Бужин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бужин на карті XVIII століття

Бужин — містечко Київської губернії, пізніше село Чигиринського району Черкаської області. Було розташоване поблизу правого берега Дніпра, за 20 верст на північний схід від Чигирина.

Історія[ред. | ред. код]

Бужин на мапі 1869 року

За переказами місцевих жителів Бужин в давнину був великим містом з 40 церквами, винищений татарами.

Село Бужин відоме в історичних документах. Під час визвольної боротьби проти польської шляхти тут було споруджено велике укріплення і переправа через Дніпро, які мали стратегічне значення.

Тут в 1662 році росіяни зазнали поразки від Юрія Хмельницького. В 1664 році Бужин випалений відділами коронного війська під проводом полководця Стефана Чарнецького, в 1667 — розорений турками, а в 1678 році поблизу нього князь Григорій Ромодановський і гетьман Іван Самойлович завдали цілковитої поразки знаменитому візирю Кара-Мустафі. Ця рішуча перемога примусила турків відмовитися від подальших походів на Україну.

В 1808 році в містечку налічувалось 423 мешканця в 44 хатах.

В 1820 році під час розливу Дніпра між Бужином і Боровицею було вимито два великих цвинтаря, на яких було знайдено людські кістки. Тіла були завернуті у саван із срібної парчі, та прикрашені виробами із дорогоцінного каміння і металів, що говорить про те, що в давнину Бужин був багатим містом.

У 1959 році Бужин був затоплений водами Кременчуцького водосховища у зв'язку з будівництвом Кременчуцької ГЕС, а його мешканці переселені до новоствореного села Тіньки.

Клірові відомості, метричні книги, сповідні розписи церкви Покрова Пресвятої Богородиці с. Бужин Київського воєв., з 1797 р.Чигиринського пов. Київської губ. зберігаються в ЦДІАК УКраїни. http://cdiak.archives.gov.ua/baza_geog_pok/church/buzh_002.xml

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]