Вага

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пружинні ваги або кантар — прилад для вимірювання ваги невеликих тіл

Вага́ — сила, з якою тіло внаслідок гравітації діє на опору або підвіс. Якщо тіло знаходиться у стані спокою або рівномірного руху у гравітаційному полі Землі, вага дорівнює силі тяжіння. В такому випадку можна вважати, що вага тіла зв'язана з його масою співвідношенням , де  — стала прискорення вільного падіння на Землі, а  — маса тіла.

Як будь-яка сила, вага в системі СІ вимірюється в ньютонах, в системі СГС — в динах. Однак в багатьох областях техніки ще збереглося використання кілограм-сили. Вага вимірюється також у позасистемних одиницях — фунтах, унціях, гранах. Оскільки ці історичні одиниці встановилися давно, вони застосовуються однаковою мірою як до маси так і ваги.

Залежність ваги від прискорення[ред. | ред. код]

Вага також залежить від стану руху тіла, від його прискорення. При русі тіла з прискоренням відносно Землі вага змінюється. Під час вільного падіння, руху з прискоренням рівним прискоренню тяжіння Землі вага дорівнює нулю, стан невагомості. Під час рівномірного руху по опуклій чи вігнутій поверхні вага зменшується (чи збільшується) на величину відповідної доцентрової сили. Наприклад, у ліфті, що рушає вгору, вага тіла збільшується на величину прискорення ліфта, а у ліфті, який спускається додолу, вага тіла зменшується на величину прискорення.

Відповідно, вага залежить від значення прискорення вільного падіння. Коливання прискорення вільного падіння в межах Землі невелике, але на інших небесних тілах, вага тіла з однаковою масою може сильно змінюватися. Наприклад, на Місяці вага тіл зменшується приблизно в шість разів.

Вага тіла, зануреного в рідину, зменшується на вагу витісненої рідини (закон Архімеда).

Вимірювання[ред. | ред. код]

Для вимірювання ваги використовуються ваги або терези. Ці прилади вимірюють безпосередньо вагу. Якщо потрібно визначити масу тіла, то її треба перерахувати із значення ваги.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Федорченко А.М. (1975). Теоретична механіка. Київ: Вища школа. , 516 с.
  • Ландау Л.Д., Лившиц Е.М. (1974). Теоретическая физика. т. II. Теория поля. Москва: Наука. 
  • О. П. Сук, В. А. Базакуца «Фізичні величини та одиниці». ([1])