Всеробітземліс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Всеробітземліс — всеросійська спілка робітників землі і лісу (від 1926 — профспілка сільськогосподарських і лісових робітників, а з жовтня 1930 — профспілка сільськогосподарських робітників). Профспілкова організація пролетарських і напівпролетарських верств (наймитів, робітників радгоспів, лісництв, земельних та лісових установ, а пізніше — МТС) та фахівців сільського та лісового господарства, створена в Україні відповідно до директив ЦК РКП(б) за рішенням IV конференції КП(б)У (березень 1920). Мета організації — залучення робітників та спеціалістів до соціалістичної реконструкції сільського господарства. Керівниками профспілки в Україні були Л. Кедер (голова Південбюро й Укрбюро), К. Тараненко (голова Всеукраїнського центрального правління) та інші. Після приєднання до неї профспілки цукровиків стала єдиною профспілкою працівників сільського господарства, 1932 року розукрупнена на галузеві спілки робітників землеробських радгоспів, тваринницьких радгоспів, цукрової промисловості, МТС і наймитів.

Література[ред. | ред. код]

  • Кондрашов В. Ф. Участие профсоюза сельскохозяйственных рабочих в социалистическом преобразовании села. Автореф. дис.… канд. истор. н. К., 1985;
  • Лях С. Р. Наймана праця в сільському господарстві України в умовах НЕПу. — К., 1990;
  • Кондрашов В. Ф. Створення та діяльність профспілки сільськогосподарських робітників України (1920–1931). В кн.: 90 років виникнення масового профспілкового руху в Україні. — К., 1996.

Джерела[ред. | ред. код]