Anopheles

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Anopheles
Anopheles stephensi
Anopheles stephensi
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Двокрилі (Diptera)
Родина: Комарі (Culicidae)
Підродина: Anophelinae
Рід: Anopheles
Найпоширеніші види Anopheles
Найпоширеніші види Anopheles
Підроди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Anopheles
EOL logo.svg EOL: 54865
ITIS logo.svg ITIS: 125956
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 7164
Fossilworks: 138311

Anopheles — великий рід комарів (Culicidae), один з трьох родів підродини Anophelinae. Рід містить понад 460 визнаних видів, з яких близько 100 здатні слугувати векторами плазмодія (Plasmodium), збудника малярії, та передавати його людині, хоча за перенесення хвороби в ендемічних районах відповідають фактично 30-40 видів. Найвідомішими представниками роду є види комплексу Anopheles gambiae, через їх головну роль в перенесенні найнебезпечніших видів плазмодія, таких як Plasmodium falciparum.

Деякі види роду Anopheles також здатні переносити хробака-паразита собак Dirofilaria immitis, філярії Wuchereria bancrofti і Brugia malayi, віруси, такі як о'ньйонг'ньйонг. Цих збудників хвороб також можуть переносити комарі інших родів, таких як Aedes і Culex.

В Україні відомо 7 видів роду: Anopheles messeae, A. maculipennis, A. atroparvus, A. plumbeus, A. hyrcanus, A. claviger, A. algeriensis[1].

Назва й систематика[ред. | ред. код]

Назва роду походить від грецьких слів «an», заперечувальний префікс, та «ophelos», «користь». Рід встановлено 1818 року німецьким ентомологом Йоганном Майгеном[en]. Оскільки роль комарів роду в перенесенні малярії була виявлена Рональдом Россом лише 1897 року, початкове значення назви, ймовірно, було «некорисний», а не «шкідливий», як часто можна зустріти в низці джерел.[2]

Систематика роду лишалася не розробленою впродовж майже всього XIX століття, до того як 1898 року англійське Королівське товариство та державний секретар Британських колоній Джозеф Чемберлен[en] не призначили комісію з дослідження малярії. Відповідальним за дослідження комарів був призначений Фредерік Вінсент Теобальд[en], який між 1901 і 1910 роками опублікував 5 томів монографії з переносників малярії. Представників сучасного роду Anopheles Теобальд розділив на 18 родів, 4 з яких (Cellia, Kerteszia, Nyssorhynchus і Stethomyia) на разі визнаються як підроди. Проте вже у першій третині XX століття систему Теобальда суттєво розкритикували, зокрема американський ентомолог Фредерік Кнаб[en] вважав її заплутаною та неприродною.[3]

Значний внесок у побудову сучасної системи комарів Anopheles здійснили Рікард Кристоферс[en], Фредерік Воллес Едвардс[en], Френсіс Меткалф Рут (англ. Francis Metcalf Root), П. К. А. Антунз (англ. P.C.A. Antunes) та інші[3].

Рід об'єднує 450—550 видів, які зібрані в 7 підродів[3]:

 • Anopheles — поширені всесвітньо, 182 види
 • Baimaia — Орієнтальна область, 1 вид
 • Cellia — Старий світ, 220 видів
 • Kerteszia — Неотропіки, 12 видів
 • Lophopodomyia — Неотропіки, 6 видів
 • Nyssorhynchus — Неотропіки, 39 видів
 • Stethomyia — Неотропіки, 5 видів.

Переносники малярії належать до підродів Anopheles, Cellia, Kerteszia та Nyssorhynchus[3]. Підроди відрізняються між собою за будовою та щетинками на придатках чоловічих геніталій[4].

Великі підроди Anopheles, Cellia та Nyssorhynchus поділяють на секції, серії, групи, підгрупи та комплекси[4].

Походження[ред. | ред. код]

Загалом вважається, що комарі виникли в юрському періоді між 200 та 146 млн років тому. Утім надійні викопні знахідки, що їх відносять до роду Anopheles датують пізнім палеогеном чи раннім неогеном, між 45 та 15 млн років тому. Молекулярний аналіз показав, що до предкової групи сучасних Anophelinae найближче стоїть рід Chagasia з тропічної Америки, а рід Bironella з Австралазійського регіону є сестринською групою для Anopheles.[4]

Види[ред. | ред. код]

Деякі види роду:

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Павліченко, В. І., Приходько, О. Б., Ємець, Т. І., & Малєєва, Г. Ю. (2017). Біологічні аспекти малярії: переносники. Питання біоіндикації та екології, (22,№ 2), 130-145
 2. Etymologia: Anopheles. Emerg Infect Dis . 2012 Sep. http://dx.doi.org/10.3201/eid1809.ET1809
 3. а б в г Anopheles, the Vector [Архівовано 20 вересня 2021 у Wayback Machine.]. Scientists against malaria(англ.)
 4. а б в Ralph E. Harbach. The Phylogeny and Classification of Anopheles [Архівовано 20 вересня 2021 у Wayback Machine.]. July 24th 2013. DOI: 10.5772/54695(англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]