Філадельфійський експеримент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Елдрідж. 1944 рік.

Філадельфійський експеримент (англ. Philadelphia Experiment) — гіпотетичний експеримент, який нібито відбувся 28 жовтня 1943 р. у Філадельфії. За легендою, військове відомство США спробувало створити корабель, невидимий для радарів супротивника. Використовуючи розрахунки, зроблені Альбертом Ейнштейном, на есмінець «Елдрідж» встановили спеціальні генератори. Але під час випробування сталося непередбачене — корабель, оточений коконом потужного електромагнітного поля, зник не лише з екранів радіолокаторів, але й матеріально. Через деякий час «Елдрідж» матеріалізувався знову, але зовсім в іншому місці і зі збожеволілим екіпажем на борту.

Припущення про проведення експерименту широко розповсюджене, однак немає офіційного підтвердження ВМС США.

Зміст[ред. | ред. код]

Вважається, що експеримент проводився на підставі перевірки аспектів єдиної теорії поля (термін, введений Ейнштейном): теорія, що прагне описати — математично та фізично — взаємопов'язаний характер процесів електромагнітного випромінювання і сили тяжіння, тобто об'єднуючий потенціал електромагнетизму і гравітації в одному полі.

За багатьма розповідями зазначених і незазначених дослідників, вважається наступне: якийсь варіант цієї області дозволить використовувати великі електричні генератори, що здатні зігнути світло навколо об'єкта за допомогою заломлення настільки, що об'єкт став повністю невидимим. Там же зазначено, що військово-морський флот США розглядав таку можливість як військову цінність і тому спонсорував експеримент.

Інша версія історії передбачає, що дослідники готували магнітні та гравітаційні вимірювання морського дна, щоб виявити аномалії, засновані на спробах Ейнштейна зрозуміти суть гравітації. Ця версія пов'язана з секретними експериментами нацистської Німеччини з пошуку антигравітації нібито на чолі з Обергрупенфюрером СС Гансом Каммлером.

В залежності від варіантів легенди есмінець «Елдрідж» був оснащений необхідним обладнанням на Військово-морській верфі Філадельфії. Тестування почалося влітку 1943 р. і, нібито, було успішним певною мірою. Одне випробування привело до того, що «Елдрідж» став майже повністю невидимим, при цьому деякі свідки повідомляли про «зеленуватий туман», що з'явився на його місці. Легенда оповідає, що члени екіпажу скаржилися на сильну нудоту після цього, а коли корабель з'явився, деякі моряки вросли (стали одним цілим) в металеві конструкції судна, у тому числі один опинився нижче рівня палуби, деякі моряки збожеволіли.[1]

Далі гіпотеза стверджує, що обладнання не було належним чином повторно відкалібровано, але, незважаючи на це, експеримент було повторено 28 жовтня 1943 р. «Елдрідж» не тільки став невидимим, але й фізично зник в одну мить у синьому світлі та перемістився в Норфолк (Вірджинія), на відстань понад 320 км. Певний час корабель спостерігали чоловіки на борту судна SS Andrew Furuseth, після чого «Елдрідж» зник з очей, а потім знову з'явився у Філадельфії.

Багато версій включають опис серйозних побічних ефектів для екіпажу. Деякі члени екіпажу, як описується, «… фізично злилися з перегородками, а інші страждали від психічних розладів, деякі рематеріалізувалися навиворіт, а треті просто зникли». Заявляють, що екіпаж судна, можливо, піддали промиванню мізків, щоб зберегти таємницю експерименту.

Історія[ред. | ред. код]

Морріс Джессуп і Карлос Мігель Альєнде[ред. | ред. код]

У 1955 р. Морріс К. Джессуп, астроном і колишній науковий співробітник, опублікував книгу Випадок з НЛО (англ. The Case for the UFO) про неопізнані літаючі об'єкти, що містила деякі теорії про різні засоби руху, які могли б використовувати НЛО блюдцевидного типу. Джессуп припустив, що антигравітація чи маніпуляції з електромагнетизмом можуть бути відповідальним за аномалії, які спостерігаються під час польоту НЛО. Він поскаржився, як у книзі, так і під час рекламного туру після публікації, що дослідження космічного польоту зосереджені в області ракетної техніки, і що мало уваги приділялося іншим теоретичним засобам польоту, які, на його думку, могли б, у кінцевому рахунку, бути більш плідними. Джессуп підкреслив, що прорив за допомогою перегляду «єдиної теорії поля» Альберта Ейнштейна матиме вирішальне значення в розвитку космічних апаратів майбутніх поколінь.

13 січня 1955 р. Джессуп отримав листа від людини, яка назвала себе «Карлос Альєнде». У листі Альєнде повідомив Джессупу про «Філадельфійський експеримент», натякаючи на два джерела тогочасних газетних статей, як доказ. Альєнде безпосередньо відгукнувся на заклик Джессупа для проведення досліджень по «теорії єдиного поля», яку він назвав «UFT» (англ. Unified Field Theory). Згідно з Альєнде, Ейнштейн розробив теорію, але знищив її, бо людство не було готове до неї, та що вчений, нібито, поділився ідеєю з математиком і філософом Бертраном Расселом. Альєнде також сказав, що, під час служби на борту сусіднього торгового судна SS Andrew Furuseth, він був свідком того, як «Елдрідж» з'являвся і зникав. Альєнде назвав імена інших членів екіпажу, з якими він служив, і стверджував, що знає про долю деяких з членів екіпажу «Елдріджа» після експерименту. Хоча Альєнде стверджував, що спостерігав експеримент на Andrew Furuseth, він не надав обґрунтування своїх інших претензій, що пов'язують експеримент з єдиною теорією поля, ознак передбачуваності теорії Ейнштейна і жодних доказів нібито приватної сповіді Ейнштейна до Рассела.

Джессуп відповів Альєнде по листівці, просячи додаткових доказів і підтвердження. Відповідь прийшла кілька місяців потому від кореспондента, що ідентифікував себе як «Карл М. Аллен». Аллен сказав, що він не може надати деталі, про які Джессуп запитав, але дав зрозуміти, що міг би згадати деякі за допомогою гіпнозу. Підозрюючи, що Альєнде/Аллен може бути самозванцем, Джессуп припинив листування.

Управління військово-морських досліджень і анотація Варо[ред. | ред. код]

Згідно з книгою 2002 року популярних письменників Джеймса Мослі і Карла Пфлока, на початку 1957 р. Джессуп зв'язався з Управлінням військово-морських досліджень у Вашингтоні (ОНР), округ Колумбія, та попросив вивчити вміст посилки, яку отримав. Після прибуття Джессуп був здивований, дізнавшись, що книга в м'якій обкладинці, копія його книги про НЛО, відправлена поштою до Управління в конверті з позначкою «Щасливого Великодня». Книга була широко анотована в кулуарах, і офіцер ОНР запитав Джессупа, чи знає він про те, хто це зробив.

Реальні факти[ред. | ред. код]

У 1943 році вчені проводили досліди з розмагнічування, або, як кажуть фізики, «дегаусизації» корабля, намагаючись зробити його «невидимим» для магнітних мін та торпед. Природно, що під час роботи розмагнічувача «сходять з розуму» механічні годинники і магнітні компаси. Та й сам вигляд розмагнічувача — велика котушка з товстого мідного дроту, намотана на корабель в поздовжньому напрямку — не може не служити об'єктом для вигадок.

Основний спосіб розмагнічування полягає в дії на магнітні матеріали змінним магнітним полем з амплітудою, що зменшується. Як джерело змінного магнітного поля зазвичай використовують електромагніт. Зменшення амплітуди магнітного поля, що діє на об'єкт розмагнічування, можна забезпечити зменшенням амплітуди струму в електромагніті, або, в простіших випадках, збільшенням відстані між електромагнітом і об'єктом, що розмагнічується. Оскільки магнітні властивості матеріалів зникають при нагріванні вище певної температури, то на виробництві, в особливих випадках, розмагнічування проводять за допомогою температурної обробки (див. Точка Кюрі).

У популярній культурі[ред. | ред. код]

Фантазії на тему Філадельфійського експерименту можна знайти в багатьох творах, фільмах, у тому числі в епізоді т/с Цілком таємно під назвою «Точка спокою», у т/с Святилище, Бермудський трикутник, Доктор Хто, аудіодрамі The Macros, спільній науково-фантастичній повісті «Зелений вогонь» (англ. Green Fire) Ейлін Ганн, Енді Дункана, Пета Мерфі та Майкла Свонвіка тощо.

Експеримент є сюжетом фантастичного фільму Філадельфійський експеримент. Фільм висвітлює подорож у часі з аспекту міської легенди.

Експеримент знайшов висвітлення у кількох телешоу, присвячених паранормальним явищам і теоріям змови, в тому числі Нез'ясовне, Містичні історії, Нерозгадані таємниці і таке інше.

У 2018 році на каналі umami, був випущений сюрреалістичний мультсеріал «Interface», сюжет якого був заснований на філадельфійському експерименті.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. History Channel: That's Impossible

Джерела[ред. | ред. код]