Вікіпедія:Вирішення конфліктів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вікіпедія є не тільки енциклопедією, але й спільнотою авторів, які спільно працюють над її розширенням та покращенням. Статті частіше за все матимуть більше ніж одного автора, котрі часом можуть не погоджуватися стосовно того, що стаття повинна містити. Якщо Ви та Ваш колега(-и) виявили, що між вашими поглядами на те, що має містити стаття, є серйозні розбіжності, спробуйте досягнути перемир'я та припинити редагування, поки проблему не буде вирішено. Уникайте воєн редагування з іншими користувачами, це не є продуктивним методом вирішення проблем та не сприяє покращенню Вікіпедії. Натомість дотримуйтесь викладеної нижче процедури, щоб досягти згоди та, по можливості, не дати простій розбіжності в поглядах перерости в серйозний конфлікт.

Зауваження: Ця процедура пропонується для подолання незгоди в конфліктних ситуаціях за участі щонайменше двох учасників. Вандалізму і грубих порушень правил поведінки та політики Вікіпедії стосуються інші, швидші процедури. Див. Вікіпедія:Вандалізм,


Уникайте конфліктів[ред. код]

Уникання конфліктів є найкращим способом їх вирішення.

Ставтесь із повагою до інших користувачів та їх поглядів (деякі поради та настанови викладено в Вікіпедія:Етикет). Дотримуючись порад щодо написання хороших статей та політики нейтральної точки зору, Ви мінімізуєте можливі претензії до Ваших статей. Якщо Ви зауважили редагування, що є, на Вашу думку, неточним чи упередженим, покращіть редагування замість простого відкоту редагувань. Якщо Ви робите суттєві зміни, котрі можуть викликати заперечення, додайте підсумок редагувань. Якщо Ви зіткнулись із грубою чи некоректною поведінкою, опирайтесь спокусі відповісти тим же.

Перший крок: обговоріть розбіжність у поглядах із Вашими опонентами[ред. код]

Першим кроком до вирішення практично кожного конфлікту є обговорення проблеми на сторінці обговорення статті. Також Ви можете спробувати звернутись до іншого користувача на його персональній сторінці обговорення. В жодному разі не переносьте обговорення на сторінку власне статті. Під час обговорення будьте стримані та не робіть особистих нападок на Вашого опонента. Спробуйте стати на протилежну точку зору та досягнути компромісу. Завжди припускайте щирість Вашого опонента, якщо Ви не зіткнулися з очевидними доказами протилежного.

Як на цьому етапі, так і на всіх інших етапах вирішення проблеми, дискусія з іншою зацікавленою стороною не є простою формальністю, яку Ви повинні виконати, щоб перейти до подальших кроків. Відсутність щирого бажання обговорити розбіжності покаже, що Ви намагаєтесь здійснити ескалацію конфлікту, замість того щоб намагатись подолати розбіжності. Інші користувачі в такому випадку ставитимуться з меншою симпатією до Вашої позиції та не дадуть Вам змоги ефективно використати подальші кроки у вирішенні проблеми. Ґрунтовна дискусія з опонентом, натомість, демонструватиме серйозність Ваших намірів щодо конструктивного вирішення питання, та, навіть у випадку відсутності негайних результатів, допоможе Вам на подальших етапах.

Подальші кроки[ред. код]

Якщо перемовини з опонентом зазнали невдачі, Ви можете скористатись одним із наступних способів вирішити проблему.

Залучіть третю сторону[ред. код]

  • Вікіпедія працює шляхом досягнення консенсусу з різних питань. Щоб досягнути згоди з конкретного питання, Ви можете залучити інших користувачів до обговорення. Скористайтесь Вікіпедія:Запити на коментар, щоб розмістити Ваш запит. Якщо Вам не вдалось досягнути перемир'я у війні редагувань, розмістіть запит на захист сторінки зі статтею.

Проведіть опитування[ред. код]

  • Якщо згоди не вдається досягнути через дискусію, або якщо деякі користувачі ігнорують погоджені питання, розгляньте можливість провести опитування. Опитування слід старанно підготувати, щоб у ньому були представлені усі зацікавлені сторони конфлікту. Коли визначитесь із питаннями, розмістіть оголошення на сторінці Вікіпедія:Опитування.

Посередники[ред. код]

  • Запит про посередництво в суперечці. Посередництво є добровільним процесом, під час якого нейтральна сторона співпрацює із сторонами конфлікту для вирішення проблеми. Посередник спрямовує сторони до досягнення згоди щодо вирішення конфлікту, прийнятного для всіх. Якщо Ви робите запит на посередництво, будьте готові надати докази того, що Ви намагались вирішити проблему переліченими вище способами.

Останній засіб: арбітраж[ред. код]

Якщо всі інші кроки виявились невдалими, розмістіть Запит на арбітраж. Будьте готовими продемонструвати, що Ви спробували всі попередні кроки для подолання розбіжностей. Арбітраж відрізняється від посередництва в тому сенсі, що його рішення обов'язкові. Якщо поведінка однієї із сторін була грубою, або містила серйозні порушення Правил Вікіпедії, можуть бути вжиті найрадикальніші заходи аж до блокування користувачеві доступу до Вікіпедії.

Див. також[ред. код]