Богданія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Богданія
Держава Flag of Romania.svg Румунія, Flag of Moldova.svg Молдова і Flag of Ukraine.svg Україна
Положення на карті
Русо-Влахія у складі Київської Русі

Богданія — історична назва князівства Молдови та прилеглих частин північного сходу сучасної Румунії в Оттоманській імперії.

Цю назву дали османи нинішній Молдові від імені правителя Богдана, який утворив на колишніх південно-західних теренах Королівства Русі окреме князівство. Хоча населення цього регіону здавна, історично, вживало назву Русо-Влахія або Молдова, османи використовували назву "Boğdan" на честь воєводи, що правив тут у 1359-1365 роках.

Історія[ред. | ред. код]

Богданія (Молдова), Ефлак (Волощина) і Ердель

Оригінальною назвою цього регіону було Русо-Влахія та Молдова. У ХІІІ - поч. ХІV ст. частина Молдавського князівства входила до складу Королівства Русі, ще за часів королів Данила та Льва І. У 1334 р. в грамоті Короля Русі Юрія II згадується «вірний вельможа» Олександр Молдаович, що в той час урядував в Русо-Влахії.

Після розпаду Королівства Русі, на його південних околицях в третій чверті XIV ст місцевим руським (давньоукраїнськими) боярами та прийшлим волоським лицарством було утворено Молдавське господарство (Русо-Влахію), що перебувало спочатку в залежності від короля Угорщини, Русі і Польщі Людовика, а від 1387 р. мало ленний зв’язок з Королем Польщі, Володарем та спадкоємцем Русі.

Після захоплення цих земель Оттоманською імперією, їх було перейменовано на Богданію.

Крім того в історичних турецьких джерелах того часу є згадки про Молдаву як "Boğdan Iflak" (Богданівська Волощина) та "Kara-Boğdan" (Чорна Богданія).

Пізніше, частина Богданії, на захід від річки Прут, відійшла до з Ефлаку (Волощини), що у 1859 році утворили Королівство Румунії. З часом також приєднався Трансільванський регіон, який османи називали Ердель.

Частина Богданії на схід від річки Прут була окупована Російською імперією в 1812 році й отримала назву Бесарабія. Таким чином, були визначені кордони сьогоднішньої Румунії та Молдови.

Джерела[ред. | ред. код]