Вікіпедія:Вандалізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скорочення
ВП:ВАНД

Вандалі́зм у Вікіпедії — явно шкідницьке долучення, видалення чи зміна вмісту, скоєне зумисне з метою скомпрометувати достовірність і авторитетність енциклопедії. В основному вандалізм виявляється в заміні вмісту якісних статей на лайку, графіті чи інший зміст, який абсолютно не має стосунку до теми статті. Внесення неправильних змін через щиру хибність поглядів не є вандалізмом.

Вандалізм, попри поширену думку, насправді не є великою проблемою для Вікіпедії, бо всі зміни статей зберігаються у спеціальній базі даних, таким чином зловмисники не можуть знищити інформацію повністю. Учасник, який помітив, що стаття була зіпсована, має відкотити пошкоджену версію, зробити це зовсім нескладно.

Оскільки кількість людей, охочих до вандалізму, приблизно рівна кількості людей, охочих відновити істину, то створення умов, у яких друге зробити легше, ніж перше, «автоматично» робить матеріали Вікіпедії дедалі більше відповідними істині.

За результатами досліджень, більшість наслідків вандалізму в англійській частині Вікіпедії нейтралізуються за лічені хвилини.

Типи вандалізму

 • Спам — додавання неприйнятних зовнішніх посилань для самореклами.
 • Бот-вандал — зміна безлічі (сотень, тисяч) сторінок за допомогою спеціальної програми-бота (відкіт такого вандалізму також робиться автоматично).
 • Дитячий вандалізм — додавання графіті чи очищення сторінок.
 • Дурний вандалізм — додавання жартівливих статей чи зміна наявних статей.
 • Підлий вандалізм — важко помітний вандалізм. Зумисне додавання завідомо помилкової інформації, наприклад, зміна дат тощо.
 • Вандалізм із метою привернути увагу — додавання образ, вибір образливих ніків, лайка тощо.
 • Вандалізм користувацьких сторінок — заміна вмісту сторінок користувачів на образи.
 • Вандалізм зображень — завантаження образливих зображень, зловмисне створення анімованих GIF-ів.
 • Вандалізм шаблонів — додавання чогось із переліченого вище до шаблонів.
 • Переміщення-вандалізм — зміна назв сторінок на образливі чи безглузді.
 • Редирект-вандалізм — перенаправлення на образливі статті чи зображення

Дії, які не є вандалізмом

Скорочення
ВП:НВАНД

Деякі дії схожі на вандалізм, але ним не є. Наприклад:

Тест новачка. Новачки, угледівши клавішу «редагувати», хочуть перевірити, чи справді їм вдасться щось змінити. Вони натискають клавішу і якось змінюють текст. Це не вандалізм! Навпаки, їх потрібно тепло вітати і дати посилання на Пісочницю. Для цього можна використати спеціальний шаблон {{test}}.

Розширений тест новачка. Інколи користувачі хочуть перевірити, чи вдасться їм зробити статтю беззмістовною або нечитабельною. Їм просто цікаво, що можна робити з Вікі. Якщо відкотити їхні зміни, вони перестануть так робити; якщо відправити їм повідомлення, вони засоромляться. Але якщо новачок продовжує своє «тестування» і після цього, тут уже починається вандалізм.

Вивчення можливостей Вікі. Деякі користувачі не відразу звикають до вікі-розмітки. Їм потрібен час, щоб поекспериментувати з посиланнями, таблицями тощо. Замість засудження такого новачка як вандала, поясніть незрозумілі йому або їй особливості вікі-розмітки і/або дайте посилання на відповідні довідкові сторінки (особливо на сторінку Вікіпедія:Як редагувати статтю).

Порушення нейтральності. Писати статті з нейтральною точкою зору нелегко, і навіть ветерани Вікіпедії деколи пишуть речі, неідеальні в цьому відношенні. Кожну або майже кожну людину її переконання більшою чи меншою мірою осліплюють. Це властивість людської натури, і подібні дії не є вандалізмом.

Сміливі редагування. Політика Вікіпедії: «Будьте рішучими!». Деякі вікіпедисти роблять великі виправлення в статтях з метою їх поліпшення. І хоча Вам, можливо, неприємно бачити, що великі порції написаного Вами тексту видалили або серйозно змінили, — це не вандалізм.

Внесення оригінальних досліджень — заборонено правилами, але не є вандалізмом.

Помилки. Помилки не є вандалізмом за означенням. Якщо Ви вважаєте, що стаття містить неправильну інформацію, перевірте, чи це дійсно так і/або обговоріть факти з авторами. Якщо ж автори не реагують на Ваші пояснення і помилкові редагування продовжуються, то слід спробувати з'ясувати, чому вони це роблять.

Приставання або особисті образи неприпустимі у Вікіпедії, але не є вандалізмом.

Неочікувані зміни. Незвичайний стиль редагувань не робить з користувача вандала. Якщо хтось робить добре редагування, але пише в короткому описі «Привіт, це Ромко!» — це не вандал. Це новачок. Дружньо поясніть йому, як треба писати короткий опис. Не блокуйте його і не стирайте його зміни.

Боротьба з вандалізмом

Шаблон {{IPvandal}} допоможе вам у розв'язанні задач, які ставлять нам вандали.

Приклад: 80.252.250.198 (обговорення • внесок • WHOIS • RDNS • RBLs • заблокувати • блокування)

Див. також