СГС

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

СГС — одна з метричних систем одиниць вимірювання, основними одиницями якої є сантиметр, грам, секунда. Назва системи походить від перших літер цих одиниць[1]. Вона мала широке застосування до прийняття Міжнародної системи одиниць (SI).

Систему одиниць СГС було розроблено Комiтетом з електричних еталонiв Британської асоцiацiї сприяння розвитку науки, головою якого був В.Томсон (лорд Кельвiн), а членами — найвизначнiшi науковці того часу: Дж. Максвелл, Дж. Джоуль, В. Сіменс та iн. Систему було офiцiйно затверджено I Мiжнародним електричним конгресом у 1881 році. Конгрес також встановив похiднi одиницi як для механiчних, так i для електричних та магнiтних величин[2].

Система СГС широко використовується в фізиці й основна маса фізичної літератури, включно з класичними роботами, написана на її основі.

Існує кілька похідних від СГС систем, у яких різним чином записуються базові рівняння електродинаміки. Серед них

Гаусова система найприродніша з усіх систем. Її переваги полягають у тому, що у вакуумі вектори електричної та магнітної індукції збігаються із векторами напруженості електричного й магнітного поля. Крім того напруженості електричного й магнітного полів мають однакову розмірність, що природно з огляду на те, що вони складають єдине електромагнітне поле. Фізичні формули, записані в гаусовій системі мають найприродніший вигляд.
Проте, незважаючи на фізичну доцільність і логічність чи на те, що більшість класичних книг в області фізики й наукових праць у журналах написані з використанням саме цієї системи, гаусова система не стала основною міжнародною системою одиниць, оскільки її одиниці сили струму, напруги й опору не здобули широкого визнання й ввійшли в конфлікт із одиницями, які використовувалися на практиці.
  • СГСЕ — абсолютна електростатична система одиниць.
  • СГСМ — абсолютна електромагнітна система одиниць.

Одиниці[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. СГС система одиниць // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
  2. Система одиниць СГС /Стислі відомості про попередні системи одиниць і деякі позасистемні одиницСистема одиниць СГС // Нормалізована українська науково-технічна термінологія