила Крим (імперський указ про приєднання Криму проголошений у 1783 році). Після розгрому османської армії в липні 1791 року під Мачином, російський командувач Н.Рєпнін підписав з великим візиром Юсуфом-пашою у Галаці 31 липня 1791 року прелімінарні (попередні) умови миру. З російської сторони переговори очолювали Г.Потьомкін, пізніше О. Безбородько. Під час мирних переговорів у Ясах османська делегація через відсутність підтримки з боку Англії і Пруссії погодилася на більшість вимог російської сторони.

Договір підтвердив приєднання Кримського ханства й Кубані до російських володінь. Османська імперія відмовлялася від будь-яких претензій на Грузію і зобов'язувалася не вдаватися до ворожих дій проти неї. Росія повертала Османській імперії Молдовське князівство і Волощину, зайняті під час воєнних дій. Новий кордон між двома державами встановлювався на південному заході по р. Дністер, на Кавказі — по р. Кубань.

До складу Російської імперії переходили українські землі між річками Південним Бугом і Дністром (так звана Ханська Україна). Ясський мирний договір змінював становище Російської імперії на Півдні України та на всьому північному узбережжі Чорного моря, забезпечивши свободу російської морської торгівлі в цьому регіоні. За умовами договору османський уряд зобов'язувався забезпечити інтереси російської торгівлі в Алжирі, Тунісі й Триполі.

Ясський мирний договір посилив позиції Російської імперії на Кавказі й Балканах, призвів до остаточного загарбання усіх південноукраїнських земель російським імперіалізмом, створював сприятливі умови для розгортання експансіоністської політики Російської імперії.

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]