Гаврило Голубок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гаврило Голубок
Ілюстрована історія України (1921). c. 168.jpg
Народився невідомо
Помер 25 січня 1588
Бичино
·загинув у битві
Громадянство Herb Viyska Zaporozkoho.svg Військо Запорозьке
Національність українець
Діяльність військовослужбовець
Посада кошовий отаман
Конфесія православ'я

Гаврило Голубок (*д/н —†25 січня 1588) — український військовий діяч, кошовий отаман Війська Запорозького низового, ротмістр реєстрових козаків.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про дату й місце народження, а також про молоді роки Гаврила Голубка немає жодних відомостей. Польський дослідник З. Сперальський твердить, що версія про походження з князівської (за Стрийковським) чи шляхетської родини Голубів гербу Сирокомля (за Несецьким) є хибною і появилась пізніше з метою додати ваги відомому вояку.

Брав участь на чолі роти (100 коней) у виправі короля Стефана Баторія на Московію. Після взяття Полоцька 30 серпня 1579 знаходився у складі королівської залоги. Після здобуття Великих Лук коронним військом (5 вересня 1580) на чолі роти у 200 коней перейшов під командування Філона Кміти — коменданта місцевої фортеці. Брав участь у взятті Холма 25 грудня. Брав участь в облозі Пскова у 1581 році.

Під час безкоролів'я належав до прихильників Яна Замойського, мав його приязне ставлення. Я. Замойський вислав Г. Голубка на кордон Сілезії спостерігати за рухами військ обраного королем Максиміліяна ІІ Габсбурга. Маючи тільки 100 вояків, Голубок дав відсіч ворогу, потім закрився в замку Рабштина (поблизу Олькуша). 17 жовтня 1587 здійснив вдалу вилазку. Протримався до приходу військ Я. Замойського 14 січня 1588.

У 1588 році обирається кошовим отаманом. Тоді ж за дорученням гетьмана Михайла Ружинського вирушив у похід на Валахію. Козацьке військо рушило до Валахії, виконуючи обіцянку, яку дало свого часу Папі римському та австрійському цісарю Рудольфу II про всебічну допомогу в боротьбі проти турків. Також Голубок сподівався встановити у Валахії союзного козакам господаря та досягти Угорщини.

Спочатку похід все ж таки розгортався досить успішно: козаки розгромили чи порозганяли кілька передових загонів, що пробували перепинити їм шлях та вели розвідку боєм. Під містечком Бичина назустріч козакам вийшли основні сили об'єднаного османсько-валаського війська, підсилені артилерією. З урахуванням нерівності сил Гаврило Голубок вирішив відступити до земель Речі Посполитої. В результаті битви козаки зазнали відчутних втрат, проте зуміли вирватися з оточення та відступити на Січ. Втім у цій битві загинув кошовий отаман Гаврило Голубок.

Станіслав Гроховський написав на його честь твір «Hołubek do żołnierzów» (Краків, 1588).

Джерела[ред. | ред. код]