Бурт (штабель)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бурт цукрових буряків на полі (Німеччина)

Бурт (через пол. burt від нім. Bord — «край», «борт»), також кага́т[1] — велика купа, переважно сільськогосподарської культури, що укладена на землю або в невеликий котлован, обладнаний системою вентиляції і термометрами для контролю режиму зберігання, укритий соломою і землею.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Для буртів вибирають ділянку з невеликим нахилом, щоб відводилися талі і дощові води, з граничним рівнем ґрунтових вод під поверхнею — 2 м. Важкі і глинисті ґрунти не задовольняють вимог, адже їм властиве підвищення рівня вологості повітря і концентрації вуглекислого газу, внаслідок чого погіршується режим зберігання, і зростають втрати продукції.

У буртах режим зберігання підтримують природною циркуляцією повітря проточними і витяжними каналами, і через тимчасове укриття. Для поліпшення вентиляції можна встановити вентилятори, для нагнітання повітря в проточний канал.

Зберігання продукції у буртах неефективне, через те що в них тяжко підтримувати оптимальний режим зберігання, є складнощі з механізації завантаження і вивантаження продукції, та її реалізацією в зимовий час, велика потреба в робочих руках.

Стаціонарні буртові майданчики, на відміну від буртів, мають постійні магістральні і розподільні канали для вентиляції, електровентилятори, встановлені у невеликих приміщеннях, до них підводять силову електролінію. Завдяки активній вентиляції тут швидше створюється оптимальний режим зберігання. Для завантаження і вивантаження продукції можна використати конвеєр ТЗК-30, систему конвеєрів та іншу техніку. На одному майданчику можна розмістити 6–12 буртів, місткістю 30–40 т кожний.

Великогабаритні бурти мають вентиляційний магістральний канал, вентилятори і силову електропроводку. Для механізації робіт, пов'язаних із завантаженням і вивантаженням продукції, використовують ту саму техніку, що й на стаціонарних буртових майданчиках. Ці бурти можна застосовувати для зберігання маточників коренеплодів, цибулі і насінної картоплі. Продовольчу картоплю у них зберігати недоцільно через складність реалізувати її у зимовий час.

В індустрії вирощування грибів[ред. | ред. код]

Гній упереміш з соломою для ферментації укладаються в бурти завширшки — 1,5–2,5 м, заввишки — 2,0–2,5 м, і довільної довжини. Через 5–7 днів температура в центрі бурту, внаслідок дії термофільних бактерій, може досягати 80 °C, а після ферментації цю суміш використовують як субстрат для вирощування печериць.[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Кагат // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Морозов А. И. Выращивание шампиньйонов. — М. ООО «Издательство АСТ»; Донецк «Сталкер», 2001. — 48 с. ISBN 5-17-008508-7 (ООО «Издательство АСТ»)
    ISBN 966-596-437-2 («Сталкер»)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Механізація переробки і зберігання плодоовочевої продукції: Навч. посібник / О. В. Дацишин, О. В. Гвоздєв, Ф. Ю. Ялпачик, Ю. П. Рогач; За ред. О. В. Дацишина — К.: Мета, 2003. — 288 с. ISBN 966-7947-07-6