Бомба (серіал, 2020)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бомба
Бомба (серіал, 2020)
ТипІсторичний фільм, драма
Телеканал(и)Росія Росія «Росія-1»
Жанртелесеріал
Компаніяпродюсерський центр Валерія Тодоровського
СценаристМаксим Білозор
РежисерІгор Копилов
У головних роляхВіталій Коваленко
Володимир Богданов
Андрій Смелов
Михайло Хмуров
Ігор Лисов
Віктор Добронравов
Євгенія Брик
Наталія Суркова
Аглая Тарасова
Країна-виробникРосія Росія
Мова оригіналуросійська
Перший показ9 листопада 2020 року — 12 листопада 2020 року
Кількість сезонів1
Кількість серій8
Посилання

«Бомба» — російський восьмисерійний історико-драматичний телевізійний художній фільм 2020 року режисера Ігоря Копилова, знятий продюсерським центром Валерія Тодоровського. Розповідає про радянських фізиків-ядерників, які в 1945—1949 роках, під часпротистояння світових держав, створити першу в Радянському Союзі атомну бомбу[1][2].

Прем'єрний показ серіалу відбувся з 9 по 12 листопада 2020 року на телеканалі «Росія-1».

Сюжет

[ред. | ред. код]

Дія фільму починається 6 серпня 1945 року, коли Збройні сили США скинули на Хіросіму атомну бомбу «Малюк»[3]. Через чотирнадцять днів у Москві, з метою досягнення і подальшої підтримки ядерного паритету між СРСР і США на тлі їх військового протистояння, створено Спеціальний комітет при ДКО СРСР на чолі з Лаврентієм Берією, покликаний в найкоротші терміни, за всяку ціну, в умовах суворої секретності, розробити і реалізувати перший в Радянському Союзі атомний проект.

Герої фільму-радянські вчені-фізики на чолі з академіком Ігорем Васильовичем Курчатовим, яким за чотири післявоєнних роки, у важких умовах розрухи і занепаду промисловості, за секретним завданням спеціального комітету мали створити першу радянську атомну бомбу[3].

Талановитий вчений-фізик Михайло Рубін, ще до початку німецько-радянської війни потрапив до табору системи ГУЛАГ через особистий конфлікт з наркомом Лаврентієм Берією Тому його в серпні 1945 року раптово звільняють і направляють до секретного Московського дослідницького інституту для участі в роботі над атомним проектом. З'ясовується, що рекомендував кандидатуру Михайла до цього проекту його найкращий друг і колега Кирило Муромцев, який за час перебування товариша в місцях позбавлення волі встиг одружитися на його нареченій Ганні Галєєвій, і тепер їм, незважаючи на особисту драму, належить працювати разом[4][5][6].

У фільмі розглядається історія випробувань на першому радянському уран-графітовому реакторі у Москві (Лабораторія № 2 АН СРСР), створення КБ-11 в Арзамасі, першого радянського промислового ядерного реактора і Бази-10 під тодішнім Киштимом на Уралі, випробування готового виробу на Семипалатинському полігоні.

Наприкінці кожної серії при показі титрів наводяться короткі інтерв'ю живих свідків подій тих років[7].

У 2013 році українські телевізійники випустили серіал «Бомба» (режисер Олег Фесенко) на аналогічну тему, тільки приділили більше уваги шпигунській лінії.

У ролях

[ред. | ред. код]

За словами сценариста багатосерійного фільму «Бомба» Максима Білозора, образи більшості героїв картини є збірними, вони вигадані і не мають прямих прототипів, але так як фільм заснований на реальних подіях, то деякі історичні особистості виписані в ньому практично документально[3][8][9]. Так, наприклад, прототипом Я. М. Ліфшиця є професор Веніамін Цукерман, а за мотивами його книги «Люди і вибухи» [Архівовано 29 липня 2017 у Wayback Machine.] відтворені сцени з дзеркалом і високошвидкісною зйомкою в рентгенівських променях.

Реальні особистості[10][11]
  • Кирило Муромцев (фізик-ядерник, чоловік Галєєвої) — Віктор Добронравов
  • Ганна Миколаївна Галєєва (біофізик-радіобіолог, дружина Муромцева і колишня наречена Рубіна) — Євгенія Брик
  • Михайло Львович Рубін (фізик-ядерник, колишній наречений Галєєвої) — Євген Ткачук
  • Вероніка Леопольдівна (мати Галєєвої) — Наталія Суркова
  • Софія (Соня) Карпухіна (кастелянша в гуртожитку, фліртує з Рубіним) — Аглая Тарасова
  • Ян Ганічев (фізик-лаборант, закоханий в Карпухіну) — Геннадій Вирипаєв
  • Яків Натанович Ліфшиць (консультує по високошвидкісній зйомці вибух заряду для імплозії) — Олександр Ликов
  • Ольга Ізотова (ув'язнена, в яку закохується Рубін) — Ольга Смирнова (Філімонова)
  • Микола Іванович Якимук (полковник держбезпеки, який відповідає за охорону об'єктів) — Едуард Флеров
  • Микола Степанович Борсуков — Віктор Раков
  • Любов Петрівна Барсукова (дружина Барсукова) — Марина Кондратьєва

Виробництво

[ред. | ред. код]

Багатосерійний фільм «Бомба» знятий продюсерським центром Валерія Тодоровського за підтримки Державної корпорації «Росатом» на замовлення телеканалу «Росія-1»[12]. Сценарій написаний Максимом Білозором за участю Ігоря Копилова, який є режисером-постановником.

Зйомки проходили в Інституті фізичних проблем імені П. Л. Капіци РАН в Москві, в степах під містом Таганрог Ростовської області (там знімали Семипалатинський полігон), на Крутицькому подвір'ї у столиці, що зіграв роль закритого міста Сарова, а також у Домодєдовському кар'єрі (там знімали дорогу на Лос-Аламос у штаті Нью-Мексико, де знаходилася американська секретна лабораторія)[3][13][14].

Серіал присвячений 75-річчю атомної промисловості Росії[15].

Примітка

[ред. | ред. код]
  1. На телеканале «Россия 1» стартует премьера исторического сериала «Бомба». [Архівовано 13 листопада 2020 у Wayback Machine.] // Статья от 09.11.2020 г. НАО «Национальная спутниковая компания».
  2. Подлинная история советского атомного проекта. [Архівовано 13 листопада 2020 у Wayback Machine.] // Статья от 10.11.2020 г. «Аргументы и факты». А. Сидорчик.
  3. а б в г Дарья Быстрова. Создание «Бомбы»: по ТВ покажут сериал про первый ядерный заряд. — На телеканале «Россия» 9 ноября 2020 года стартует восьмисерийный фильм «Бомба», снятый при поддержке «Росатома». [Архівовано 24 листопада 2020 у Wayback Machine.] Отраслевое издание госкорпорации «Росатом» «Страна Росатом» // strana-rosatom.ru (6 ноября 2020 года)
  4. Телеканал «Россия 1» представляет первый тизер сериала «Бомба». [Архівовано 13 травня 2021 у Wayback Machine.] // vesti.ru (2 октября 2020 года)
  5. Канал «Россия» анонсировал сериал про изобретение ядерной бомбы. [Архівовано 11 листопада 2020 у Wayback Machine.] // info.sibnet.ru (2 октября 2020 года)
  6. Сериал «Бомба» − история людей, совершивших невозможное. — 9 ноября 2020 года на телеканале «Россия 1» состоится премьера масштабного многосерийного фильма «Бомба» от продюсерского центра Валерия Тодоровского. Остросюжетный сериал рассказывает о молодых физиках, создавших первую атомную бомбу в СССР. [Архівовано 20 листопада 2020 у Wayback Machine.] // filmpro.ru (3 ноября 2020 года)
  7. «Бомба»: Атомная страсть. Первый российский сериал о разработчиках отечественного атомного оружия [Архівовано 6 жовтня 2021 у Wayback Machine.] // Статья от 12.11.2020. kino-teatr.ru. М. Безрук.
  8. «Бомба»: сведения о Курчатове собирали по крупицам. [Архівовано 10 серпня 2021 у Wayback Machine.] // vesti.ru (11 ноября 2020 года)
  9. Игорь Карев. О чем сериал «Бомба»? — Канал «Россия 1» покажет 8-серийный фильм о создании советского атомного оружия «Бомба». [Архівовано 17 листопада 2020 у Wayback Machine.] Газета «Аргументы и факты» // aif.ru (9 ноября 2020 года)
  10. Из лагеря — к разработке ядерного оружия: на телевидении выходит сериал «Бомба» [Архівовано 21 листопада 2020 у Wayback Machine.] // Статья от 09.11.2020 г. «RT на русском». Е. Анисимова.
  11. Бомба 2020: краткое описание серий [Архівовано 13 листопада 2020 у Wayback Machine.] // «Вокруг ТВ».
  12. Режиссер о героях «Бомбы»: «Благодаря этим людям мы живем» [Архівовано 28 лютого 2021 у Wayback Machine.] // Статья от 11.11.2020 г. «Вести.ру».
  13. Анастасия Новикова, Елена Акимова. Как снимали сериал «Бомба»: ядерный реактор с 9-этажный дом и полигон под Таганрогом. [Архівовано 21 червня 2021 у Wayback Machine.] // teleprogramma.pro (9 ноября 2020 года)
  14. Сериал о физиках «Бомба» покажет «Россия». [Архівовано 19 листопада 2020 у Wayback Machine.] // intermedia.ru (3 ноября 2020 года)
  15. «Роскошный подарок» — эксперты атомной промышленности о фильме «Бомба» [Архівовано 10 серпня 2021 у Wayback Machine.] // Статья от 12.11.2020 г. «Вести.ру».

Посилання

[ред. | ред. код]