Вікіпедія:1Lib1Ref

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

#1Lib1Ref — регулярна міжнародна акція, метою якої є залучати бібліотекарів до наповнення Вікіпедії авторитетними джерелами. До ініціативи може долучитися будь-хто.

Наступний раунд акції триватиме від 19 лютого до 10 березня 2024 року. Традиційно, щоб долучитися, треба додати якомога більше авторитетних джерел до статей, які цього потребують, додавши гештеґ #1Lib1Ref в описі змін. До речі, посилань на авторитетні джерела потребують не лише статті у Вікіпедії, а й у сестринських проєктах: Вікіцитатах, Вікімандрах, Вікіданих та інших, такі редагування також варто позначати гештеґом #1Lib1Ref в описі змін.

Долучайтесь до поліпшення перевірності статей разом із бібліотекарями з усього світу! Учасники та учасниці, які зроблять 5 та більше редагувань із гештеґом, можуть отримати електронний сертифікат участі від ГО «Вікімедіа Україна»

Що таке #1Lib1Ref і чому варто долучитися

Сова з книжкою — символ Бібліотеки Вікіпедії

Уявіть собі світ, де кожен бібліотекар та бібліотекарка додали до Вікіпедії принаймні одне посилання на джерело.

Двічі на рік ініціатива #1Lib1Ref, що означає «один бібліотекар, одне посилання» (англ. one librarian, one reference) — закликає бібліотекарів у цілому світі та всіх, хто любить вільні знання, додавати посилання на перевірені джерела до фактів та тверджень у статтях Вікіпедії.

Вікіпедія — це зручний та доступний ресурс для вивчення різноманітних тем для багатьох із нас. А ще до поліпшення Вікіпедії може долучитися будь-хто. Тож давайте зробимо її кращою! Сьогодні, як ніколи, світ потребує надійної інформації з таких джерел, як Вікіпедія, що пропонує безкоштовні, доступні кожному знання.

Будь-який факт із надійного джерела є перевагою для читачів Вікіпедії в усьому світі. Ваше завдання у межах акції — додати посилання на джерело до Вікіпедії. При додаванні посилання не забудьте додати гештеґ #1Lib1Ref в описі змін, аби ваш внесок було враховано в акції.

Чому варто взяти участь?

Оскільки кожен може редагувати Вікіпедію, її якість забезпечується тим, що в усі статті потрібно включати посилання на авторитетні джерела, які дозволяють читачам перевіряти вміст статей Вікіпедії. Найпростіший спосіб покращувати україномовну Вікіпедію — додавати посилання на джерела.

Тисячам статей потрібно більше посилань: зараз в українській Вікіпедії понад 18,5 тисяч статей без джерел[k 1] та ще багато тисяч статей, де є не підтверджені джерелами факти. Додавати посилання до Вікіпедії — це чудовий спосіб віддячити їй за надання вільного доступу до знань, покращити статті, які читають тисячі людей, і зробити свій внесок у суму всіх знань людства.

Як узяти участь: п'ять кроків

Як додавати посилання на джерело (1сторінка)
 1. Знайти статтю, в якій не вистачає посилань.
  Кілька ідей, як це зробити:
  • Можете скористатись інструментом Citation Hunt: він запропонує вам до редагування випадкові статті, яким бракує посилань на джерела. Також можете скористатись меню пошуку внизу, щоб вибрати категорію, яка вам цікава (наприклад статті про видатних постатей та пам'ятки вашого краю).
  • Читаєте Вікіпедію і помітили позначку [джерело?]? Цей символ означає, що певному твердженню цієї статті бракує посилання на джерела; ви можете поліпшити цю статтю.
 2. Знайти авторитетне джерело, щоб допомогти поліпшити статтю.
  Як дізнатися, які джерела використовувати:
  • Надійність джерела залежить від контексту. Як загальне правило, авторитетними є енциклопедії, книги від визнаних експертів у галузі, рецензовані наукові статті, офіційні джерела (наприклад, урядові матеріали), статті надійних ЗМІ. Натомість персональні сайти і блоги та соцмережі авторитетними не є. Джерела, створені організаціями чи компаніями, про які йдеться у статті, можуть використовуватися, але повинні сприйматися критично і не бути єдиними джерелами у статті.
  • Джерело повинне бути опублікованим (скажімо, особисте інтерв'ю чи неопублікований сімейний архів не можуть бути джерелами для Вікіпедії).
  • За можливості краще використовувати джерела, які є у вільному доступі, але це не є обов'язково; якщо потрібно, можна використовувати джерела із обмеженим доступом. За можливості краще використовувати україномовні джерела, але можна використовувати й джерела іншими мовами.
  • Щоб дізнатися більше про надійність джерел, читайте цю сторінку. Також можете ознайомитися із правилом Вікіпедії про авторитетні джерела.
 3. Додати посилання на джерела до обраної статті
 4. Обов'язково додайте гештеґ #1Lib1Ref в описі вашого редагування, аби ваш внесок було враховано в акції.
 5. Запрошуємо розказати про ваш внесок іншим:
  • Можете написати про це у соціальних мережах із гештеґом #1Lib1Ref. Теґайте сторінки української Вікіпедії у та
  • Можете також додати на свою сторінку користувача шаблон {{Учасники 1Lib1Ref}} (на свою сторінку можете перейти за цим посиланням; потрібно її відредагувати у режимі вікікоду і додати текст {{Учасники 1Lib1Ref}} або {{Учасники 1Lib1Ref|f}} для жіночого роду).

Часті питання

Хто організовує цю ініціативу?

#1Lib1Ref — це міжнародна акція, яку організовує Фонд Вікімедіа за підтримки команди проєкту «Бібліотека Вікіпедії» та вікімедійних організацій по всьому світу. В українській Вікіпедії у популяризації проєкту допомагає громадська організація «Вікімедіа Україна».

До ініціативи можуть долучатися лише бібліотекарі?

Цільовою аудиторією ініціативи є бібліотекарі, але долучитися до неї може будь-хто. Для участі не обов'язково вказувати своє місце роботи чи навіть справжнє ім'я.

Як отримати електронний сертифікат участі в міжнародній акції?

Зробіть п'ять чи більше корисних редагувань із гештеґом #1Lib1Ref в описі змін. Не забудьте активувати електронну пошту у налаштуваннях свого облікового запису у Вікіпедії, щоб ми могли з вами зв'язатись.

Чи існують інші можливості для бібліотекарів у просторі вікіпроєктів?

Так! Якщо хочете дізнатись про них — читайте сторінку Вікіпедія:БоГеМА або напишіть ГО «Вікімедіа Україна» на скриньку glamwikimedia.org.ua.

Метою акції є додавання джерел до вже існуючих статей. Водночас запрошуємо сторювати нові статті у Вікіпедії поза акцією, зокрема у межах інших конкурсів та кампаній. Дивіться відеоінструкцію, як створити статтю, і підписуйтеся на анонси ГО «Вікімедіа Україна»

Як саме додавати джерела?

Додавати джерела слід через примітки до тверджень у статті.

Якщо я не маю джерел на підтвердження конкретних фактів, але знаю гарні книги на цю тему?

Ви можете створити розділ == Рекомендована література == і додати туди ті джерела, які не використовувались в написанні статті, але гарно висвітлюють тему. Ці джерела також рахуються для отримання сувенірів.

Чи потрібно робити примітки до вступу статті (преамбули)?

Зазвичай, в преамбулі (вступі статті) міститься інформація, яка згадується та підтверджується джерелами в основному тексті статті, і відтак преамбула сама по собі не потребує посилання на джерела. Є винятки; зокрема якщо стаття коротка і не має розподілу на розділи. Дізнатись більше про це ви зможете на вебінарі, або написавши нам.

Перебіг та результати раунду 19 лютого - 10 березня 2024

З 19 лютого - 10 березня 2024 буде проходити черговий етап #1Lib1Ref.

Щоб взяти участь в акції треба в зазначений період додати посилання на авторитетні джерела до статей, обов'язково поставивши гештеґ #1Lib1Ref в описі вашого редагування. Це все! Чим більше буде додано авторитетних джерел, тим якіснішою буде українській розділ Вікіпедії. Активні учасники та учасниці акції отримають сувеніри.

Результати

Також під час акції пройшли офлайн заходи в Харкові, Києві та Львові.

29 лютого Вячеслав Мамон провів тренінг в Науковій бібліотеці НЮУ ім. Ярослава Мудрого, а 5 березня відбувся тренінг для співробітників бібліотеки в ХДНБ ім. В. Г. Короленка, особливої уваги вони приділили статтям про українських вчених та села Харківщини, в тренінгах взяло участь 19 осіб.

6 березня в Києві для співробітників на співробітниць Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого провів тренінг Антон Процюк. 7 березня 2024 року у Науково-технічної бібліотеці Національного університету «Львівська політехніка» Мар’яна Сеньків провела тренінг для 20 бібліотекарок.

Також 21 та 28 лютого відбулось два онлайн вебінара, присвячених тому, як додавати джерела у Вікіпедію, їх провів Сергій Петров. Запис вебінарів можна подивитись за посиланням: 1 та 2. В вебінарах взяло участь 26 учасників та учасниць.

Перебіг та результати раунду 15 травня — 5 червня 2023

З 15 травня по 5 червня 2023 буде проходити черговий етап #1Lib1Ref.

Щоб взяти участь в акції треба в зазначений період додати посилання на авторитетні джерела до статей, обов'язково поставивши гештеґ #1Lib1Ref в описі вашого редагування. Це все! Чим більше буде додано авторитетних джерел, тим якіснішою буде українській розділ Вікіпедії. Активні учасники та учасниці акції отримають сувеніри.

Результати

Наприклад, додали джерела до статті Філадельфійський експеримент та статті Орнітологія. Багато статей про географічні об’єкти поповнили джерелами, наприклад Полтава, Черневе (Шосткинський район) та Сака. Також статті про видатних особистостей отримали нові посилання, наприклад, Судомора Охрім Іванович та Шкляр Геннадій Макарович. А також багато інших статей: наприклад Українська капела бандуристів імені Тараса Шевченка.

24 травня відбувся вебінар для бібліотекарів та бібліотекарок та всіх охочих. А 2 червня офлайн тренінг у Харкові для бібліотекарів та бібліотекарок.

Перебіг та результати раунду 15 січня — 5 лютого 2023

Незважаючи на складну ситуацію, ми продовжуємо наші щорічні акції, і з 15 січня по 5 лютого 2023 року буде проходити черговий етап #1Lib1Ref.

Щоб взяти участь в акції треба в зазначений період додати посилання на авторитетні джерела до статей, обов'язково поставивши гештеґ #1Lib1Ref в описі вашого редагування. Це все! Чим більше буде додано авторитетних джерел, тим якіснішою буде українській розділ Вікіпедії. Активні учасники та учасниці акції отримають сувеніри.


Результати


Наприклад, були додані джерела до статті про Петриківський розпис та статті про малюнок Тараса Шевченка «Смерть Сократа». Більш спеціалізовані статті теж поповнились джерелами, наприклад, Арумунська мова.

В акції брали участь як активні користувачі та користувачки, так і новачки. Для новачків, 17 січня 2023 року ГО «Вікімедіа Україна» провела вебінар про те, як додавати джерела до Вікіпедії та долучитися до акції #1Lib1Ref. Запис вебінару можна переглянути за посиланням.

Наступний етап #1Lib1Ref буде проходити з 15 травня до 5 червня 2023 року.

Перебіг та результати раунду 15 січня — 5 лютого 2022

Вікімедіа Україна вдруге долучилась до міжнародної акції для бібліотекарів #1Lib1Ref. За цих три тижні

більше 50 користувачів
зробили понад 1000 корисних редагувань
у 700+ статтях на різні теми

із використанням гештеґу #1Lib1Ref та його варіацій.

З-поміж Вікіпедій Центрально-Східної Європи за кількістю учасників ми випередили мовні розділи сербською, польською, македонською; а за кількістю статей — ще й румунською та чеською мовами.

До організації та провадження акції в Україні долучитись 15 волонтерів. Разом ми інформували бібліотекарів та спільноту про важливість посилань на достовірні джерела у статтях Вікіпедії, запрошували до участі в акції, допомагали новим користувачам та працювали над перевіркою внеску учасників та учасниць.

18 січня 2022 ГО «Вікімедіа Україна» провела вебінар про те, як додавати джерела до Вікіпедії та долучитися до акції #1Lib1Ref. Запис вебінару можна переглянути за посиланням. Також 27 січня 2022 року було проведено захід для працівників Харківської державної наукової бібліотека імені В. Г. Короленка.

Усі, хто взяли участь та виконали основні умови акції, отримають сертифікати участі конкурсу та пам'ятні сувеніри. Війна внесла корективи у терміни, просимо вашого розуміння.

Перебіг та результати раунду 15 травня — 5 червня 2021

Презентація до вебінару #1Lib1Ref

19 травня ГО «Вікімедіа Україна» провела вебінар про те, як додавати джерела до Вікіпедії та долучитися до акції #1Lib1Ref. Наживо до події долучилося близько 90 людей, запис та презентація вебінару доступні публічно.

Результати

Посилання

Примітки

 1. Згідно із категорією «Статті без джерел»
 2. Враховуються статті, позначені гештеґом #1Lib1Ref