Водонагрівач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Водонагрівач — пристрій для підігріву води в локальній системі гарячого водопостачання. Невеликі прилади такого типу часто називають «титанами» — за маркою популярного водонагрівача[1].

Існують водонагрівачі накопичувального (бойлер), проточного типу та комбіновані.

Накопичувальний водонагрівач[ред.ред. код]

Докладніше: Бойлер

Проточний водонагрівач[ред.ред. код]

Проточний електроводонагрівач Atmor

В проточних водонагрівачах теплообмінник виготовлений з трубки, всередині якої тече вода.

Як нагрівальні елементи можуть використовуватись ТЕНи (трубчасті електронагрівачі), неізольовані нагрівальні електричні спіралі, газовий пальник, непрямий нагрів (трубка з водою розташована всередині ємності з теплоносієм), сонячне світло (сонячний колектор), піч. Таким чином водонагрівачі можуть бути газовими, електричними та спеціальними.

Проточний водонагрівач з газовим пальником називається газовою колонкою.

Електричні проточні водонагрівачі мають компактні розміри (приблизно як коробка від взуття) та малу масу. Вони зазвичай бувають двох або більше ступенів потужності. Тобто в такому водонагрівачі стоїть два або більше тени з окремими або загальним перемикачем. На кожному ступні температура регулюється потоком води за допомогою водопровідного крану на вході пристрою (більший потік — менша температура і, навпаки, менший потік — більша температура). Температура води на виході залежить від початкової температури води, швидкості або кількості потоку, загальної потужності водонагрівача і кількості включених на даний момент ступенів потужності (перша, друга, третя…), тобто кількості включених тенів (один, два, три і т. д.). Зазвичай загальної потужності електричного водонагрівача 5 кВт вистачає для душу. Насадки для душу з перемикачем режимів роботи також дозволяють скоректувати температуру. При підключенні до електричної мережі потрібно в залежності від потужності нагрівача правильно обрати електричний кабель[2], місце підключення, наприклад, електричний щиток та автоматичний вимикач. При правильному монтажу після включення нагрівача на повну потужність кабель та електричні з'єднання не повинні нагріватись.

Водонагрівачі, як газовий, так і електричний, мають датчик тиску або потоку води. Якщо тиск або потік води через водонагрівач зменшується нижче порогового рівня — припиняється подача газу або відключаться тени. Якщо немає централізованого водопостачання або локального водяного насосу, то для роботи проточного водонагрівача потрібно розмістити бак з водою на висоті приблизно 3 метри.

Дровяні водонагрівачі[ред.ред. код]

Дровяний водонагрівач у ванній кімнаті

Конструкція дровяного водонагрівача дуже проста і майже не зазнала змін за всю історію його існування. Він складається з двох розташованих один над одним відсіків — топки з зольником і водяного бака. У бак наливають воду, у топку закладають дрова. Вода поступає в бак через патрубок у верхній частині, з'єднаний через трійник з трубою холодної води з водопроводу. Інший патрубок, у нижній частині бака, призначений для виходу нагрітої води, він може подавати її або безпосередньо в шланг душа, або в змішувач. Димохід проходить через бак, підвищуючи тим самим ККД водонагрівача.

Переваги і недоліки дровяних водонагрівачів[ред.ред. код]

До плюсів дровяних водонагрівачів належать:

 • Простота і надійність конструкції
 • Простота в експлуатації
 • Можливість використовувати різні види твердого палива (дрова, вугілля, деревні відходи)
 • Тривалий термін служби

Але вони мають такі мінуси:

 • Воду для рівномірного прогрівання доводиться заливати невеликими порціями
 • Тверде паливо, на відміну від палива для газових нагрівачів, не подається автоматично, його мусять закладати вручну
 • Необхідність відводу топкових газів через димохід
 • Велика вартість твердого палива в деяких районах

Див. також[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
 2. Прикарпаткабель Вибір перетину кабелю

Література[ред.ред. код]

 • Довідник сільського електрика / За редакцією кандидата технічних наук В. С. Олійника. — 3-тє видання, перероблене і доповнене. — Київ, Вид-во «Урожай», 1989. — 264 с.

Посилання[ред.ред. код]