Вектор (біологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Комар роду Anopheles — вектор для малярії.

Вектор — організм, клітина, вірус, плазміда або інший біологічний об'єкт, що несе потенційно активний елемент, який не проявляє активності під час перебуванні у фазі вектора, але може розмножуватися разом із вектором. Залежно від галузі, термін може мати більш специфічне значення: У епідеміології вектор — організм, що сам не спричинює хворобу, але поширює інфекційну хворобу, передаючи патоген від одного хазяїна до іншого. Класичний приклад — малярійний комар, що служить вектором для малярії, передаючи збудника малярії — плазмодія до людини. У цьому випадку плазмодій безпечний для москіта (він є проміжним хазяїном), але спричинює малярію у людини (вона є остаточним хазяїном). Часто вектор називають переносником хвороби.

У молекулярній біології і генній інженерії вектор — транспортний засіб для передачі генетичного матеріалу у клітину. Вірусний вектор — вірус, який був змінений для трансдукції специфічного генетичного матеріалу у клітину, наприклад для генетичної терапії. Плазмідний вектор також може використовуватися для доставлення штучного фрагменту рекомбінантної ДНК у складі плазміди до клітини, для чого застосовують різні методи трансфекції.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Pawan, J.L. (1936). «Transmission of the Paralytic Rabies in Trinidad of the Vampire Bat: Desmodus rotundus murinus Wagner, 1840.» Annual Tropical Medicine and Parasitol, 30, April 8, 1936:137-156. (англ.)
  • Pawan, J.L. «Rabies in the Vampire Bat of Trinidad with Special Reference to the Clinical Course and the Latency of Infection.» Annals of Tropical Medicine and Parisitology. Vol. 30, No. 4. December, 1936 (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]