Вікіпедія:Рівність користувачів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Із самого початку Вікіпедія створювалася й розвивалася як вільна енциклопедія, у якій статті може редагувати будь-який користувач. Для того, щоб працювати над статтями у Вікіпедії, навіть не потрібно реєструватися. Більш того, при роботі над статтями у Вікіпедії всі учасники мають рівні права. У деяких випадках права учасників можуть обмежуватися, але тільки для захисту Вікіпедії, а не для поділу учасників на перший сорт, другий і так далі; наприклад, у разі систематичного вандалізму в конкретній статті адміністратор може заборонити на якийсь час незареєстрованим учасникам вносити зміни до статті. При виникненні війни редагувань між зареєстрованими учасниками адміністратор може навіть заборонити всім неадміністраторам вносити зміни в статтю, але навіть тоді він не має права використовувати це блокування для зміни статті відповідно до свого бачення.

Групи користувачів[ред. код]

Усі технічні відмінності між групами користувачів засновані на ступені довіри до користувача:

 • Анонімні користувачі можуть редагувати будь-які статті, крім захищених, але не можуть перейменовувати сторінки та позначати свої правки як малі, тому що це б сприяло вандалізму.
 • Зареєстровані користувачі не можуть видаляти і захищати сторінки, а також блокувати інших учасників — тому що для виконання цих функцій необхідні знання, досвід і довіра спільноти.
 • Адміністратори можуть робити все з вищезгаданого, але не можуть робити інших користувачів адміністраторами, бо для цієї функції необхідна абсолютна впевненість, що нею не будуть зловживати.
 • Бюрократи можуть давати іншим учасникам права адміністратора, але навіть вони не можуть позбавляти їх цих прав, тому що повноважень можуть позбавляти лише стюарди.
 • Усі учасники, крім чек'юзерів і ревізорів, не мають доступу до конфіденційної інформації, оскільки для цього потрібно бути юридично відповідальним.

Зверніть увагу, що всі щаблі цієї ієрархії мають абсолютно однакові права при редагуванні статей. Тому:

 • Пам'ятайте, що аноніми — теж користувачі. Можливо, вони просто постійно забувають паролі. Або їм байдуже, виступати під ім'ям чи ні.
 • Не треба випинати свої наукові титули або заслуги поза Вікіпедією — можливо, у того аноніма, якого ви щойно відкотили, їх ще більше.
 • Згідно з політикою конфіденційності всіх проектів Вікімедіа, ніхто не зобов'язаний розкривати своє справжнє ім'я, тому те, що ви на своїй особистій сторінці написали, як вас звуть, не дає вам права називати анонімами тих, хто цього не зробив — адже зазначені вами дані теж не завірені нотаріально.
 • Пам'ятайте, що всі користувачі колись були новачками, тому ваш вікі-досвід не надає переваги в суперечці з зареєстрованою 15 хвилин тому людиною. Хоча, якщо новачок порушує правила, варто йому на це вказати.
 • Навіть якщо не тільки вам, а й усім навколо очевидно, що ви розбираєтеся в обговорюваному питанні краще за свого опонента, — це не дає права його ображати.
 • Завжди припускайте в інших користувачах добрі наміри, намагайтеся зберігати спокій, гідність і доброзичливість.

Досягнення консенсусу[ред. код]

Оскільки всі користувачів рівні, при роботі над статтями ніхто з них не має переваги. Немає таких постів, як «куратори» певних розділів або статей. А самі статті не належать тим, хто їх написав. У випадках, коли виникають розбіжності з приводу вмісту статей, єдиний шлях до їх розв'язання - досягнення консенсусу. Не треба звертатися до адміністраторів зі скаргами на суперечки про зміст статей: їх думка не має більшої ваги, ніж думка будь-якого іншого користувача. Правда, оскільки в адміністратори вибирають досвідчених і врівноважених користувачів, вони часто можуть дати ділову пораду, як досягти згоди.

Оскільки Вікіпедія - не демократія, простої більшості при вирішенні питань недостатньо й потрібна переважна підтримка спільноти, що зазвичай розглядається як 2 / 3 або ще більше. Пам'ятайте, що редагування, зроблені в порушення консенсусу, можуть розглядатися як вандалізм. Якщо ви не згодні з редагуваннями інших учасників, не варто їх відкочувати більше одного разу - краще підніміть це питання на сторінці обговорення статті. Якщо консенсус не досягнуто, дійте згідно з інструкціями з пам'ятки про вирішення конфліктів: зверніться до посередництва і, якщо ви вважаєте, що інший користувач порушує будь-які правила чи рекомендації, винесіть обговорення його поведінки на розгляд спільноти на сторінці Вікіпедія:Запити до адміністраторів. У крайньому випадку, якщо нічого не допомогло, звертайтеся до арбітражу, але пам'ятайте, що він не встановлює правил, а тільки інтерпретує вже існуючі.

Див також[ред. код]